Euro
10.26
Dolar
8.47
BIST 100
1,454.25
Altın
1,866.17

EIG'ye Ait Cerro Dominador, Şili'de Konsantre Güneş Enerjisi (CSP) Tesisinin Açılışını Gerçekleştirdi

EIG'ye Ait Cerro Dominador, Şili'de Konsantre Güneş Enerjisi (CSP) Tesisinin Açılışını Gerçekleştirdi

Latin Amerika'da 24 Saat Boyunca %100 Yenilenebilir Enerji Sağlayan İlk CSP Tesisi

Şili Ulusal Elektrik Sistemine Esnek, Güvenilir ve Güvenli Enerji Temini Tesisi

WASHINGTON--(BUSINESS WIRE)-- Küresel enerji sektörünün önde gelen kurumsal yatırımcılarından ve dünyanın önde gelen altyapı yatırımcılarından biri olan EIG, bugün Şili Ulusal Elektrik Sistemi ile başarılı bir senkronizasyonun ardından Cerro Dominador güneş enerjisi kompleksinin açılışını duyurdu. Cerro Dominador'un tamamı EIG tarafından yönetilen fonlara aittir.

Güneş üretimi için dünyanın en iyi yerlerinden biri olan Şili'nin Atacama Çölü'nün kalbinde yer alan kompleks, 110 MW'lık bir CSP santrali ve 2017'den beri faaliyette olan 100 MW'lık bitişik bir fotovoltaik (“PV”) santralden oluşuyor. CSP tesisi, erimiş tuzu ısıtmak için güneş enerjisi kullanan ve daha sonra bir buhar türbini aracılığıyla elektrik üretmek için kullanılmak üzere büyük tanklarda depolandığı son teknolojiyle çalışıyor. Bu teknoloji, 17,5 saate kadar enerji depolaması sağlayarak, haftada yedi gün, günde 24 saat %100 yenilenebilir enerji üretimine olanak tanır. Kompleks, yılda yaklaşık 640.000 ton CO2 emisyonunu dengeleyebilir ve yaklaşık 380.000 eve güç sağlamak için yeterli enerji üretebilir.

EIG'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su R. Blair Thomas, “Şili ulusal şebekesine esnek, güvenli ve güvenilir yenilenebilir enerji sağlayacak ve Şili'deki CO2 emisyonlarının azaltılmasına anlamlı bir katkıda bulunacak bu çığır açan projeyi desteklemekten gurur duyuyoruz. Proje, ESG hedeflerimiz ve önceliklerimizle tamamen uyumludur ve temiz, güvenilir ve uygun maliyetli enerji üretimi yoluyla düşük karbonlu bir geleceğin temellerinin atılmasına yardımcı olmaktadır. Şili'de ve dünyanın diğer bölgelerinde gelecekteki CSP projelerine yatırım yapmaya devam etmeye kararlıyız."

Cerro Dominador, güneş enerjisi kompleksinin açılışını anmak için tesiste Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera, Şili Enerji ve Madencilik Bakanı Juan Carlos Jobet, Şili Çevre Bakanı Carolina Schmidt ve diğer önde gelen isimlerin ve Hükümet yetkililerinin katıldığı bir törene ev sahipliği yaptı. Cerro Dominador'un CEO'su Bay Thomas ve Fernando Gonzalez de seremoniye katıldı.

EIG Hakkında EIG, 31 Mart 2021 itibariyle yönetimi altındaki 21,7 milyar ABD doları ile küresel enerji sektörünün önde gelen kurumsal yatırımcılarından biridir. EIG, küresel bazda enerji ve enerji ile ilgili altyapıya yapılan özel yatırımlarda uzmanlaşmıştır. 39 yıllık tarihi boyunca EIG, altı kıtadaki 37 ülkedeki 370 proje veya şirket aracılığıyla enerji sektörüne 37 milyar doların üzerinde yatırım yapmıştır. EIG'nin müşterileri arasında ABD, Asya ve Avrupa'daki önde gelen emeklilik planları, sigorta şirketleri, vakıflar, vakıf idareleri ve bağımsız servet fonları bulunmaktadır. Genel merkezi Washington DC'de bulunmakla beraber Houston, Londra, Sydney, Rio de Janeiro, Hong Kong ve Seul'de ofisleri bulunmaktadır. Ek bilgi için lütfen EIG'nin web sitesini ziyaret edin:  www.eigpartners.com.

Cerro Dominador Hakkında Cerro Dominador, 100 MW'lık bir fotovoltaik santrali birleştiren 210 MW kapasiteli Cerro Dominador Solar kompleksine ve 110 MW kapasiteye ve 17,5 saatlik termal depolamaya sahip Latin Amerika'daki ilk güneş termik santraline sahiptir. EIG tarafından yönetilen fonlara ait olan şirket, yenilenebilir enerji projeleri geliştirerek enerji matrisinin dönüşümüne katkıda bulunmayı hedefliyor. Cerro Dominador, inovasyonla esnek, yönetilebilir ve sürdürülebilir yenilenebilir enerji projeleri yaratır.

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

İletişim

Medya: EIG Sard Verbinnen & Co. Kelly Kimberly / Brandon Messina +1 212-687-8080 EIG-SVC@sardverb.com

Cerro Dominador María José López mjlopez@cerrodominador.com Kurumsal İlişkiler Direktörü Cerro Dominador

 

Kaynak: EIG