Dolar
9.37
Euro
10.90
Altın
1,773.69
ETH/USDT
3,730.20
BTC/USDT
60,918.00
BIST 100
1,417.70

I Squared Capital Yenilenebilir Bir Enerji Platformu Olan Cube Green Energy’yi Kuruyor

I Squared Capital Yenilenebilir Bir Enerji Platformu Olan Cube Green Energy’yi Kuruyor

LONDRA--(BUSINESS WIRE)-- Dünyanın önde gelen bir altyapı yatırımcısı olan I Squared Capital, sıfır karbonlu bir ekonomiye enerji geçişini hızlandırmaya adanmış yenilenebilir bir enerji platformu olan Cube Green Energy’yi kurmuştur. Platform, rüzgar ve güneş çiftlikleri geliştirecek, yeniden güçlendirecek, inşa edecek ve işletecek ve ayrıca pil depolama ve yeşil hidrojen gibi ilgili yeni teknolojilerin dağıtımına yatırım yapacaktır. Cube Green Energy'nin ilk odak noktası, Kıta Avrupası'nda enerji geçişinin ön saflarında yer alan olgun yenilenebilir enerji pazarları olacaktır.

Cube Green Energy, General Electric Company'nin enerji yatırım kolu olan GE Energy Financial Services'ın (GE EFS) eski üst düzey yöneticileri tarafından yönetiliyor ve 40 yılı aşkın yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere 70 yılı aşkın birleşik küresel enerji piyasası deneyimine sahip.

Cube Green Energy CEO'su Raghuveer Kurada, GE EFS'de, Küresel Anlaşma Yürütme Başkanı olarak dünya çapında 10 milyar doları aşan değer katan yatırımları başarıyla kapatmak ve yönetmek dahil olmak üzere çeşitli liderlik rolleri üstlendi. Son zamanlarda, Küresel Sermaye Danışmanlığı Başkanı olarak GE projeleri için 6 milyar doların üzerinde üçüncü taraf öz sermaye ve borç toplamaktan sorumluydu.

Yönetim ekibinin diğer üyeleri arasında Sharad Jain, Niko Meissner ve Hussain Shalchi yer alıyor. Sharad Jain, 25 yılı aşkın bir süredir ve 15+ GW küresel enerji sektörü yatırım deneyimine sahiptir ve varlık yatırımı, yönetimi ve finansal yapılandırma konularında derin alan bilgisi getirmektedir. Niko Meissner, GE Power, GE EFS, Vestas ve son olarak 6 GW'ın üzerinde elektrik üretim kapasitesinin geliştirilmesini yöneten Aquila Capital ile 15 yıldan fazla yenilenebilir enerji geliştirme deneyimine sahiptir ve en büyük hedef pazarlardan biri olan Almanya'daki operasyonları oluşturmakta çok önemli olacaktır. Hussain Shalchi, GE EFS'de Genel Müdür ve Küresel Danışman olarak ve son olarak Ørsted'de Stratejik Ortak Girişim Başkanı olarak görev yapmak da dahil olmak üzere enerji sektöründe çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur.

“I Squared Capital, 2014'ten bu yana küresel olarak 12 yenilenebilir enerji şirketine 4 milyar doları da dahil olmak üzere geçiş enerjisine 6,5 milyar doların üzerinde yatırım yaptı ve bu stratejiyi, karşılanmayan bir pazar talebini ele almak için, derin deneyim, endüstri bilgisi ve saha varlığı getiren birinci sınıf bir yönetim ekibiyle sürdürüyoruz.” dedi I Squared Capital'in Yönetici Ortağı Gautam Bhandari. “Platform oluşturma stratejimizi kullanarak, Cube Green Energy'yi Avrupa'nın sıfır karbonlu bir ekonomiye geçişine yardımcı olabilecek lider bir yenilenebilir enerji şirketi haline getirmek için önümüzdeki yıllarda başlangıçta 500 milyon dolara kadar taahhütte bulunmayı düşünüyoruz.”

Cube Green Energy CEO'su Raghuveer Kurada, “Şirketler ve hükümetler, iddialı iklim hedeflerini karşılamak için temel yük gücünü yenilenebilir enerjiyle değiştirmek için yenilik yapmalı” dedi ve şöyle devam etti: “Proje döngüsü boyunca daha verimli ve gelişen teknolojilere ve sektör uzmanlığına yatırım yapma yetkisiyle Cube Green Energy ve I Squared Capital, Kıta Avrupası ve ötesinde Yenilenebilir Enerji 2.0 geçişini sağlamak için iyi bir konumdadır.”

I Squared Capital Hakkında:

I Squared Capital, Kuzey Amerika, Avrupa, Latin Amerika ve Asya'da enerji, kamu hizmetleri, dijital altyapı, ulaşım ve sosyal altyapıya odaklanan yönetimi altındaki 30 milyar doların üzerinde varlığa sahip bağımsız bir küresel altyapı yatırım yöneticisidir. Firmanın Miami, Hong Kong, Londra, Yeni Delhi ve Singapur'da ofisleri bulunmaktadır.

İletişim

Andreas Moon Genel Müdür ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı I Squared Capital andreas.moon@isquaredcapital.com

 

Kaynak: I Squared Capital