Euro
7.32
Dolar
6.77
BIST 100
92,071.13
Altın
1,659.28
Politika

'Türkiye'nin yükselişi elbette Haçlı artıklarının zoruna gidecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin yükselişi elbette Haçlı artıklarının zoruna gidecek." dedi.

16.03.2019
'Türkiye'nin yükselişi elbette Haçlı artıklarının zoruna gidecek'

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziosmanpaşa ve Zeytinburnu'nda düzenlenen mitinglerde vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, Gaziosmanpaşalılarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, Gazisomanpaşa'nın 24 Haziran'da bir destan daha yazdığını ve yüzde 59 ile 2002'den bu yana en büyük oy oranına ulaştığını anlattı.

Bu güvene mazhar olmak için çalışmaya devam edeceklerini aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hizmet sancağını asla yere düşürmeyeceğiz, emanetinize asla halel getirmeyeceğiz. Baskı, şantaj, tehditlere asla eyvallah etmeyeceğiz. İslam düşmanlarına, Müslüman karşıtlarına asla boyun eğmeyeceğiz. Elbette birileri bundan rahatsız olacak. Bizim hakkı haykırmamız kuşkusuz zalimleri rahatsız edecek. Bizim Suriye'den Arakan'a, Afrika'dan Balkanlara kadar mazlumlara sahip çıkmamız şüphesiz birilerinin konforunu bozacak. Türkiye'nin yükselişi elbette Haçlı artıklarının zoruna gidecek. Top oynayan Filistinli çocukları Gazze sahilinde bombalayanlar elbette bizim doğruları yüzlerine vurmamız karşısında hırçınlaşacak. Dünyanın en büyük 10 mega projesinden 6'sına bu ülkenin imza atması şüphesiz birilerini kıskandıracak. Senelerdir bu milleti hor ve hakir görenler, küçümseyenler elbette güçlenen, özgürleşen, öz güveni artan bir Türkiye'yi kabullenmeyecek. Ne kadar rahatsız olursa olsunlar biz, asla geri adım atmayacak, asla pes etmeyeceğiz. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada adaletin, barışın, öz güvenin timsali olmayı sürdüreceğiz. Azgın azınlığın şımarıklıkları karşısında sessiz çoğunluğun dili olacak, hislerine tercüman olacağız."  

Recep Tayyip Erdoğan, "Gaziosmanpaşa Meydanı'ndan Haçlı bozuntularına seslendiğini" ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Fatih'in emaneti bu güzel şehirden bizi hedef alan katillere, o katillerin sırtını sıvazlayan odaklara sesleniyorum, başaramayacaksınız, bizi susturamayacaksınız. Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz. Türkiye'nin yükselişini engelleyemeyeceksiniz. Türk Milleti'nin maziden atiye giden kutlu yolculuğunun önünün kesemeyeceksiniz. İnsanımızın tarihi, değeri, istiklal ve istikbali ile kucaklaşmasına mani olamayacaksınız. Ne siz ne de piyonlarınız bir daha bu ülkeyi asla işgal edemeyeceksiniz. Bağımsızlığımızın timsali ezanlarımızı susturamayacaksınız, bayrağımızın gönderde gururla dalgalanmasına engel olamayacaksınız. Hamuru kardeşlikle yoğrulmuş bu milleti asla bölemeyeceksiniz. Siz isteseniz de istemezseniz de 2023 hedeflerimize mutlaka ulaşacağız. Siz rahatsız olsanız da sizin zulümleriniz, cürümleriniz, bütün bunları yüzünüze çarpmaktan asla çekinmeyeceğiz. Siz istemeseniz de biz zalime zalim, katile katil, darbeciye darbeci, teröriste, terörist demeyi cesaretle sürdüreceğiz. Siz istemeseniz de biz Kudüs'ün hakkını savunacağız, Gazze'nin hukukunu savunacağız. Yemenli çocukların, Suriyeli muhtaçların, Afrikalı açların, çığlığı olmaya devam edeceğiz. Dik duracağız, kararlı duracağız, yıllardır milletimize parmak sallayan kibir kulelerinin önünde asla eğilmeyeceğiz. Bunu sizlerin güçlü desteğiyle yapacağız ve milletimizin duasıyla zafere taşıyacağız. Hep birlikte omuz omuza verecek, 31 Mart'ta ülkemizle beraber yüz milyonlarca kardeşimize yeni bayram yaşatacağız." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin güçlü olması, sağlam durması şart. Türkiye her alanda başını dik tutmak zorundadır. Türkiye birliğine beraberliğine, kardeşliğine sahip çıkmak zorundadır. Çünkü bu devlet sadece 780 bin kilometreden ibaret değildir. Türkiye bundan çok daha büyük bir ülkedir. Bugün Türkiye tüm dünyada umudun adıdır. Dayanışmanın sembolüdür, hakkın hukukun, adaletin timsalidir. Ülkemizdeki binlerce kilometre uzaktaki teröristlerin, gözü dönmüş katillerin milletimizi ve ülkemizi hedef almasının sebebi de budur." ifadelerini kullandı. 

