Dolar
16.22
Euro
17.41
Altın
1,853.53
ETH/USDT
1,791.00
BTC/USDT
29,056.00
BIST 100
2,438.84
Politika

Başbakan Davutoğlu: Sultanahmet'teki saldırıyla ilgili 4 gözaltı daha oldu

Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet'teki terör saldırısıyla ilgili 4 kişinin daha gözaltına alındığını belirterek, olayın perde arkasında etkin aktörler olabileceği kanaatlerinin pekiştiğini bildirdi.

13.01.2016
Başbakan Davutoğlu: Sultanahmet'teki saldırıyla ilgili 4 gözaltı daha oldu

İSTANBUL

Başbakan DavutoğluSultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin, 4 kişinin daha gözaltına alındığını bildirdi.

İstanbul Valiliği'nde yetkililerden Sultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin brifing alan Davutoğlu, toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulundu. Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin, "Saldırganın kimliği tespit edildi, sizlerle de paylaşıldı. Bugün bu çerçevede 4 ayrı gözaltı daha oldu saldırganın kimliğinin tespiti sonrasında. Biraz önce de saldırganın Türkiye'ye giriş yolu, bütün kontakları, arka plandaki ilişkileri konusunda aldığım bilgiler, bu meselenin görünür yüzünün dışında bazı önemli unsurlar ve perde arkası etkin aktörler olabileceği kanaatimizi pekiştirdi" dedi.

Terörün artık ülkelerden ve şehirlerden bağımsız olarak dünyanın her yerinde bütün insanlığı tehdit eden bir olgu olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Dolayısıyla bu münferiden İstanbul'da ve Türkiye'de değil, bütün önemli baş şehirlerde, bütün önemli şehirlerde, bütün ülkeleri kaygılandıran, alarm halinde tutan bir husustur. Paris'te, Londra'da, New York'ta, Madrid'de yaşadığımız terör eylemleri, açık şekilde bunun bütün insanlığı ilgilendiren ciddi bir meydan okuma olduğunu hepimize gösteriyor" diye konuştu.

"6 yaralı tedavi görüyor"

Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet'teki terör saldırısında 10 yabancı uyruklu kişinin yaşamını yitirdiğini, 15 kişinin yaralandığını belirtti. 6 kişinin hastanelerde tedavisinini sürdüğünü, diğerlerinin taburcu edildiğini kaydeden Davutoğlu, 6 hastayla ilgili itinayla bütün çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

Saldırganın DEAŞ bağlantısının tespit edildiğini vurgulayan Davutoğlu, "Ancak artık DEAŞ öyle bir örgüt ki bir piyon ve bazen de kamufle edilebilecek bazı eylemlerin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt, bir taşeron" dedi.

"Takip altında değildi"

Başbakan Davutoğlu, "Bu şahıs takip altında olan bir şahıs değildi. Normal olarak Türkiye'ye bir mülteci gibi, sığınmacı gibi giren bir şahıs. Ancak bu saldırıdan sonra tüm bağlantıları tek tek çözülerek bağlantıları ortaya çıkarılıyor ve bu bağlantılar içinde DEAŞ dışında DEAŞ'ı kullanan bazı çevrelerin olabileceğine dair de bazı şüphelerimiz söz konusu" bilgisini aktardı.

Başbakan Davutoğlu, "Bu terör örgütünü kullanan arkadaki gerçek aktörler kimlerse onların ortaya çıkarılması için de yoğun bir çaba içindeyiz. Bu bir taşeron örgüt ama o taşeron örgütü eğer birileri kullanmak istiyorsa ki bunun emarelerini çok gördük, sadece bu taşeron örgütü değil, bu taşeron örgütü kullanma hevesine ve amacına dönük çalışma yapan kim varsa hepsine dönük olarak da gerekli her türlü tedbiri alma konusunda Türkiye'nin kararlılığı açıktır. Bu yönde de tedbirlerimizi alacağız" diye konuştu.

