Silver Lake, Facile.it'te Çoğunluk Payını Elde Etmek Amacıyla EQT ve Oakley Capital ile Kesin Anlaşma Yaparak Büyümenin Bir Sonraki Aşamasında Yönetimi Destekliyor

Silver Lake, Facile.it'te Çoğunluk Payını Elde Etmek Amacıyla EQT ve Oakley Capital ile Kesin Anlaşma Yaparak Büyümenin Bir Sonraki Aşamasında Yönetimi Destekliyor Böylelikle Facile'i İtalya'nın İkinci Unicorn'u Haline Getirecek

MILAN --(BUSINESS WIRE)-- Teknoloji yatırımlarında küresel lider olan Silver Lake, bugün İtalyan online fiyat karşılaştırma platformu Facile.it'in (“Facile”) çoğunluk hissesini EQT VIII fonundan (“EQT Private Equity”) ve bir pan-Avrupa özel sermaye şirketi olan Oakley Capital'den satın almak için kesin bir anlaşma imzaladığını duyurdu. İşlemle, Facile ikinci İtalyan Unicorn’u olacak.

Facile CEO'su Tobias Stuber şunları söyledi: “Facile yönetim ekibi ve tüm çalışanlar adına, İtalya'nın hanehalkı harcamaları için önemli bir hedef olarak konumumuzdan daha fazla yararlanmaya yönelik yolculuğumuzda son dört yılda başarılı, işbirlikçi ve son derece üretken ortaklığımız için EQT'ye teşekkür etmek istiyorum. EQT'nin desteği sayesinde, yeni ortağımız Silver Lake ile büyümemizin bir sonraki aşaması için bugün daha da iyi bir konumdayız."

Silver Lake EMEA'nın Eş Başkanı Christian Lucas şunları söyledi: "Facile, müşteriler, kanal ortakları ve finansal hizmet sağlayıcıları için farklılaştırılmış ve güçlü bir değer önerisine sahip olağanüstü bir iştir. Tobias ve ekibin geri kalanının geçtiğimiz yıllarda inşa ettikleri şeylerden gerçekten etkilendik. Şirket artık, tüketicilerin fiyatları pazar lideri bir teknoloji platformu ve acente ağları ve mağazalarındaki benzersiz çok kanallı yeteneklerle karşılaştırması için İtalya'nın önde gelen çevrimiçi destinasyonudur.

Farklılaştırılmış teknoloji yetenekleri ile yüksek büyüme ve öncü iş modellerine yatırım yapmak misyonumuzun merkezinde yer almaktadır. Tobias ve yönetim ekibinin geri kalanıyla iş dünyasına önemli ölçüde yatırım yapmak ve Avrupa'daki benzer birden fazla işletmeye yaptığımız yatırımlardan elde ettiğimiz deneyimlere katkıda bulunarak gelecek yıllarda daha fazla büyüme ve değer yaratmaya teşvik etmek için ortaklık yapmayı dört gözle bekliyoruz."

EQT Private Equity'nin Ortağı Dominik Stein şunları söyledi: “Kolaylık, EQT'nin yerel yaklaşımımızı ve derin sektör uzmanlığımızı, gelişen teknoloji şirketlerinden edindiğimiz uzun deneyimle birleştirerek bir şirketin tam potansiyelini ortaya çıkarmaya nasıl yardımcı olabileceğinin harika bir örneğidir. EQT, Facile'ın olağanüstü büyüme yörüngesinin ve gelişiminin bir parçası olmaktan gurur duymaktadır. Geçtiğimiz dört yıldaki güvenilir ortaklık için tüm yönetim ekibine teşekkür ederiz. Ayrıca, ortak yatırımcımız Oakley Capital'e, Danışma Komitesi üyelerine ve tüm çalışanlara, Facile'i bugün olduğu gibi benzersiz bir şirket haline getirmedeki günlük bağlılıkları için teşekkür ederiz."

2008 yılında kurulan ve merkezi İtalya'nın Milano kentinde bulunan Facile, bugün İtalya'da net pazar lideri olduğu çevrimiçi motorlu taşıt sigortası aracılık hizmetinin sunulmasına öncülük ederek kurulmuştur. Zamanla Facile, gaz ve elektrik, geniş bant, ipotekler, tüketici kredileri ve daha yakın zamanda yeni bir otomobil satış pazarı platformu da dahil olmak üzere yeni ürün grupları ekleyerek teklifini başarılı bir şekilde çeşitlendirdi. Facile, birkaç yıl süren başarılı yatırımlar sonucunda benzersiz marka bilinci ve İtalya pazarında önde gelen web sitesi trafiği hacimleri ile sonuçlanan pazar lideri bir marka oluşturmuştur. Facile ayrıca çevrimiçi kanalları, sahip olduğu mağaza ağının yanı sıra iş birliği yaptığı sigorta ve ipotek ve tüketici kredisi acenteleri ağları, yıllar süren önemli yatırımlardan yararlanan pazar lideri bir teknoloji platformu tarafından sağlanan ölçeklendirilmiş çok kanallı dağıtım yaklaşımından da faydalanmaktadır.

Silver Lake, büyümenin bir sonraki aşamasında Facile'in yönetim ekibini desteklemek için Avrupa'daki benzer şirketlere yaptığı birçok yatırımdan oluşmuş bu alandaki kapsamlı deneyiminden yararlanacaktır. Silver Lake, şirketin çekirdek dikeyleri boyunca güçlü büyüme yörüngesini hızlandırmaya yardımcı olmak için Facile'in ürün yelpazesine yatırım yapmaya ve ürün yelpazesini genişletmeye devam etmeyi, yakın zamanda başlattığı büyüme dikeylerinin yanı sıra hem İtalyan tüketicileri hem de ortakları için değer önermesini güçlendirmek için gelecekteki potansiyel yeni ürün lansmanlarını başlatmayı amaçlamaktadır.

İşlem, alışılmış koşullara ve onaylara tabidir ve 2022 'nin 3. çeyreğinde sonlanması beklenmektedir.

Morgan Stanley, Silver Lake'in özel mali danışmanı Simpson Thacher & Bartlett ve BonelliErede yasal danışmanı olarak görev yaptı.

Facile Hakkında

Facile.it, her ay 4 milyondan fazla müşterinin hane halkı harcamalarının temel alanlarındaki fiyatları karşılaştırmasına yardımcı olan, geniş bir ürün teklifine erişim sağlayan, zamandan ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olan lider İtalyan Çevrimiçi Fiyat Karşılaştırma platformudur. Şirket 2021 yılında yaklaşık 140 milyon € gelir elde etmiştir.

Silver Lake Hakkında

Silver Lake, yönetimi altında 88 milyar dolardan fazla birleşik varlıkları ve bağlı sermayesi ile Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da bulunan profesyonellerden oluşan bir ekip ile önde gelen bir küresel teknoloji yatırım şirketidir. Silver Lake'in portföy şirketleri toplu olarak yılda yaklaşık 254 milyar dolar gelir elde ediyor ve dünya çapında yaklaşık 557 bin kişiyi istihdam ediyor.

EQT Hakkında

EQT, 36 aktif fonda yönetilen 77 milyar €' luk varlıklara sahip amaca yönelik bir küresel yatırım kuruluşudur. EQT fonlarının Avrupa, Asya- Pasifik ve Amerika'da toplam satışları yaklaşık 29 milyar € ve 280.000 'den fazla çalışanı olan portföy şirketleri vardır. EQT, sürdürülebilir büyüme, operasyonel mükemmellik ve pazar liderliği elde etmek için portföy şirketleriyle birlikte çalışır.

Oakley Capital Hakkında

2002 yılında kurulan Oakley Capital, üç temel sektörde –Teknoloji, Tüketici ve Eğitim- iddialı büyüme şirketlerini destekleyen Pan–Avrupa özel sermaye şirketidir. Oakley, girişimci zihniyetinden ve derin sektör uzmanlığından yararlanarak farklılaştırılmış yatırım fırsatları ve üstün getiriler sunabilmektedir. Oakley ekibi, birincil, tescilli fırsatları elde etmeye ve yatırım yaptığı işletmeler hakkında değerli bilgiler edinmeye yardımcı olmak için benzersiz bir girişimci ağı ve başarılı yönetim ekipleriyle yakın bir şekilde çalışır. Karmaşıklığın üstesinden gelme yeteneği ve değer yaratmaya yönelik esnek bir yaklaşım, Oakley'nin sürdürülebilir büyüme elde etmek için portföy şirketlerini desteklemesini sağlar.

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

 

İletişim

Silver Lake ABD: Ginger.Li@silverlake.com +1 (212) 401 6096

Avrupa: Jess.Gill@edelmansmithfield.com +44 (0)7980 684 247

 

Kaynak: Silver Lake

 

* Bu alanda yer alan duyuruların kaynağı Businesswire olup, Anadolu Ajansının haberler ile ilgili herhangi bir müdahelesi yoktur. Bu haberler yatırım tavsiyesi veya bülteni geçilen firmaların doğruluğunu teyit eder nitelikte olmayıp, Anadolu Ajansının bu şirketler ve kurumlar ile bir bağlantısı yoktur. Tüm sorumluluk Businesswire’a aittir.