"Biz bu dünyada yeniden bir Haçlı-Hilal mücadelesi istemiyoruz"

Erdoğan, Yeni Zelanda'da 49 Müslümanın şehit edildiğini, 3 kişinin hastanede tedavi gördüğünü hatırlatarak, terör saldırısına ilişkin görüntüleri ekrandan vatandaşlara gösterdi. 

Videodan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İslam coğrafyasına da bakmamız gerekiyor. İslamiyet üzerinden insanların birbirlerini nasıl katlettiklerini görüyoruz. İslam dünyasından kaynaklanan terör, bütün dünyada farklı yorumlara yol açtı. İslam dünyasının da oturup düşünmesi gerekiyor." sözlerine de vatandaşlara izleten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Terörün İslam ülkelerinden kaynaklandığını söyleyecek kadar seviyesiz bir adam, zelil bir adam. Bu ifadenin aynısını Avustralyalı senatör de söylüyor. Sen kimden yanasın? Domuzdan mı yanasın, bu milletten mi yanasın? Hale bak... Ben buradan CHP'ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum; dikkat edin, bu adam bir projedir ve bu adam nerede, ne söyleyeceğinin farkında değil. Yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede ana muhalefetin başındaki bir zat nasıl kullanır? Tabii sen şimdi kalkarsan körlere hakaret olur, 'Şaşı kalkarsın'... Zira bu HDP ile beraber değil mi? Bu şu anda sözde İYİ Parti ile beraber değil mi? Maalesef istikametini kaybetmiş Saadet ile beraber değil mi? Bunlar dörtlü çete. İstikamet diye bir şey bunlarda yok ve bunların millilik diye de bir şeyleri yok. Vatanseverlik diye de bir şeyleri yok."

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin açıklamalarının bulunduğu videonun da gösterilmesinin ardından Erdoğan, "Değerli kardeşlerim bu adam Kürt değildir, onu da söyleyeyim. Bu adam ipsiz sapsız birisidir ve Kürt kardeşlerim üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Benim ülkemde Kürdistan var mı? Bizim ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgemiz var, Doğu Anadolu Bölgemiz var, Karadenizimiz, Akdenizimiz, Egemiz var, Marmaramız var ama Kürdistan diye bir bölge Türkiye'de yok. Kürdistan'ı çok seviyorsan Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var, defol git oraya ama bu ülkeyi bölmeye hiçbirinizin ne hakkı ne yetkisi yok." ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin Zeytinburnu mitingi

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisince Zeytinburnu'nda düzenlenen mitinge katılarak konuşma yaptı. ( Cumhurbaşkanlığı / Kayhan Özer - Anadolu Ajansı )

"Bizi yıldıramazsınız" 

HDP ile diğer partilerin ilişkilerine değinen Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:

