Kılıçdaroğlu Yenimahalle esnafını ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Yenimahalle esnafını ziyaretinde, 2009'da 24 saatte 363 kişiyi tıraş ederek Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiği belirtilen berber Ercan Buyruk'un yeni açtığı salonda tıraş oldu.

ANKARA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile ilçede esnaf ziyaretinde bulundu. 

Esnafın sorunlarını dinleyen ve çözüm önerilerini aktaran Kılıçdaroğlu, 2009'da 24 saatte 363 kişiyi tıraş ederek Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiği belirtilen berber Ercan Buyruk'un yeni açtığı salonda tıraş oldu.

Bir kahvehanede basın mensuplarına açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı saldırıyı değerlendirdi. Henüz ellerinde net bilgiler bulunmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, saldırıyı asla doğru bulmadıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bunun arkasında neler var, hangi güçler var onu takip ediyoruz" diye konuştu.  

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin izlediği dış politikanın çöktüğünü öne sürerek, şöyle devam etti:

"Bu dış politika Türkiye'yi dünyada yalnızlaştırdı. Eğer bir ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Batı'da televizyonlarda, gazetelerde alay konusu oluyorsa bundan ulus olarak bizim onurumuz rencide oluyor. Dış politikanın bizi getirdiği nokta, dünyada yalnızlaşmak olarak ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Türkiye dünyadan bu boyutta dışlanıyor. Gönül isterdi ki Türkiye, gerçekten de bulunduğu coğrafyanın gereği olarak, bölgesinde lider olabilsin, sözü dinlenen bir ülke olsun, siyasetçiler konuştuğu zaman AB'den, ABD'den, Ortadoğu'dan, Kafkaslar'dan herkes dinlesin, 'Acaba ne oluyor, neler söyleniyor' diye ama bütün bunların hepsini maalesef unuttuk. Geldiğimiz nokta, dış politika açısından son derece dramatik bir nokta. Ne Suriye'de, ne Irak'ta, ne Mısır'da, ne İsrail'de, ne İran'da ne de AB'de bizimle ilgili güzel şeyler söylenmiyor. Baskının, şiddetin arttığı, devlet otoritesinin baskıcı bir hale geldiği süreci yaşıyoruz."

"Bulunduğu koltuk neyi gerektiriyorsa onu yapsın"

Bir gazetecinin, "Şah Fırat Operasyonu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan bir açıklama geldi. PYD ile işbirliği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, "Çök özür dilerim ama halkın sözünü kullanmak zorundayım. Yani bir cumhurbaşkanı her şeye maydanoz olmaz. Kusura bakmasın her şeye maydanoz oluyor. Cumhurbaşkanıysa, bulunduğu koltuk neyi gerektiriyorsa onu yapsın" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan'ın Hükümeti savunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Oradan kaçtılar mı, kaçmadılar mı? Kaçtılar. Vatan toprağını terk ettiler mi, etmediler mi? Ettiler. Süleyman Şah Türbesi'ni imha ettiler mi? Ettiler. Nereden geçtiler oraya Kobani'den gittiler. Dün gazetelerde fotoğraflar vardı, nasıl gittiklerini hepimiz gözümüzle gördük. Başbakan ayrı telden, Cumhurbaşkanı ayrı telden çalıyor. Kim doğruyu söylüyor? Cumhurbaşkanı ise bulunduğu koltuğun hakkını versin, onun gereğini yapsın" diye konuştu.  

"CHP Parlamento'da olduğu sürece" 

Deniz Feneri e.V. bağlantılı davada beraat kararı verildiğini belirten Kılıçdaroğlu, bu kararın verileceğini önceden bildiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Adı yolsuzluğa bulaşmış insanı kendi özel uçağına alıyorsun. O özel uçak sana devletin vergileriyle alınan uçaktır. Sen oraya yolsuzluk yapanları bindiremezsin. Bu ülkeye yazık günahtır. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkı senin için kullanıldı, sarayında oturuyorsun. Elektrik masrafını bu ülkenin işçisi, köylüsü, memuru ödüyor. Hala bunun hakkını vermiyorsun. Kalkıyorsun sabah, öğle, akşam gece konuşuyorsun. Yeter yav, yeter artık. Bülent Arınç boşuna söylemiyor 'Bu ülkenin yarısı bize düşman gözüyle bakıyor' diye. Onun yüzünden, bırakın bu ülkeye biraz huzur gelsin. Otur oturduğun yerde adam gibi otur. Böyle rezalet mi olur?"

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Ragıp Tüzün caddesindeki esnafla bir pastanede kahvaltı yaptı, sohbet etti.

"HDP, MHP, CHP, üçümüzde karşıyız..."

Öte yandan CHP Basın Birimi'nden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Bursa Çağdaş Gazeteciler Derneği üyeleriyle görüştü ve başta İçgüvenlik  Paketi olmak üzere, soruları yanıtladı.  

Pakete sadece kendilerinin değil, Avrupa komisyonlarından pek çok sivil toplum kuruluşu ve resmi organın da karşı olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Kaldı ki bir şey daha var. İlk kez belki Türkiye Cumhuriyeti tarihinde HDP, MHP, CHP, üçümüzde karşıyız. En azından demokrasi bağlamında bir yerde buluştuk, yani demokrasi bağlamında. Demokrasiyi savunuyoruz, insan haklarını savunuyoruz. Budur yani yaptığımız, olay bu. Daha içinde pek çok şey var. Yani hukuka aykırı, anayasaya aykırı pek çok düzenleme var. Ayrıca şunu da söyledik onlara, 'Siz molotof kokteyliyle ilgili veya bonzai ile ilgili veya uyuşturucuyla ilgili veya insan hakları ihlalleriyle ilgili eğer düzenlemeler yapmak istiyorsanız, buyurun getirin, yapalım, biz de destek veririz size.' Yani 'demokrasiyi güçlendirmek için ne gerekiyorsa getirin, size destek verelim' dedik."

DSP'ye yaptığı çağrı

DSP Genel Başkanı Masum Türker'in kendisini ziyarete geldiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, kendisine "sosyal demokratların bölünmesine, iki ayrı parti halinde çalışmalarına gerek"  olmadığını söylediğini aktardı.

CHP'nin dünyadaki en köklü partilerden biri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Dünyada bizim kadar eski kökleri olan siyasi parti sayısı 4'ü veya 5'i geçmez. Yani 'buyurun gelin hep beraber CHP'nin çatısı altında mücadele edelim' diye bir teklifimiz de oldu. Teklifi de kendilerine götürdük. Nasıl bir karar verirler bilmiyorum ama bütün kararlarına en azından saygı duymak bizim görevimizdir" dedi.

Kılıçdaroğlu, "HDP'yle de herhangi bir görüşmemiz ya da bir ittifak arayışımız söz konusu değil" açıklamasında da bulundu.

Muhabir: Barış Gündoğan