Dolar
9.37
Euro
10.91
Altın
1,774.18
ETH/USDT
3,730.20
BTC/USDT
60,918.00
BIST 100
1,417.70

Mary Kay Inc. Algoritmalar ve Yapay Zeka'da Cinsiyet Eşitsizliği Üzerinde Araştırma Yapmaya Öncülük Etmek İçin Equal Rights Trust İle Güçlerini Birleştiriyor

Mary Kay Inc. Algoritmalar ve Yapay Zeka'da Cinsiyet Eşitsizliği Üzerinde Araştırma Yapmaya Öncülük Etmek İçin Equal Rights Trust İle Güçlerini Birleştiriyor

DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Kadınların yetkilendirilmesi konusunda küresel bir lider olan Mary Kay Inc. bugün, tüm ayrımcılık formlarını ortadan kaldırma ve herkesin topluma eşit olarak katılmasını sağlama misyonunu üstlenmiş olan Equal Rights Trust (ERT) kuruluşu ile iş birliği yaptığını duyurdu. 2007'de kurulan Trust dünya çevresinde yasalar aracılığı ile eşitliği geliştirmek için ortaklıklar kuruyor. Bu iş birliğinin bir parçası olarak, Mary Kay Inc. ERT'ye cinsiyet tabanlı olarak yapay zeka ve algoritmalar üzerinde yenilikçi bir araştırma yapmaya başlaması için yardımcı olacak.

Mary Kay Inc.'in Baş Hukuk Görevlisi ve Baş Çeşitlilik Görevlisi Julia Simon, “Her yerde kadınların yaşamlarını zenginleştirme misyonu üzerine kurulmuş bir şirket olarak, Mary Kay küresel bazda cinsiyet eşitliği için bir etkide bulunmak amacıyla sürekli olarak ortaklık yapabileceği kuruluşlar arıyor”, diyor ve şöyle devam ediyor. “Eşitliği tasarım aşamasında geliştirme çalışmalarında Equal Rights Trust'ı desteklemekten ve ötesinde özel sektörle iş birliği yapmak için bir yol açmaktan heyecan duyuyoruz. ERT ile çalışmamız özel olarak dijital çağda büyüyen bir endişe olan yapay zeka ve cinsiyet eşitliği alanına odaklanıyor.”

 

Mary Kay'in ERT desteği algoritma sistemlerinin ayrımcı etkisi üzerinde yeni bir araştırma alanına öncülük edecek. ERT, kamu ve özel karar alma süreçlerinde ayrımcılığı önleme ve katılım eşitliği aracı olarak “tasarım aşamasında eşitlik” yaklaşımını savunarak eşitlik etki değerlendirmesi modelleri geliştirdi ve tanıttı. Acil önceliklerden biri, algoritmik karar almada özellikle cinsiyet ile ilgili gelişmekte olan ayrımcı etkileri saptama ve ele alma girişimi başlatmakatır.

Equal Rights Trust'ın Müdür Yardımcısı Ariane Adam, “Algoritmaların ve yapay zekanın kullanımı yaygınlaşıyor”, diyor. “Bu teknolojiler hızla toplumlarımızın analitik, iletişim ve hatta yasal altyapısının vazgeçilmez parçası oluyor. Bu sistemlerin küresel olarak yayılmasına rağmen, algoritmik karar almanın aksaklıklarını, yetersizliklerini ve sınırlarını anlamaya yeni başlıyoruz, özellikle ayrımcılık açısından. Bu teknolojilerin özellikle kadınlar üzerindeki potansiyel olarak ayrımcı etkilerini aydınlatmak için Mary Kay'le ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Girişimin tamamlanması üç aşamaya bölünebilir:

  • Aşama 1: Algoritmik kara almanın kullanımının  işe alım, kredilere erişim ve konuta erişim alanlarında, bu bağlamlarda özellikle ayrımcılığa maruz kalan grup olarak kadınların etkisine odaklanma dahil, yeni ayrımcı etkileri üzerinde araştırma.
  • Aşama 2: Savunuculuk stratejileri geliştirmek için, YZ teknolojilerinin tasarım, geliştirme, piyasaya sürme ve izleme aşamalarında tasarım aşamasında eşitlik yaklaşımı talep etmek için geniş bir yelpazedeki aktörlerle etkileşim.
  • Aşama 3:Tasarım aşamasında eşitlik yaklaşımını zorunlu kılan standartları belirlemek amacıyla uluslararası, bölgesel ve ulusal aktörlerle etkileşim.

Equal Rights Trust ile ortaklık her yerde cinsiyet eşitliğini savunmak için Mary May'in 2021'de desteklediği son girişim. Mary Kay yaklaşık 60 yıldır dünya genelindeki organizasyonlarla ortaklık yaparak kadınları ve ailelerini yetkilendirmeye adanmıştır.

EQUAL RIGHTS TRUST HAKKINDA

Equal Rights Trust ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve herkesin topluma eşit katılımını sağlamak için çalışan bağımsız uluslararası sivil toplum kuruluşudur. Bu misyona ulaşmak için, eşit bir dünya yaratmak amacıyla hukuku kullanmaya adanmış sivil toplum kuruluşları (STK'lar), avukatlar, hükümet temsilcileri ve diğer eşitlik savunucuları ile iş birliği halinde çalışarak, onlara kapsamlı eşitlik yasalarının benimsenmesi ve uygulanması için ihtiyaç duydukları teknik, stratejik ve pratik desteği sunar. 2007'den beri, yaklaşık 50 ülkede eşitlik savunucularını destekledi ve kapsamlı eşitlik yasaları ihtiyacı ve içeriği için uluslararası düzeyde konsensus geliştirdi. equalrightstrust.org adresinden daha fazla bilgi alın.

MARY KAY HAKKINDA

Erkeklerin hakim olduğu alanlardan birinde engelleri aşan Mary Kay Ash, güzellik şirketini 58 yılı aşkın bir süre önce üç hedef koyarak kurdu: kadınlar için ödüllendirici fırsatlar geliştirmek, dayanılmaz ürünler sunmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek. Bu hayal, neredeyse 40 ülkede milyonlarca bağımsız satış personeli üyesiyle birlikte milyarlarca dolarlık bir şirket haline dönüştü. Mary Kay, güzelliğin ardındaki bilime yatırım yapmaya ve en yeni cilt bakım, renk kozmetikleri ve besin takviyeleri ve parfümler üretmeye adanmıştır. Mary Kay, dünya genelindeki kuruluşlar ile iş birliği yaparak, kanser araştırmalarını desteklemeye, aile içi şiddet mağdurlarını korumaya, topluluklarımızı güzelleştirmeye ve çocukları hayallerinin peşinden koşmaları için teşvik etmeye odaklanarak, kadınları ve ailelerini güçlendirmeye adanmıştır. Mary Kay Ash’in orijinal vizyonu ışık saçmaya devam ediyor–her seferinde bir ruj ile. marykayglobal.com adresinden daha fazla bilgi alın

Kaynak sürümünü businesswire.com sitesinde inceleyin: https://www.businesswire.com/news/home/20211004005308/en/

İletişim Bilgileri

Mary Kay Inc. Kurumsal İletişim marykay.com/newsroom 972.687.5332 veya media@mkcorp.com


Kaynak: Mary Kay Inc.