"Artık anlayalım bazı şeyleri. Ben CHP'ye gönül veren kardeşlerime diyorum ki lütfen murakabemizi iyi yapalım. Kimle gittiğimize dikkat edelim ve bu ülkenin bu yükleri taşıma mecburiyeti yok. Ne diyor? '1 Temmuz'a kadar Terörle Mücadele Yasası'nı kaldırmazsanız savaş kapıdadır'. 1 Temmuzları biz geçirdik, biz 15 Temmuzları da geçirdik. Hadi buyurun, topunuz gelin, geleceğiniz varsa göreceğiniz de var. Bizi yıldıramazsınız. Bu milleti yıldıramazsınız. Hamdolsun biz 15 Temmuz gecesinde çağrımızı yaptık, yüz binler meydanlara döküldü. 16 saatte işleri bitti mi? Bitti. Fakat süreç devam ediyor. Ne diyor? 'Biz sırtımızı PKK'ya, YPG'ye, PYD'ye dayadık'. Söyleyim, 'Be kadın biz de sırtımızı milletimize ve Allah'a dayadık', farkımız bu... Diyor ki 'Keleşlerini bize doğrultanları keleşlerine biz gereken cevabı veririz'. Neredesin, niye veremiyorsun? Biz bunların Cudi'de inlerine girdik mi, Gabar'da girdik mi, Tendürek'te girdik mi, Kandil'de girdik mi? Nereye giderlerle gitsinler, nereye kaçarlarsa kaçsınlar oradayız. Sonuna kadar kovalayacağız. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Çünkü bizim milletimizin huzurunu bunlar bozamayacaklar." 

"Netenyahu, oğlunun kulağını çek" 

Son 17 yıldır Türkiye'yi hak ettiği konuma taşımanın kavgasını verdiklerini, Türkiye'nin daha iyi yere geleceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Özellikle dost düşman herkesin gözünü diktiği bu mübarek şehre, aziz İstanbulumuza çok büyük yatırımlar yapık. Ne diyor o alçak, 49 tane kardeşimizi şehit eden o namussuz, diyor ki 'Anadolu Yakası'nda kalabilirsiniz ama Avrupa Yakası'na geçmeyeceksiniz.' Kimsin ulan sen? Kimsin sen? Şöyle tevessül et de gel bakalım buralara. O şimdi hesap yapıyor kendine göre 'Ben 49 Müslüman'ı öldürdüm', bize göre tabii şehit etti. Senin geçmişin de -tüfeklerin üzerine yazmışsın-, onlar geçmişte kaldı. Şimdi artık başka bir dünya var. Biz, bu dünyada yeniden bir Haçlı-Hilal mücadelesi istemiyoruz. Çok merak ediyorsanız gereği de olur, bunu da açıkça söylüyoruz. Tüm dünyanın göz bebeği olan İstanbul'a Konstantinapol ifadesini kullanan ey Netanyahu, oğlunun kulağını çek. Eğer bu konuda biraz daha ileri giderseniz, terbiye metotlarımız farklıdır, sizleri o tür de terbiye etmesini biliriz. Artık burası İslambol'dur."

"Minareleri yıkacakmış. Şimdi bak Gaziosmanpaşa'dan sesleniyorum" diyen Erdoğan, "Minareler süngü/Kubbeler miğfer/Camiler kışlamız/Müminler asker/Bir şey bizi sindiremez/Gökler yerler açılsa/Üzerimize tufanlar yanardağlar saçılsa/Biz oyuz ki imanıyla övündüğümüz ecdadımız/Titretici şeylere hiçbir gün diz çökmemiş/Zaferlerin kapısı, Anadolu'nun tapusu/Malazgirt'ten ta Çanakkale'ye imanın geçilmez kalesine kadar/Ecdadımızı zaferden zafere koşturan/İşte şu anda içinde bulunduğumuz inanç birliğidir." dizelerini okudu.

" 'Bizim HDP'yle ittifakımız yok.' diyorlar. Her şey ortada. Mızrak çuvala sığmıyor"

Erdoğan, "CHP'li beceriksiz, başarısız, basiretsiz belediye başkanlarının yönetimindeki" İstanbul'a yeniden öz güven aşıladıklarını belirterek, "Ne diyor HDP'nin adamı, 'İstanbul'da bir aday koymadık. İmamoğlu bizim oylarımızla...' Kürt kardeşlerimize hakaret olmasın. 'Kürtlerin oylarıyla seçilecek. Bunu da bilmesi lazım. HDP'nin oylarıyla seçilecek' diyor. Öbür taraftan onlar da inkar ediyor. 'Bizim HDP'yle ittifakımız yok.' diyorlar. Her şey ortada. Mızrak çuvala sığmıyor. Artık bunu gizleyemezsiniz. Caddeleri çöpten, sokakları çamurdan, yolları çukurdan geçilmeyen İstanbul'u hak ettiği hizmetlere biz ulaştırmadık mı?" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, CHP'nin çöp, çukur ve çamur olduğunu belirterek, 1994'te böyle bir İstanbul'u devraldığını kaydetti. İstanbul'un nereden nereye geldiğini anımsatan Erdoğan, CHP'nin ayrıca 3 Y, yolsuzluk, yasaklar ve yokluk olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi projelerle iki yakayı birbirine bağladıklarını anımsatarak, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi Köprüleri'nin de hizmete alındığını söyledi.

İzmir'e 7-8 saate gidilirken mesafeyi 3 saat 15 dakikaya düşürdüklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu adımları attık. Bunları yapan biziz. Bunlar Rahmetli Menderes'in Vatan Bulvarı'nı, Millet Caddesi'ni... Bunların hepsine karşı çıktılar. Barbaros Bulvarı'na karşı çıktıklar. CHP demek yatırımları engellemek ve yıkmak demektir. İşte bunlara inanıyorum ki CHP'ye gönül veren kardeşlerimiz 31 Mart'ta gereken dersi sandıkta verecektir. Bu güne kadar İstanbul'da 19 kilometre tünel, bu hafta açtığımız Gebze-Halkalı hattıyla birlikte 233 kilometre raylı sistem kazandırdık. Hedefimiz şehrimizi 190 kilometrelik tünel, bin 100 kilometrelik raylı sistem uzunluğuyla dünyanın en yaygın ulaşım ağlarından birine kavuşturmaktır." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un iki yakasına toplamda 7 bin yataklı iki şehir hastanesi kazandırdıklarını hatırlatan Erdoğan, gelecek yıl Başakşehir'deki hastanenin bitirileceğini vurguladı. Sancaktepe'de de şehir hastanesinin ihale aşamasında olduğu bilgisini veren Erdoğan, "Bütün bunlarla beraber sağlıkta 1994 öncesi İstanbul'un halinin ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bay Kemal'in SSK genel müdürü olduğu zamandaki halini biliyorsunuz değil mi? Göstermeme gerek var mı? Yok. Son 17 yılda İstanbul'a toplam 10 bin yatak kapasiteli 56'sı hastaneden oluşan 133 sağlık tesisi inşa ettik. Aynı şekilde Gaziosmanpaşa'yı da asla ihmal etmedik. Gerek büyükşehir belediyemiz gerekse kamu kurumlarımız vasıtasıyla Gaziosmanpaşa'nın çehresini değiştirdik. Eğitimde ilçemize 579 derslikli 66 okul inşa ettik. 710 öğretmen ataması yaptık. Bunun yanında iki okulumuza 2 kapalı spor salonu kazandırdık. İki okulumuza da inşa ediyoruz." değerlendirmelerinde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan, Gaziosmanpaşa'ya sağlık alanında yapılan hizmetleri hatırlatarak, ulaşım, konut gibi alanlar da ilçeye kazandırılan projelerden bahsetti.

Gaziosmanpaşa'ya 4 yeni yol kazandırdıklarını belirten Erdoğan, 9 köprü, kavşak, bağlantı yollarının açıldığını ifade etti. Erdoğan, 3 caddenin yeniden düzenlendiğini, TEM Otoyolu Metris Kavşağı bağlantı yolları ve köprülü kavşağının devam ettiğini dile getirdi. 160 araç kapasiteli Cebeci Kat Otopark'ını tamamladıklarını anlatan Erdoğan, "2 bin 98 araç kapasiteli 6 otopark daha yapıyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde 2 bin 460 konutu bitirip hak sahiplerine teslim ettik. Bu yıl 2 bin 630 konutu daha teslim ediyoruz. 5 bin konutun da inşaatına başlıyoruz. Gaziosmanpaşa Engelliler Merkezi'ni hizmete açtık. 70 bin metrekarelik bir millet bahçesini, kapalı yüzme havuzu ve spor kompleksini, Barbaros Hayrettim Paşa Gençlik Merkezi'ni, kapalı pazar yeri ve otoparkını, Zat-ı Gül Kadın Kültür Merkezi'ni, bin kişilik etkinlik merkezini tamamlayıp sizlerin kullanımına sunduk. Poligon Kültür Merkezi'nin, millet kıraathanesinin, Gaziosmanpaşa Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi'ni, Gaziosmanpaşa Stadyumu ve otoparkını... 500 Evler Enerji Aktarma Merkezi'nin inşaatına başladık." diye konuştu.

Erdoğan, ilçeye yapılacak projeler hakkında bilgiler vererek, 31 Mart'ta belediye başkanı adaylarına güçlü destek vermelerini istedi. Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı Hasan Tahsin Usta'nın vatandaşlarca yakından tanındığını dile getiren Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ı tüm Türkiye'nin tanıdığını söyledi.

Yıldırım'la uzun yıllardır beraber çalıştıklarını anımsatan Erdoğan, Usta ve Yıldırım'ın kazanmasıyla ilçe ve şehrin çok daha iyi bir geleceğe kavuşacağını kaydetti.

Erdoğan, Rami Kışlası'nın da ele alındığını anlatarak, o bölgeye 6 milyon cilt kitap alacak şekilde bir kütüphanenin inşa edileceğini dile getirdi.

"İnşallah 31 Mart'ın ardından önümüzde şöyle 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Zeytinburnu mitinginde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz Meydanı'nda toplanan vatandaşların muhteşem bir görüntü oluşturduğunu söyledi.  

Bugün Tekirdağ, Çatalca ve Gaziosmanpaşa'da vatandaşlara hitap ettiğini, akşam da Sinan Erdem Spor Salonu'nda İstanbul'daki Samsunlularla bir araya geleceğini aktaran Erdoğan, "Bugün burada son 1,5 ayda İstanbul'un ilçelerindeki 13. mitingimizi yapıyoruz. Aynı dönemde Tekirdağ ile birlikte il mitinglerimizi 41'e ulaştırdık. 41 ile şu ana kadar gittim. Seçim gününe bütünüyle hem ilçe hem il mitinglerimizi kesintisiz sürdüreceğiz. Kar, boran, fırtına yok. Çünkü AK Parti, sizin kurduğunuz partidir. Milletin kurduğu partidir. AK Parti gücünü sadece milletten alan partidir." ifadelerini kullandı.

"Bizim gözümüz hiçbir zaman şurada, burada olmadı. Biz sadece milletimize baktık." diyen Erdoğan, girdikleri 14 seçimde de milletin desteğini aldıklarını ifade etti. 31 Mart'ta zaferle ayrılarak demokrasi ve kalkınma yolculuğunu sürdüreceklerine inandığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabii bu uzun yolculukta zaman zaman eksikler olmuştur. Hatta zaman zaman hatalar da yapılmıştır. Kimi vakit de yorgunluklar ortaya çıkmıştır. Elbette bu süreçte yolunu kaybeden, yoldan çıkanlar da vardır. AK Parti Genel Başkanı olarak geçmişte Başbakan olarak şimdi Cumhurbaşkanı olarak hep gördüğüm hataları düzeltmenin, yanlışları telafi etmenin gayreti içinde oldum. Kendine başka yol arayanlara yapacak bir şeyimiz yoktur ama kalbi kırılan, gönlü yaralanan, umudu zedelenen kardeşlerimizin de seslerine hep kulak verdik. Milletimizin bize verdiği mesajları asla gözardı etmedik. Bu anlayışla yeri geldi teşkilatlarımızı değiştirdik, yeri geldi bakanlarımızı, bürokratlarımızı değiştirdik, yeri geldi milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı değiştirdik. Öyle ki aslında hiç de fena olmayan işler yaptığı halde sırf milletimizle iletişiminde sıkıntı yaşadığı için görev süresinin dolmasını beklemeden nöbet değişikliğine gittiğimiz arkadaşlarımız oldu. Şahsen kendi önceliklerimizde de milletimizin taleplerine, beklentilerine göre değişiklik yapmaktan çekinmedik. Biz milletle inatlaşmaya değil millete hizmet etmeye geldiğimizi asla unutmadık."

"Serzenişte bulunan vatandaşlarımızın seslerini duymadığımız sanılmasın"

Millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldiklerini aktaran Erdoğan, "Birileri ellerinde imkan yokken bile millete efendilik taslarken biz hangi görevde olursak olalım hizmetkarlık mevkinde bulunduğumuzu asla aklımızdan çıkarmadık. Emin olun, son nefesimize kadar da aynı anlayışla çalışmayı sürdüreceğiz. Bu seçimde şu veya bu sebeple gönlü kırıldığı için serzenişte bulunan vatandaşlarımızın seslerini duymadığımız sanılmasın. Biz her seçimde elli 60 gezer, ilçeleri ve diğer programlarıyla 100'ün üzerinde miting yaparken milletimizin her kesiminin sesine kulak veriyoruz." şeklinde konuştu.

"Siyaset de ülke yönetimi de imkanlar ve mümkünler meselesidir." diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Elimizdeki imkanları mümkün olan en iyi şekilde kullanarak ülkemize ve milletimize hizmet etmekten başka bir gayemizin olmadığını en iyi sizler biliyorsunuz. Son yıllarda üst üste yaşanan seçimler, milletimizi sadece yormakla kalmadı aynı zamanda ülkemizin önceliklerinin anlaşılmasını da zorlaştırdı. İnşallah 31 Mart'ın ardından önümüzde şöyle 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi olacak. Bu dönemi en verimli şekilde kullanarak yeniden reform gündemimizi hayata geçirmekte kararlıyız. Bu kardeşinizin Rabbim ömür verirse 4,5 yıl önünde bir süreç var. İstanbul'da gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız gerek Zeytinburnu'nda Ömer (Arısoy) kardeşim 5 yıl onların da büyükşehir ve ilçe belediye başkanlığı süreci var. Ne yapacağız? El ele vereceğiz. Cumhurbaşkanı olarak ben, İstanbul'da Büyükşehir, Binali (Yıldırım) Bey, Zeytinburnu'nda da Ömer kardeşim üçlü olarak İstanbulumuzu çok daha farklı bir şekilde ayağa kaldıracağız."