İstanbul'un güven ve huzur şehri olması yönünde atılacak adımları, bütün güvenlik birimleriyle ele aldıklarını vurgulayan Davutoğlu, "Sadece terör tehdidi karşısında değil, sadece bu tür saldırılar karşısında değil, aynı zamanda özellikle de uyuşturucuya karşı mücadelede, asayişte, kaçakçılık ve organize suçlar konusunda da İstanbul'u dünyanın en güvenli şehirlerinden biri kılmak hepimizin görevi" şeklinde konuştu.

"İstanbul'a gelmeye davet ediyoruz"

Başbakan Davutoğlu, "Almanya İçişleri Bakanı Maiziere'nin de vurguladığı gibi, biz bütün Alman dostlarımızı, Avrupalı dostlarımızı, bütün insanlığı, insanlık tarihinin birikiminin özeti, hülasası olan İstanbul'a gelmeye davet ediyoruz. Alman İçişleri Bakanı'na bu açıklamaları dolayısıyla teşekkür ettim. Türkiye güvenlidir, İstanbul güvenlidir, inşallah önümüzdeki aylarda ve yıllarda da milyonlarca milyarlarca misafiri burada ağırlamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Gerekli talimatları verdik"

Davutoğlu, çoğu zaman kamuoyunun duymadığı ama çok sayıda terör saldırısını engelleyebilen etkin bir müdahale gücüne sahip olunduğunu belirterek, bunu daha da etkin kılmaya kararlı olduklarını vurguladı. 

Özellikle uyuşturucuya karşı mücadele konusunda yoğun bir çaba içine girilmesini rica ettiğini anlatan Davutoğlu, "Çünkü terör, uyuşturucu ve kaçakçılık birbiriyle irtibatlı suç unsurlarıdır. Kaçakçılık, uyuşturucu, terör, asayiş suçları konusunda da İstanbul'da alınacak ek tedbirleri arkadaşlarımızla hem dinledim hem onlarla bu çerçevede atılacak adımları istişare ettim hem de gerekli talimatları verdik. İstanbul son 15 yılda çok önemli mesafeler almış bir küresel şehirdir. İstanbul'a dönük yapılacak her türlü eyleme anında mukabelede bulunmak, bu eylemi engellemek konusunda etkin bir müdahale kapasitemiz var ve bunu sürdüreceğiz. Kimse İstanbul'un güvensiz bir şehir olduğu intibanı yaymaya çabalamamalıdır" diye konuştu. 

"Mutlaka karşılığını veririz"

Başbakan Davutoğlu "Açık ve net ifade ediyorum. Biz, bize yönelen her saldırıya gerekli gördüğümüz çapta, doğru ve uygun gördüğümüz zamanda mutlaka karşılığını veririz ama herkesin de bu konuda samimi bir tutum içine girmesini bekleriz" dedi.

"Birtakım ülkeler engelliyor"

DAEŞ'le mücadele konusunda Başbakan Davutoğlu şunları kaydetti:

"Türkiye'nin havadan yapacağı operasyonlar konusunda birtakım ülkeler, engelleyici tutum içindeler. Ya kendileri DAEŞ'i yok etsinler ya bıraksınlar biz yok edelim ama kimse 'DAEŞ'e karşı mücadele ediyorum' görüntüsü adı altında,, oradaki sivil halkı ve muhalefeti cezalandırarak DAEŞ'e alan açmayı düşünmesin. Bir istihbari bilgiyi burada paylaşmak isterim. Onun için bütün bağlantılar çıkarılacak. Dün bize ulaşan bilgiyle, bazı DAEŞ unsurları, rejimin destekleriyle, biliyorsunuz son günlerde Suriye sınırına yakın bölgede Suriye ılımlı muhalefetinin DAEŞ'e karşı bir operasyonu başladı, bir çalışması ve bazı bölgeler DAEŞ'ten kurtarıldı. Onun üzerine rejim, Şam'a yakın daha güney bölgedeki DAEŞ unsurlarıyla anlaşarak, rejimin otobüsleriyle bazı DAEŞ unsurları Suriye'nin kuzeyine doğru sevk edildi. Bugün Suriye'de çok kirli iş birliklerini görüyoruz."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın