Euro
10.27
Dolar
8.47
BIST 100
1,454.25
Altın
1,866.80

Lüksemburg'un Süper Bilgisayarı MeluXina Çalışır Durumda

Lüksemburg'un Süper Bilgisayarı MeluXina Çalışır Durumda

LÜKSEMBURG--(BUSINESS WIRE)-- Lüksemburg'un yüksek performanslı bilgisayarı MeluXina, ülkeyi bilgisayar süper güçlerinin küresel haritasına koyarak 7 Haziran'da resmi olarak çalışır hale getirildi. MeluXina, saniyede 10 milyon milyar hesaplama eşdeğeri olan 10'dan fazla Petaflops yürütme yeteneğine sahiptir ve bu, onu dünyanın en iyi 50 süper bilgisayarı arasında sıralayacaktır. Peta ölçekli bilgisayar, yeşil enerji tarafından desteklenmektedir ve Avrupa Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Ortak Girişimi kapsamında kısmen finanse edilmektedir.

AB'deki 8 yüksek performanslı bilgisayar serisinde MeluXina, Slovenya'da bulunan bir başka peta ölçekli süper bilgisayar olan Vega'ya, çalışır hale gelen ilk EuroHPC makineleri olarak katılıyor. Yenilikçi modüler mimarisi, MeluXina'nın çok çeşitli karmaşık, veri odaklı hesaplama iş yüklerine hizmet etmesine olanak tanır. Bilgi işlem yoğun modelleme ve simülasyon uygulamalarının yanı sıra karmaşık yüksek performanslı veri analitiği ve yapay zeka iş yüklerini ele alabilir.

HPC'lerin çoğu saf araştırma altyapıları olarak tasarlanmış olsa da MeluXina iş yönelimi açısından küresel düzeyde öne çıkıyor ve yeni kurulan şirketler ve KOBİ'lerin yanı sıra büyük uluslararası gruplar tarafından da kullanılabiliyor. Hem Lüksemburg hem de Avrupa düzeyinde, MeluXina, araştırma ve yenilik yelpazesinin tamamında her türden kullanıcı grubuna hizmet verebilir.

“Amacımız, süper hesaplamayı herkes için erişilebilir kılmak. Kullanıcılara operasyonel destek ve eğitim sağlayan ulusal bir HPC yetkinlik merkezi kurduk. Ekonomi Bakanlığı, HPC projelerini desteklemek için Ar-Ge ve yenilik finansman araçlarına da sahiptir. Lüksemburg Ekonomi Bakanı Franz Fayot, HRH Grand Duke Henri'nin huzurunda gerçekleşen törenin açılışında, işletmelerin veri ekonomisinin fırsatlarını yakalamaları için doğru araçlara sahip olmalarına yardımcı olacağız” demiştir. Bakan ayrıca, MeluXina'nın işlenen tüm verilerin tam gizliliğini garanti eden son derece güvenli bir altyapı olarak tasarlandığına da dikkat çekmiştir.

İletişim

Paul ZENNERS Lüksemburg Ekonomi Bakanlığı paul.zenners@eco.etat.lu Tel. : (+352) 247-74126 Mobil : (+352) 621 409 141

 

Kaynak: The Ministry of the Economy of Luxembourg

Multimedia

  Photo

Minister of State Xavier Bettel; His Royal Highness Henri, Grand Duke of Luxembourg; Minister of the Economy Franz Fayot; EuroHPC Joint Undertaking Executive Director Anders Jensen (Photo: Business Wire)