"Birileri Türkiye tökezlesin diye ellerini ovuşturarak bekliyor"

Şartlar ne olursa olsun, güvenlik ve ekonomi alanlarında atmaları gereken acil adımları ihmal etmediklerini ve etmeyeceklerini dile getiren Erdoğan, "Seçimlerden sonra bu alanlarda çok daha süratli ve kararlı adımlarla ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştıracağız. Bunun için sizlerin çok güçlü desteğine ihtiyacımız var. Birileri seçimlerde farklı bir sonuç ortaya çıksın ve Türkiye tökezlesin diye ellerini ovuşturarak bekliyor. Maalesef CHP'nin başını çektiği ittifak da bu tuzağın gönüllü taşeronluğuna soyunmuş durumda. Gözlerini öyle bir hırs bürümüş ki amaçlarına ulaşmak için terör örgütleri dahil herkesle iş birliği yapmaktan çekinmiyorlar. İnşallah bu defa da başaramayacaklar. Türkiye bu seçimden bekledikleri gibi yaralı değil tam tersine çok daha güçlenmiş olarak çıkacak. İşte o zaman bunların hepsi de kaçacak delik arayacak. Çünkü milletimiz bunlara girdikleri karanlık işbirliklerinin hesabını mutlaka soracaktır." şeklinde konuştu.

"Bu ülke yol geçen hanı değil, kanuna, hukuka uyacaksın"

Mitingde, vatandaşlara 8 Mart'ta İstiklal Caddesi'ndeki olaylara ilişkin çeşitli videolar izleten Erdoğan, "Bayrağımızı yakanlar, ezanımıza maalesef düdüklerle aykırı hareket edenler, attıkları tweetlerle 'Mecbur muyuz biz sizin ezanınızı dinlemeye?' diyenler, mecbur olmayabilirsin ama protesto etme hakkın da yok." dedi.

"Dünya Kadınlar Günü için beyler Taksim'e çıkıyorlar. İzin var mı? Yok. Bildiri var mı? Yok." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"İstanbul Valisine soruyorum, o olayın olduğu anda, 'Bunların müracaatı var mı?' Yok. Türkiye bir hukuk devletidir, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu vardır. Bir toplantı, bir yürüyüş nasıl yapılacak bunlar hukukta bellidir. Eğer buna uymazsanız size idare 'Oralarda buyrun yapın.' demez. Niye? Kamu düzeni denilen bir şey var. En hareketli yer olan İstiklal Caddesi'nde, Taksim Meydanı'nda siz bunu yapamazsınız. Bu ülke yol geçen hanı değil, kanuna, hukuka uyacaksın. Tayyip Erdoğan bir genel başkan olarak bütün toplantılarını nasıl hukuk içinde yapıyorsa, kanunla yapıyorsa sen de öyle yapacaksın Bay Kemal. Senin il başkanın oraya geliyor hiç dinlediği filan yok. Ne diyor parti sözcüsü? 'Onlar polise karşı yaptılar bu düdük çalma işini.' Siz kimi uyutuyorsunuz, kimi aldatacaksınız? Gerekli olan müdahale yapıldı ve o gösteriye müsaade edilmedi."

Söz konusu yerde terör gruplarının desteklediği parti, FETÖ'cüler ve CHP'nin olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bunun dışındakileri bilemiyorum. Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu. Ne yapıyorlar? Ezanımıza protesto..." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bu vatan Müslüman kanlarıyla yoğrulmuştur. Biz 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' diyerek bugünlere geldik. Bizim bayrağımızı yakmaya yeltenenleri kusura bakmasınlar biz yakarız. Onlara fırsat vermeyiz." dedi.

Belediyeciliğin "milletin günlük hayatına dokunan hizmetler" anlamına geldiğini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kardeşinizi siz 1994'te İstanbul'a belediye başkanı seçtiniz mi? Seçtiniz. İstanbul'da çöp dağları var mıydı? Vardı. Susuz muydu? Hava kirliliği felaketti. Kimden aldım ben İstanbul'u. CHP'den aldım. CHP'nin İstanbul'u çöp, çukur, çamurdu. CHP'nin İstanbul'u yolsuzluk, yasaklar ve yokluktu. 1 yılda çöp dağları gitti mi? Gitti. Hava kirliliği gitti mi? Gitti. CHP'den aldığım zaman 50 bin eve doğal gaz veriliyordu, ben cezaevine giderken bu sayı 1 milyon 250 bine çıktı. Istıranca Dağları'ndan, 140 kilometreden İstanbul'a suyu getirdik. Şu anda 2040 yılına kadar İstanbul'un su sorunu yok. Bir de Melen'den getirdik. Çalıştık. Kim için? Milletim için. Biz bu milletin hizmetkarıyız. Biz, bu millete aşığız. Biz, milletimizle birlikte bunların hepsini yıka yıka ülkemizi de İstanbul'u da bugünlere getirdik."

