Dolar
17.23
Euro
17.54
Altın
1,744.50
ETH/USDT
1,225.70
BTC/USDT
20,900.00
BIST 100
2,421.90
Teknoloji, TEKNOFEST

Bakü Türk Okullarından 3 takım TEKNOFEST Azerbaycan'da iddialı projelerle yarışacak

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yarın başlayacak Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali "TEKNOFEST Azerbaycan"da, Bakü Türk Okullarından 3 takım yarışacak.

Ruslan Rehimov   | 25.05.2022
Bakü Türk Okullarından 3 takım TEKNOFEST Azerbaycan'da iddialı projelerle yarışacak Fotoğraf: Resul Rehimov / AA

Bakü

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bakü Türk Okullarında yarın düzenlenecek TEKNOFEST'e sayılı saatler kala heyecanlı bekleyiş sürerken yarışmalara katılacak takımlar son hazırlıklarını yapıyor.

25.05.2022

Bakü Türk Okulları, "TEKNOFEST Azerbaycan"a 10 projeyle başvurdu, bunların 3'ü finale yükselmeyi başardı. Öğrencilerden oluşan 3 takım, Baku Skills, Çevre Teknolojileri ve Robotik kategorilerindeki projeleriyle festivalde derece için yarışacak.

Yaklaşık üç aylık hazırlığın ardından öğretmenlerinin de katkılarıyla projelerine son hallerini veren takımlar, TEKNOFEST'de derece hedefliyor.

Bakü'yü Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtaran Nuri Paşa'nın ismi verilen takım elektrikli araç projesi, Wind of Baku takımı alternatif enerji üretimine ilişkin proje, Space Land Forces isimli takım ise yapay zeka ve otonom hareketleri barındıran araç projesi geliştirdi.

Nuri Paşa takımının kaptanı Toğrul Guluzade, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Elektrikli aracımız güneş panelleriyle enerji elde edebiliyor. Bunun dışında modifiye edilerek otonom sürüş de eklenebilir. Şehir için otomobil olarak da kullanılabilir. Projemiz TEKNOFEST Azerbaycan'daki en iyi projelerden biri." dedi.

Wind of Baku takımı kaptanı Kahraman Hüseyinov da rüzgar türbininden gelen mekanik enerjiyi mekanik pompa vasıtasıyla basınçlı havaya dönüştüren ve bu basınçlı havadan elektrik enerjisi elde eden bir proje geliştirdiklerini anlattı.

Hüseyinov, "Proje aynı zamanda hibrit olduğundan birçok farklı şekilde elektrik elde ederek verimi 36 volta kadar çıkartabiliyoruz. Bunu 220 volta çevirerek tüm elektronik eşyalarda kullanabiliyoruz. Takımımızın TEKNOFEST'te başarı elde edeceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Space Land Forces takımı kaptanı Emin Rehimov ise "Keşif aracı tasarladık. Tıpta, askeriyede ve insan arama kurtarma çalışmalarında görev yapması için bu projeyi tasarladık. TEKNOFEST'te derece alacağımıza inanıyoruz. Projemizde yapay zeka, otonom hareket gibi son dönemlerin meşhur sistemleri yer almaktadır." ifadelerini kullandı.

"Önemli olan bizim bu yarışta olmamız"

Bakü Türk Okulları Müdürü Nurullah Yazıcı, okulda robotik kodlama ve STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik konularını içeren disiplinler arası bir eğitim yaklaşımı) çalışmalarının 2019'da başlatıldığını söyledi.

Yazıcı, bugün okullarının TEKNOFEST'e 10 takımla başvuran ve 3 takımla finale çağrılan bir duruma geldiğine dikkati çekti.

Okul olarak Türkiye'de yapılan bir önceki TEKNOFEST'e katıldıklarını ve güzel netice elde ettiklerini bildiren Yazıcı, şunları kaydetti:

"Çocuklarımız derece elde ederlerse çok mutlu oluruz ama önemli olan bizim bu yarışta olmamız. Bunu bir şampiyonlar ligi olarak kabul ediyoruz. Her yıl şampiyonlar ligine katılmak, orada okulumuzu temsil etmek hem okulumuz hem de öğrencilerimiz için büyük motivasyon."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın