Euro
6.56
Dolar
5.83
BIST 100
95,952.77
Altın
1,272.06

EDF Renewables ve Shell, New Jersey Açık Deniz Rüzgar Enerjisine Yatırım Yapıyor

Logo

EDF Renewables ve Shell, New Jersey Açık Deniz Rüzgar Enerjisine Yatırım Yapıyor

Bölge 2500 megawatt rüzgar enerjisi üretme potansiyeline sahip.

SAN DIEGO & HOUSTON--(BUSINESS WIRE)-- EDF Renewables North America ve Shell New Energies US LLC (Shell) bugün, New Jersey Rüzgar Enerjisi Alanı (Wind Energy Area, WEA) içindeki OCS-0499 işletme sahasını ortak olarak geliştirmek için Atlantic Shores Offshore Wind, LLC isimli bir 50/50 ortak girişim oluşturduklarını açıkladı. İşletme alanı, yaklaşık olarak bir milyon eve elektrik sağlamaya yetecek olan yaklaşık olarak 2500 megawatt (MW) açık deniz rüzgar enerjisi üretme potansiyeli taşıyor. Bu işlem düzenleyici kurumların onayına tabi. İnşaat işleri olumlu son yatırım kararına tabi.

İşletme sahası, Atlantic City kıyısından yaklaşık olarak sekiz mil açıkta ABD Dış Kıta Sahanlığı (Outer Continental Shelf, OCS) üzerinde 74200 hektar alanı kapsıyor. Bölge, elektrik talebi bulunan büyük nüfus merkezlerinin yakınındaki görece sığ sularda güçlü ve istikrarlı rüzgar kaynakları sunuyor.

Shell Rüzgar Geliştirme Başkan Yardımcısı Dorine Bosman, “Shell yenilenebilir güç işini büyütmek için cesur isteklere sahip ve ABD açık deniz rüzgar enerjisinde büyük potansiyel görüyoruz” diyerek şöyle devam etti. “Ney Jersey'de bu alana erişim sağlamamız Massachusetts'deki başarılı girişimimizi ve mevcut yenilenebilir enerji üretme işimizi tamamlıyor. Markamızın gücü ve küresel varlığımız müşterilerimize daha fazla ve daha temiz enerji sunmaya devam etmemize olanak tanıyor.”

EDF Renewables North America'nın Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Tristan Grimbert ise, “Bu fırsat 2030 itibarı ile EDF Group'un küresel yenilenebilir kapasitesini ikiye katlayarak 50 gigawatt'a çıkarma amacını destekliyor. EDF Renewables'ın Avrupa açık deniz rüzgar pazarında edindiği derin tecrübeyi, gelişmekte olan ABD pazarında kullanma isteğini güçlendiriyor” şeklinde yorumda bulunarak şöyle devam etti. “Açık deniz rüzgar maliyetleri düşerken, ABD açık deniz rüzgar sektörü güçlü Federal ve Eyalet desteği ile hızla ilerliyor. Sektör, istihdam ve tedarik zinciri fırsatları ile New York ve New Jersey ekonomilerine anlamlı katkılar yapmak için iyi bir konumda.”

EDF Renewables'ın, halihazırda Avrupa'da (Belçika, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık) geliştirme veya işletme aşamasındaki 2800 MW açık deniz rüzgar enerjisi kapasitesi, New Jersey'den başlayarak ABD açık deniz rüzgar sektörünü etkili bir şekilde dönüştürebilecek konuma getiriyor.

Shell, ABD'de kıyıda rüzgar enerjisi işine ilk kez 2001'de girdi. Shell açık deniz varlıklarını onyıllar boyunca işletiyor, güçlü bir tedarik zinciri ağına sahip ve Kuzey Amerika'daki en büyük güç toptancılarından birisi. Bu güçleri, Shell'e şirketin yenilenebilir güç hedeflerini desteklemek için yenilenebilir enerji sektöründe pozisyonunu büyütmeye devam etme olanağı tanıyor. Bugün Shell, Kuzey Amerika'da işletme halindeki beş kıyı rüzgar enerjisi projesinde ve Avrupa'da işletme halindeki bir açık deniz rüzgar çiftliğinde paya sahip. Aynı zamanda, Shell Avrupa'daki Borssele 3&4 rüzgar çiftliklerini inşa edecek ve işletecek olan konsorsiyumun bir parçası.

Atlantic Shores Offshore Wind, LLC, bir saha değerlendirme planı tamamlamak ve sahada resmi geliştirme çabalarını başlatmak için çalışmaya başlayacak ve olumlu son yatırım kararına tabi olarak rüzgar çiftliğini işletmeye 2020'nin ortalarında açabilir.