CHP Zeytinburnu Belediye Başkan adayının daha önce Anavatan Partili olduğuna değinen Erdoğan, "Şimdi de CHP'li. Bunlar bukalemun gibi. Duruş çok önemli duruş. Zaten beyefendinin eşi de şu anda CHP'den milletvekili. Bunlardan buraya hizmet olur mu? Şimdi bunlara 31 Mart'ta bir Osmanlı tokadı vurmaya hazır mıyız?" diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı Ömer Arısoy'un verilen çeşitli görevlerinin ardından aday olarak belirlendiğini belirterek, "Bazıları ne diyor? 'İşte o Giresunludur.' diğeri için. Ömer de Rizeli ama Ömer'in hanımı da Giresunlu. Hanımköylüdür zaten biraz da... Onun için bu işleri bırakalım. Nereli olursan ol, mesele bu millete hizmetkar ol." dedi.

Zeytinburnu'na yapılan hizmetler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu'na yapılan hizmetlere ilişkin şunları söyledi:

"Eğitimde ilçemize toplamda 761 derslikli 52 okul inşa ettik, bin 277 öğretmen ataması yaptık. Genç nüfusun yüksek olduğu ilçemizde 21 yeni okul daha inşa edeceğiz. Buz hokeyinde Avrupa şampiyonluğu olan ilçemiz gençleri için buz pisti yapacağız. Zeytinburnu Stadını da ilçemize yakışır bir spor kompleksi haline dönüştüreceğiz. Marmaray'ı, Bağcılar Tramvay Hattı'nı ve 15,3 kilometrelik Habipler-Edirnekapı-Topkapı Tramvay Hattı'nı hizmete açtık. Bağcılar-Kabataş arasındaki 19,3 kilometrelik tramvay hattının istasyonlarını yenileyip, yeni araçları hizmete alarak ulaşımı kesintisiz hale getirdik. Şimdi de bu hattın Cevizlibağ-Turan Güneş Bulvarı arasındaki kısmını yer altına alarak ilçemizi daha da rahatlatacağız. Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu-Beylikdüzü metrobüs hattı ile ilçe halkına her iki istikamette de hizmet veriyoruz. Zeytinburnu'na 2 bin 760 araç kapasiteli 3 adet otopark yaptık. Büyükşehir ve ilçe belediyesi işbirliğiyle 10 bin araçlık otoparklar yapacağız Zeytinburnu'na."

İlçenin 3 ayrı yerinde millet kıraathaneleri kuracaklarını belirten Erdoğan, "Zeytinburnu'ndaki tarihi eserlerimizi aslına uygun olarak restore ediyoruz. Yedikule, Mermer Kule'den Topkapı'ya kadar uzanan surlarla bostan alanlarının bakımı ve aydınlatmasını yaparak şehrimize kazandıracağız. Yakında yapımına başlayacağımız, içinde göleti, sosyal ve kültürel tesisleri, çocuk alanlarının olacağı Beştelsiz Millet Bahçesi'yle Zeytinburnulu kardeşlerim yeşile doyacak. Çırpıcı Deresi ve çevresinde 450 bin metrekarelik bir alanı hem su kalitesini artıracak hem tarihi kültürü yaşatacak şekilde düzenleyeceğiz. İlçe genelinde 46 bin metre yeni doğal gaz hattı döşedik. Abone sayısı 67 bin 521'e ulaştı." diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın