Euro
6.38
Dolar
5.73
BIST 100
99,785.16
Altın
1,491.36
Politika

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu: Milletimizin güzel şeylere ihtiyacı var

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu, "Yola çıktığımız ilk günden itibaren milletimize, insanlarımıza hep güzel şeyler söylemek istedim çünkü milletimizin güzel şeylere ihtiyacı var." dedi.

Meltem Yılmaz,Gültekin Yetgin,Atakan Çıtlak   | 05.06.2019
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu: Milletimizin güzel şeylere ihtiyacı var

Trabzon,Giresun

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla geldiği memleketi Trabzon'da 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı Atatürk Alanı'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde vatandaşlarla bir araya geldi.

Parti otobüsü üzerinden vatandaşlara hitap ederek bayramlarını kutlayan İmamoğlu, "Bu şehrin, çocuğu evladı olarak sizi mahcup etmeme adına yol yürüyeceğime, ahlaklı, anlamlı ve idealist bu güzel milletin, Türk milletinin kıymetli bir evladı olarak yol yürüyeceğime hepinizin huzurunda söz veriyorum." ifadesini kullandı.

İmamoğlu, Trabzon'dan ve çevre illerden gelen vatandaşlara desteklerinden dolayı teşekkür ederek, burada geçen çocukluk ve gençlik yıllarını anlattı.

İnsanların güzel şeylere ihtiyacı olduğunu ifade eden İmamoğlu, "Yola çıktığımız ilk günden itibaren milletimize, insanlarımıza hep güzel şeyler söylemek istedim çünkü milletimizin güzel şeylere ihtiyacı var." dedi.

İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul'da bir süreç yaşadım. İstanbul'da 4 milyon 180 bine yakın oy almış bir kardeşiniz olarak seçimi kazanmış bir belediye başkanıyım ama demokrasiye sıkıntı verdiler. Bir avuç insan Türkiye'nin demokrasi sürecine sıkıntı verdi. Hep beraber tamir edeceğiz. Hep beraber bu süreci tamir edeceğiz çünkü bizim milletimiz, hemşehrilerimiz, insanımız Cumhuriyet'e, demokrasiye, özgürlüğe alışmış insanlardır. Çünkü bizim insanlarımız her zaman yüreğinde 'tam bağımsız Türkiye' diyen insanlardır."

"Tüm hemşehrilerimin desteğine ihtiyacımız var"

"Bu süreci biz tedavi ederken bazıları kötü sözler kullanıyor olabilirler." diyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Biz bu saatten sonra yapacağımız işe bakıyoruz. Bir avuç insanın yaptığı bu yanlıştan milletimizi kurtarmak istiyoruz çünkü ne yazık ki ilerleyen yıllardaki her seçimin tartışmalı hale geleceği bir sürecin arifesindeyiz. Dolayısıyla ben kendimi bu yolda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin seçiminde yeniden seçileceğini bilen bir kardeşiniz olarak yeniden şunu hatırlatmak istiyorum aynı zamanda demokrasi mücadelesi vereceğim. Dolayısıyla burada bulunan tüm hemşehrilerimin desteğine ihtiyacımız var."

İmamoğlu, vatandaşlardan dua ve İstanbul'daki yakınlarıyla konuşmalarını da isteyerek, "İptal nedenini ramazan ayının başında açıklayan insanlar, ramazan ayının sonunda yine o bir avuç insan, iptal nedeninin anlamsız olduğunu açıkladılar. Dolayısıyla her yerde diyorum ki Allah aşkına bu milletin ekmekten, sudan, havadan daha çok ihtiyacı hak, hukuk ve adalet." şeklinde konuştu.

"Her şey çok güzel olacak" ifadesini kullanan İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Seçildiğimiz gün itibariyle 18 gün görevde kaldım.18 gün içinde Türkiye'ye ve İstanbul'umuza çok güzel mesajlar verdik. Halkını düşünen, insanını düşünen, gencini, yaşlısını, emeklisini düşünen bir anlayış ortaya koyduk ve 18 günde yaptığımız hizmetlerle bile insanlarımızın gönlünde taht kurduk. Ne mutlu bana. Tabii bu 18 gün milletimizi mutlu ederken birilerinin de aklını başından aldı. Hatta 18 günde ben diyorum ki çıldırdılar. Ben var ya o insanları, o bir avuç insanı 1800 günde deli edeceğim çünkü o kadar güzel hizmetler yapacağım. Göreceksiniz İstanbul halkı o kadar mutlu olacaklar ki şaşıracaklar."

