Ozow - Afrika’da Açık Bankacılığın Yolunu Açıyor

Ozow - Afrika’da Açık Bankacılığın Yolunu Açıyor 

Sadece Güney Afrika ve Namibya’da 100.000 yeni kullanıcıyı portföyüne ekleyen Ozow, şimdi ödeme platformunu Afrika ve dünyanın geri kalanına ulaştırmak için adımlar atıyor. 

JOHANNESBURG, Güney Afrika--(BUSINESS WIRE)-- “Geleneksel olarak 1472’den beri büyük bankaların hakim olduğu (ki bu durumun önümüzdeki yıllarda değişmesi beklenmiyor) sürekli değişen küresel bir ekonomide Ozow, statükoyu zorlayan bir pozisyona sahiptir. Ozow, Afrika’da Açık Bankacılık platformuyla başı çekmektedir ve işletmenin geçen 6 yıldaki şaşırtıcı büyümesi Afrika kıtasını kasıp kavurmak üzere olan hızlı büyüyen bir girişimin hikayesini yazmaktadır,” diye konuşuyor Ozow CEO’su ve kurucularından Thomas Pays. “Pazara liderlik eden bir şirket olarak Ozow’un başarısı piyasanın tümünü (Güney Afrika anında EFT piyasasının %70’inden fazlasını temsil eder), fakir kasabalar ve kırsal alanlardan en zengin şehirlere kadar yakalamış durumdadır. Tüm kullanıcılar bu ödeme platformunun kartlara veya manuel EFT ödemeye göre daha iyi, güvenli ve kolay bir alternatif olduğu konusunda hemfikir”. 

Sadece Güney Afrika’da 49 milyon banka hesabı vardır. Kullanıcıların buradan ödeme yapması kolaylaştırılmalıdır. İşte Ozow’un güvenli çevrimiçi ödemeler platformu burada önde gelen bir ödeme yeniliği haline gelmektedir. 

“Güney Afrika ve Namibya’daki tüketiciler, tüccarlar ve bankalar artık Ozow’u ödeme yapmanın hızlı ve güvenilir yolu olarak görmektedir,” diyor Pays. “Bu bölgedeki insanların çoğu genellikle mobil cihazları üzerinden (aynı durum Afrika’nın geri kalanı için de geçerlidir) İnternet’e giriyor ve genelde şebekeye bağlantı süresi/veri aktarım hızı için ön ödemeyi kullanıyorlar. Biz, ödemeleri birkaç saniye içinde yapmayı taahhüt ediyoruz.” 

Ozow’un dünyada bir ilk olup patent başvurusu devam eden Ozow PIN adlı son ürünü de ticaret hacminin artmasına yol açtı. Bu teknoloji, kullanıcıya ödemeyi kaydetme ve 4 haneli bir PIN girerek tekrarlanan satın alma işlemlerini yapma yetkisi verir. Bu dünya çapındaki yenilik kullanıcılara her an her yerde İnternet veya satış noktası üzerinden bir uygulama veya uygulama ya da kayıt yaptırma ihtiyacı olmadan yetki vererek şimdiden nakit, kart ve alternatif ödeme seçenekleri arasında aslan payını almaktadır. “Afrika’daki piyasanın önde gelen bir ödeme şirketi olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarına öncelik verdik, böylece bu yeni teknolojinin piyasaya sunulmasından beri tekrarlanan ödemelerde %50’nin üzerinde artış yaşadık,’’ diye belirtiyor Pays. Ozow aynı zamanda SAGE ve Xero ortaklığı ile e-faturalama, en önemli tüm şebekeler ve QR kodları üzerinden SMS ödemeleri için de kullanılabiliyor. Bu hizmet, Güney Afrika’nın 11 resmi dilinden beşi için kullanılabiliyor ve gelecek aylarda diğer dillerine eklenmesi planlanıyor. 

Satıcıların perspektifinden bakıldığında, Ozow mevcut bankacılık altyapısına fazladan bir katman rolü oynar, tüm ticari işlemlerin her an ultra-güvenli yapılmasını ve diğer tüm ödeme mekanizmalarından daha güvenli olduğu kanıtlanmış bir ortamı sağlar. Bir ödeme onaylandığında, ödeyen hesap sahibi tarafından gönderilen gerçek zamanlı dijital bir talimat sayesinde geri alınamaz. 

Ozow şirketi, 2014’te Mitchan Adams ve Lyle Eckstein (her ikisi de Güney Afrikalı) tarafından Güney Afrika’da 16 yıldan uzun süredir yaşamış olan Fransız CEO Thomas Pays ile birlikte kuruldu. 

Geçen yıllarda Ozow, markayla duygusal bir bağ kuran kullanıcılar arasında en çok güvenilen ödeme markası haline geldi ve kullanıcılardan pek çoğuna ilk kez dijital ticari işlem yapma yetkisi verdi. 

Ozow’un geliştirmiş olduğu şirket değerleri ve kültürü paydaşlarına yetki vermeye ve etkili olmaya odaklanmaktadır. Geçen yıl Nisan ayında Ozow NPO/NGO ve SME’ler konusunda “%0 ücret’’ kampanyası, başlatıp sosyal sorumluluğa sahip bir işletme olarak müşterilerinin ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önünde tutan girişimcilere değer kattı (Güney Afrika ekonomisi için kritik bir unsur). 

“Bugün Ozow, hızlı ve kolay ödeme çözümlerimizi Afrika kıtası ve dünyanın tamamına ulaştırma vizyonumuzu paylaşan 50’den fazla personelden oluşan bir ekip. Ozow sayesinde, yılda 9,7 trilyon Güney Afrika Randı “bankadan bankaya” havale edilmektedir. Bu, kartla ödemelerin 11 katından fazla bir pazar payı ve finansal kapsama alanı neredeyse limitsiz,” diyor Pays. 

“Tamamen açık bir yaklaşıma sahibiz ve girdiğimiz her piyasada banka ve ödeme sağlayıcılar ile ortak çalışmak istiyoruz,” diye belirtiyor. “Teknolojimizin ölçeklenebilirliğe hazır olmasını sağlamak için gereken zamanı ayırdık ve artık uygun anın geldiğine inanıyoruz.” 

Fotoğraflar\Multimedya galeri için:
https://www.businesswire.com/news/home/52256350/en

İletişim

Thomas Pays
thomas@ozow.com
+27 (74) 110-1011 

Kaynak: Ozow

Multimedya

 

 Video 

Ozow PIN

 

 Fotoğraf 

Ozow Kurucuları; Mitchan Adams, Thomas Pays, Lyle Eckstein (Fotoğraf: Business Wire)

 

 Fotoğraf 

Progresif Web Uygulaması (Fotoğraf: Business Wire)