Euro
10.26
Dolar
8.47
BIST 100
1,454.25
Altın
1,866.17

Total Telecom: Çin, Çip Kıtlığını Gidermek İçin 28nm ve 14nm Çip Üretiminde Liderliği Ele Alıyor

Total Telecom: Çin, Çip Kıtlığını Gidermek İçin 28nm ve 14nm Çip Üretiminde Liderliği Ele Alıyor

LONDRA--(BUSINESS WIRE)-- Total Telecom, Çin'in 28 nanometre (nm) ve 14nm çip üretiminde yetkinlik kazanarak önemli bir dönüm noktasına ulaştığını öne sürmektedir. Çip üretimi, birkaç yıl içinde geliştirilen beceri ve uzmanlık gerektiren oldukça karmaşık bir süreçtir ve ülkenin en büyük çip tüketicisi olduğu göz önüne alındığında, Çin'in bu alanda yetkinlikleri geliştirmek için agresif bir şekilde çalıştığını görmek şaşırtıcı değildir.

Çin Hükümeti, Entegre Çip sektörünün gelişimini desteklemek için finansal destek, vergi teşvikleri ve araştırma tesisleri dahil olmak üzere çeşitli politikalar ortaya koydu. Sonuç olarak, Çin bu yıl 28nm çip üretiminde kendi kendine yeterli olmaya hazırlanıyor. Sürecin, bu çiplere yönelik artan talep doğrultusunda bu yıl olgunlaşması muhtemeldir. Ek olarak, maliyet ve teknik faktörler göz önüne alındığında, 28nm süreci, önümüzdeki birkaç yıl için orta seviye ana işlem düğümü olmayı vaat ediyor. 28 nm yongaların üretimi, Çin'in artık gelişmiş yonga yapım süreçlerini yürütme yeteneklerine sahip olduğunu gösteriyor.

“Çin'de 28nm'nin yerli üretimi gerçekleştirildikten sonra, birçok alt uygulama endüstrisi çiplerde kendine güvenebilecek, bu aynı zamanda cep telefonlarının ötesinde çoğu elektronik ürünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Çip endüstrisi zinciri boyunca Çin'deki yerel şirketler için çok iyi bir fırsat olacak” diyor Çin Mühendislik Akademisi Akademisyeni Dr. Guangnan Ni, bir Çin medyası olan Weiot ile yakın tarihli bir röportajda.

Bu arada Total Telecom, Çin'in de önümüzdeki yıl 14nm çiplerin %100 yerli seri üretimine ulaşmak için istikrarlı bir şekilde hareket ettiğini savunuyor. SMIC, 2019'un dördüncü çeyreğinde 14nm proses çipinin seri üretimine başladı. Bu yılın mart ayında, 14nm çiplerinin verim oranı %90-95'e ulaşmış durumdadır. Bu, Çin'de üst düzey çip biriktirme teknolojisinin temelini sağlıyor ve ülkenin 2025 yılına kadar %70'lik bir çip kendi kendine yeterlilik oranına ulaşmasına yardımcı olacak.

28nm ve 14nm'nin seri üretimi, yerel endüstriyi yüksek performanslı bir Çin sistemi elde etmek için yenilik yapmaya ve geleneksel düşüncenin ötesine geçmeye teşvik edecektir. Total Telecom, bunun yalnızca ülkenin küresel müşterilerine güven vermekle kalmayıp, aynı zamanda Çin'in yarı iletken endüstrisi zincirinin daha fazla gelişme için gücünü artırmada uzun bir yol kat edeceğini öne sürüyor.

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

Total Telecom Hakkında

Total Telecom, e-posta ve aylık analiz yoluyla konulara kaydolma seçeneği ile günlük çevrimiçi haberler sunar. Total Telecom ayrıca yıllık World Communication Awards, Asia Communication Awards ve Submarine Networks EMEA, 5GLIVE, Gigabit Access, Connected Britain ve Connected Germany dahil olmak üzere bir dizi konferans ve ağ oluşturma fırsatını düzenler. Daha fazlasını şurada öğrenin www.totaltele.com

İletişim

Medya James Llewellyn james.llewellyn@totaltele.com

 

Kaynak: Total Telecom