EDF Renewables North America Hakkında:

EDF Renewables North America yenilenebilir enerjide 30 yılı aşkın uzmanlığa sahip sektör lideri bağımsız güç üreticilerinden ve hizmet sağlayıcılarından biridir. Şirket şebeke düzeyinde güç dağıtımı yapar: rüzgar (kıyı ve açık deniz), güneş fotovoltaik ve depolama projeleri; dağıtılmış çözümler: güneş, güneş+depolama, EV şarjı ve enerji yönetimi; varlık optimizasyonu; üretim projelerinin performansını maksimize etmek için teknik, operasyonel ve ticari yetenekler. EDF Renewables'ın Kuzey Amerika portföyü 10 GW geliştirilmiş proje ve 10 GW hizmet sözleşmesini içermektedir. EDF Renewables North America, EDF Group'un yenilenebilir enerjiye odaklanmış iştiraki olan EDF Renewables'ın bağlı bir kuruluşudur. Daha fazla bilgi için www.edf-re.com adresini ziyaret edin.

EDF Renewables Hakkında

EDF Renewables, dünya çapında kurulu 14,2 GW brüt kapasitesi ile yenilenebilir enerjilerde lider uluslararası oyunculardan biridir. Geliştirme faaliyetleri, rüzgar ve güneş fotovoltaik enerji esas olmakla birlikte dağıtılmış enerji ve enerji depolama gibi diğer yenilenebilir enerji sektörleri üzerine odaklanır. EDF Renewables genel olarak Avrupa ve Kuzey Amerika'da faaliyet göstermekle birlikte Brezilya, Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Körfez gibi gelişmekte olan bölgelere genişleyerek büyümesini sürdürüyor. Şirket, Fransa sahillerinde toplam kapasitesi 1500 MW olan üç proje ve İngiltere'de bulunan 450 MW'lık bir açık deniz rüzgar projesi dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 2800 MW ile açık deniz rüzgar enerjisinde güçlü bir pozisyona sahip. EDF Renewables üç proje ile 800 MW'ı aşkın açık deniz enerji kapasitesi işletmektedir: Belçika'da C-Power (325 MW), İngiltere'de Teesside (62 MW) ve Blyth (41,5 MW) ve Almanya'da yer alan bu konuda uzmanlaşmış bir şirketin yakın geçmişte satın alınması ile 400 MW açık deniz rüzgar kapasitesinin işletilmesi ve bakımı. EDF Renewables, hem kendisi hem de üçüncü taraflar için yenilenebilir enerji projeleri geliştirir, inşa eder, işletir ve bakımını gerçekleştirir. Uluslararası iştiraklerinin çoğu EDF Renewables markasını taşır. EDF Renewables, güneş ve rüzgar enerjisi geliştirme üzerinde uzmanlaşan bir EDF Group iştirakidir.

Daha fazla bilgi için, www.edf-renewables.com adresini ziyaret edin.

Bizi LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/edf-renewables ve Twitter (@EDF_RE Fransızca ve @EDF_Renewables İngilizce) üzerinden takip edin.

Shell New Energies Hakkında

Shell, üretimininden satın alımına, satımına ve müşterilere doğrudan elektrik sağlanmasına kadar, elektriği, işinin önemli bir parçası yapmayı amaçlamaktadır. New Energies işimiz, ABD'de açık deniz rüzgar enerjisi gibi enerji sektörünün hızla büyüyen, ticari kısımlarında şirketin gücünü kullanmayı amaçlıyor.

Shell, ABD'deki kıyı rüzgar enerjisi işine ilk kez 2001'de girdi. Bugün, Kuzey Amerika'da beş kıyı rüzgar enerjisi projesinde ve Avrupa'da bir açık deniz rüzgar çiftliğinde payımız bulunuyor. Toplamda, bu projelerdeki enerji kapasitesi payımız 400 megawatt'ı (MW) aşmış durumdadır. Shell, aynı zamanda, Hollanda sahilinde Borssele 3 ve 4 rüzgar çiftliklerini inşa edecek ve işletecek olan Blauwwind konsorsiyumunda %20 paya sahiptir. Rüzgar çiftlikleri, yaklaşık 825.000 Hollandalı aileye elektrik sağlamaya yetecek olan 731,5 MW toplam kurulu kapasiteye sahip olacak şekilde tasarlandı. Shell, Massachusetts, ABD'de bulunan blok 0521'in geçici kazananı olan Mayflower Wind Energy LLC'de %50 hisseye sahiptir. Massachusetts'deki işletme sahası, inşa edildiğinde, her yıl 680.000'i aşkın eve temiz elektrik sağlayabilecek olan 1,6 gigawatt (GW) toplam üretim kapasitesine ulaşabilir.

https://www.shell.com/newenergies

İletişim Bilgileri

SORULAR:

EDF Renewables North America

Sandi Briner +1 858-521-3525

MediaRelations@edf-re.com

EDF Renewables

Manon de Cassini-Hérail +33 (0)1 40 90 48 22

manon.decassini-herail@edf-en.com

Shell Medya ile İlişkiler

Shell International +44 (0) 20 7934 5550

Shell U.S. +1 832 337 4355

 

Kaynak: EDF Renewables North America