Dolar
13.58
Euro
15.52
Altın
1,819.56
ETH/USDT
3,275.70
BTC/USDT
42,704.00
BIST 100
2,072.93

LintonPharm, Bacillus Calmette-Guerin'e Yanıt Vermeyen Kas İnvaziv Olmayan Mesane Kanseri için Catumaxomab'ın Faz 1 Klinik Çalışmasında Doz Verilen İlk Hastayı Duyurdu

LintonPharm, Bacillus Calmette-Guerin'e Yanıt Vermeyen Kas İnvaziv Olmayan Mesane Kanseri için Catumaxomab'ın Faz 1 Klinik Çalışmasında Doz Verilen İlk Hastayı Duyurdu

 

GUANGZHOU, Çin--(BUSINESS WIRE)-- Çin merkezli bir klinik aşamalı biyofarmasötik şirketi olan ve kanser immünoterapisi için bispesifik antikorları içeren T hücresinin geliştirilmesine odaklanan LintonPharm Co., Ltd., bugün ilk hastaya Şirketin Faz 1/2 klinik denemesinde  Bacillus Calmette-Guerin'e (BCG) yanıt vermeyen Kas İnvaziv Olmayan Mesane Kanserinin (NMIBC) tedavisi için incelenen bir monoklonal bispesifik antikor olan catumaxomab programı  (clinicaltrials.gov: NCT04799847) dahilinde doz verildiğini duyurdu.

DABT Kurucu Ortağı ve CEO'su PH.D Robert Li, "NMIBC tedavisi için catumaxomab'da Faz 1 denememizin başlatılması, catumaxomab'ı geniş bir kanser yelpazesinde hedefe yönelik tedavi olarak değerlendiren klinik programımızda önemli bir adımdır" demiş ve şöyle devam etmiştir: "NMIBC BCG başarısızlığı olan hastalar, yüksek tümör nüksü oranları, mesane disfonksiyonu ve yaşam boyu müdahale gibi kötü prognoz getiren mevcut tedavilerin sınırlamaları nedeniyle yeni tedavilere ihtiyaç duyuyorlar. Geçmişte şefkatli kullanım programı aracılığıyla catumaxomab almış hastalarla klinik öncesi verileri ve klinik deneyimleri teşvik etmeye dayanarak, catumaxomab'ın NMIBC BCG başarısızlığı olan hastalar için çok umut verici bir immünoterapi adayı olacağını umuyoruz."

Yakın zamanda yayınlanan bir yayın, EpCAM-pozitif tekrarlayan NMIBC'si olan hastalarda şefkatli kullanım olarak catumaxomab'ın klinik yararlarını göstermiştir. Catumaxomab'ın iyi tolere edildiği ve tümör kontrolünde umut verici bir performans gösterdiği belirtilmektedir. [1]. Verilere ve gelişim potansiyeline dayanarak, catumaxomab, onaylanması halinde NMIBC hastaları için uygulanabilir, güvenli ve etkili bir tedavi sağlayabilir.

Mesane kanseri, 2020'de yaklaşık 573.000 yeni vaka ile dünya çapında en sık teşhis edilen 10. kanserdir ve kabaca yüzde 75'ine NMIBC teşhisi konmuştur. [2][3]. Şu anda, NMIBC'nin temel tedavileri arasında transüretral rezeksiyon, kemoterapi ve intravezikal BCG yer almaktadır. [3].

Catumaxomab Hakkında

Catumaxomab, 2009 yılında malign ascites tedavisi için Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmıştır. Bu bispesifik antikor, tümör hücresi üzerindeki bir transmembran glikoproteinine - epitelyal hücre yapışma molekülü (EpCAM) - ve T hücresi üzerindeki CD3'e bağlanır ve ayrıca FcyR bağlanması yoluyla bağışıklık erişim hücrelerini toplar. Catumaxomab, T hücresi ve aksesuar hücre aracılı sitotoksisiteyi devreye sokarak tümör hücrelerini yok eder ve hayvan modellerinde doğrulanmış olan uzun vadeli aşı etkilerini indükleme potansiyeline sahiptir.

Son zamanlarda, catumaxomab, Çin, Tayvan (Çin) ve Güney Kore'deki düzenleyici makamlar tarafından, ilerlemiş mide kanserli hastaları tedavi etmek için küresel bir Faz 3 klinik deneyi yürütmek üzere yetkilendirildi (clinicaltrials.gov: NCT04222114).

LintonPharm Hakkında

LintonPharm Co., Ltd., malign kanserleri yönetilebilir ve muhtemelen tedavi edilebilir hastalıklara dönüştürmek amacıyla yenilikçi T hücresi içeren bispesifik antikorlar geliştirmeye kararlı, klinik aşamadaki, araştırma odaklı bir biyofarmasötik şirketidir. LintonPharm, rafine güvenlik ve etkinlik profilleri, uzun süreli aşı etkileri ve CMC etkililiği açısından büyük bir potansiyele sahip çoklu bispesifik antikor platformları geliştirmiştir. Mevcut ürün gamı, kan kanseri ve katı tümörler için geliştirilmekte olan çeşitli tedavileri içermektedir. Önde gelen molekül olan catumaxomab, hem ileri mide kanseri hem de kasa invaze olmayan mesane kanseri için klinik deneylerde değerlendirilmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin www.lintonpharm.com.

1. Ruf P, Bauer HW, Schoberth A, Kellermann C, Lindhofer H (2021). Tekrarlayan kasa invaziv olmayan mesane kanserli hastalarda ilk kez intravezikal olarak uygulanan üç işlevli antikor catumaxomab, yüksek tolere edilebilirliği ve lokal immünolojik aktiviteyi gösterir. Kanser İmmünolojisi, İmmünoterapi. http://doi.org/10.1007/s00262-021-02930-7
2. World Health Organization (WHO). Globocan 2020. Küresel Kanser Gözlemevi. 7 Ocak 2021'de erişildi. https://gco.iarc.fr/
3. Kamat AM, Hahn NM, Efstathiou JA, et al. (2016) Bladder cancer. Lancet 2016. 388: 2796-810. http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(16)30512-8

 

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

İletişim

ABD Merkezli Medya Tim Hay The Grace Communication Group tim@gracegroup.us

APAC Medyası: Mia He LintonPharm jingyi.he@lintonpharm.com

 

Kaynak: LintonPharm Co., Ltd.

* Bu alanda yer alan duyuruların kaynağı Businesswire olup, Anadolu Ajansının haberler ile ilgili herhangi bir müdahelesi yoktur. Bu haberler yatırım tavsiyesi veya bülteni geçilen firmaların doğruluğunu teyit eder nitelikte olmayıp, Anadolu Ajansının bu şirketler ve kurumlar ile bir bağlantısı yoktur. Tüm sorumluluk Businesswire’a aittir.