Ekonomiye yönelik değerlendirmede bulunan İmamoğlu, kendisini hedef alan sözleri eleştirdi.

İmamoğlu'na, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, CHP İl Başkanı Güzide Uzun, İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli ile diğer ilgililer eşlik etti.

"Şeffaf, akılcı bir yönetim olduğumuzu ispat ettim"

Giresun'un Eynesil, Görele ve Tirebolu ilçelerinde vatandaşlarla buluşan İmamoğlu, daha sonra Giresun Atatürk Meydanı'nda vatandaşlarla bir araya geldi.

İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, Giresun'da kendisini evinde hissettiğini, mutlu, keyifli ve huzurlu olduğunu belirterek, alandaki vatandaşların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Siyasete ilk çıktığı günden bu yana "ahlaklı siyaset yapacağız" dediğini anımsatan İmamoğlu, "Siyaset bu ülkede ahlaklı da yapılıyormuşu ben milletimize ispat edeceğim. Tek bir gün bu seçim süresince tek bir gün kötü söz konuşmadım, konuşmayacağım. Sizler beni televizyonlarda izlerken, konuşmalarımı dinlerken, çocuğunuzun kulaklarını kapatmayacaksınız. Diyeceksiniz ki 'gönlüm rahat', ben size ispat edeceğim." diye konuştu.

İmamoğlu, birilerinin kötü sözü gelenek haline getirdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Birileri işi gücü bırakmış benimle uğraşıyor. Şimdi bakın size söyleyeyim, seçildim 18 gün görev yaptım ve 18 günde bile İstanbulluya hizmet ettim. Şeffaf, akılcı bir yönetim olduğumuzu ispat ettim, artı gençlerin hayatını kolaylaştırdım, artı insanların daha ucuz yaşaması için adımlar attım. Bu arkadaşlar 18 günlük işlerimi görünce birazcık çıldırdılar, size bir şey söyleyeyim mi? 18 günde çıldırdılar ya size söz veriyorum bin 800 günde, 5 yılda ben onları deli edeceğim, deli olacaklar. Akılları şaşacak."

"Efendim neymiş Ekrem’in soyu, sopu" diyen İmamoğlu, "Benim ailemin kim olduğunu ben biliyorum, benim ailemi Trabzon'da da tanırlar, Görele'de Giresun'da da tanırlar Ordu'da da tanırlar, Türkiye'de tanırlar. Kim olduğumu herkes bilir. Efendim Yunan'mış, Pontus'muş, size bir şey diyeyim mi? Allah akıl versin bunlara."

Ekrem İmamoğlu, şunları aktardı:

"Efendim terör örgütleriyle bağlantısı varmış', şimdi öyle laflar kullanıyorlar ki terörist vesaire, üzülüyorum. Bakın benim kızımın bile biliyorsunuz, açıyorlar YouTube izliyorlar, bakıyorlar ki orada birisi babasıyla ilgili bir şeyler söylüyor, yahu 7 yaşındaki kızım bile izliyor, Allah hem akıl versin hem de hepsini var ya Allah'a havale ediyorum. Bu iftara, bu yalan konuşma huyu kötü bir şey. Bir başladı mı böyle gider. Dün birisi Trabzon'da diyor ki 'terörün kucağında', vallahi dedim ben bir tek anamın kucağını bilirim, bir de milletimin değerlerini iyi bilirim.'

"Nedir onlar" diye soran İmamoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben bir şehre hizmet edeceğim, İstanbul'a. Bu şehre hizmet ederken elbette ki o şehrin çıkarlarını, ihtiyaçlarını, projelerini, çocuklarını, gençlerini, kadınlarını, mutlaka ve mutlaka düşünen projeler anlatacağım, onları vereceğim insanlara ama bir de bağlı olduğum değerler var, nedir? Türkiye'min o güzelim Misakımilli sınırlarına, bu güzel ülkemin bayrağına, havasına, suyuna, doğasına, bu ülkenin kuruluş değerlerine, cumhuriyete, demokrasiye, bu milleti bir arada tutan Misakımilli duygularına, onun komutanlarına, askerlerine, benim dedeme, sizlerin dedelerine, Topal Osman'ına hepsine ve bir şey söyleyeyim mi? Şu güzel çocukların, o kalplerindeki sevginin dünden bugüne gelip yarınlara yürümesi için en büyük temeli atan, en büyük hizmeti veren, bu ülkenin tek lideri Mustafa Kemal Atatürk'e. Ben bu ülkenin değerlerine bağlı bir insanım ve öyle kalacağım."

İmamoğlu, buradaki konuşmanın ardından Piraziz ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın