Centessa Pharmaceuticals 250 Milyon $’lık A serisi Finansman Lansmanını Yapıyor ve Yeni Türde bir İlaç ArGe Modelini Ortaya Koyuyor

16 Şubat 2021 11:30 UTC

Centessa Pharmaceuticals 250 Milyon $’lık A serisi Finansman Lansmanını Yapıyor ve Yeni Türde bir İlaç ArGe Modelini Ortaya Koyuyor

10 Özel Biyoteknoloji Şirketi, Sektörde Öncü Ekipler tarafından yönetilen Yüksek Düzeyde Doğrulanmış Programlarla Centessa Şemsiyesi Altında Faaliyet Göstermek üzere Birleştiriliyor

General Atlantic Liderliğinde ve Vida Ventures ve Janus Henderson Investors’ın eş liderliğinde Finansman ile Şirket Medicxi tarafından kuruldu

Bristol Myers Squibb’te Eski Başkan Yardımcısı, ArGe ve Global Translasyonel Tıp Başkanı olan Saurabh Saha, M.D., Ph.D. İcra Kurulu Başkanı olarak seçildi

Warp Speed Operasyonu Eski Bilim Direktörü, GlaxoSmithKline’de Eski ArGe Başkanı, Medicxi Ortağı Moncef Slaoui, Ph.D., Bilim Direktörü ve Danışman olarak atandı

CAMBRIDGE, Mass. & LONDRA--(BUSINESS WIRE)-- Centessa Pharmaceuticals (“Centessa”) bugün yüksek düzeyde doğrulanmış bir programlar portföyünü geliştirmek üzere tasarlanmış ve oluşturulmuş yeni bir varlık odaklı ilaç şirketi olarak kurulmuştur. Centessa’nın küçük ölçekli olarak uygulanan varlık odaklı ArGe modeli, her biri geliştirmeyi hızlandırmaya ve geleneksel ilaç geliştirme sürecini yeniden şekillendirmeye kararlı özel ekipler tarafından yönetilen sınıfının en iyisi veya sınıfında ilk sırada gelen varlıkları birleştirmiştir. Şirket Medicxi tarafından kurulmuştur ve General Atlantic liderliğinde ve Vida Ventures ile Janus Henderson Investors’ın eş liderliğinde fazla taahhüt edilen A Serisi finansmanda 250 milyon $ toplamıştır. Boxer Capital, Cormorant Asset Management, T. Rowe Price Associates, Inc., Venrock Healthcare Capital Partners, Wellington Management Company, BVF Partners L.P., EcoR1 Capital, Franklin Templeton, Logos Capital, Samsara BioCapital, LifeSci Venture Partners ve adı açıklanmayan ABD’de yerleşik ve sağlık hizmetleri odaklı bir fon dahil olmak üzere ilave birinci sınıf yatırımcılar finansmana katılmıştır.

Lansmanı ile birlikte Centessa, her biri varlıklarını Centessa yönetim ekibinin gözetimiyle geliştirmeye devam edecek 10 özel biyoteknoloji şirketinin birleştirilmesini (“Centessa İştirakleri”) tamamlamıştır. Her bir Centessa İştiraki ekibi varlık odaklıdır, diğer deyişle her bir programı ilerletmek için yüksek düzeyde otonomi verilmiş olan konu uzmanları tarafından sağlanan liderlikle tek bir program dahilinde veya biyolojik geliştirme yolunda ilerleyecektir. Yapıya dayalı ilaç keşfi ve tasarımı dâhil olmak üzere özel kabiliyetlerle birlikte olağanüstü bilimi ilerletmeye yönelik tek bir odaklanmayla, iştirak ekipleri, Centessa’nın potansiyel olarak hastalara etkili ilaçları geliştirmesine ve sağlamasına olanak sağlayacaktır.

“Centessa’nın vizyonu, yapısal kısıtlar nedeniyle klasik ilaç şirketlerinin karşılaştıkları önemli ArGe verimsizliklerinin bir kısmını azaltmayı hedefleyen benzersiz bir operasyonel çerçeveye sahip bir ilaç şirketini kurmaktır” diyor, Medicxi Ortak Kurucusu ve Ortağı, Centessa Pharmaceuticals Yönetim Kurulu Başkanı Francesco De Rubertis ve ekliyor. “Operasyonlarımız, varlık odaklı bir yaklaşımdan güç alacak, burada her bir Centessa İştiraki tamamen yüksek düzeyde deneyimli Centessa yönetim ekibinin gözetimiyle programlarının yürütülmesine odaklanıyor. Küçük ölçekte Varlık merkezliliği uygulama tutkusu, ArGe üretkenliğini destekleyerek artırılmış verimlilikle hastalara yaşam değiştiren ilaçlarını sunabilecektir.”

Yaklaşımımız Centessa, deneyimli ekiplerin liderliğinde Medicxi’nin portföyünden 15 yüksek inanca dayalı programa sahip 10 şirketi bir araya getiriyor. Her bir Centessa İştiraki, sektör liderleri tarafından ve geliştirilmekte olan programları destekleyen önemli biyolojik yollarla doğrudan derin deneyime sahip konu uzmanları tarafından yönetiliyor. İştirak şirketlerinin oluşturulmasını sağlamış olan bu girişimciler Centessa işletmesinde yeni bilimi ilerletmeye devam edecekler.

Centessa İştirakleri, ApcinteX, Capella BioScience, Janpix, LockBody, Morphogen-IX, Orexia Therapeutics, Palladio Biosciences, PearlRiver Bio, Pega-One ve Z Factor’den oluşuyor. Mevcut Centessa Pharmaceuticals portföyü, ikisi son aşama klinik geliştirmede olmak üzere dört klinik aşamalı programdan ve onkoloji, hematoloji, immünoloji, inflamasyon, nörobilim ve nadir hastalıklar genelinde yüksek karşılanmamış ihtiyacı olan hastalıkları kapsayan 10’un üzerinde ilave programdan oluşuyor.

“Bu türündeki ilk modelle, hastalar için yüksek düzeyde etkili programları ilerletmek üzere varlık odaklı ekiplere olanak sağlayacak ve güçlendirecek merkezi kaynakları sağlayan bir yeni ilaç şirketi altında güçlü genetik ve biyolojik doğrulamayı içeren programları bir araya getiriyoruz” diyor, Centessa’nın İcra Kurulu Başkanı Saurabh Saha, M.D., Ph.D. ve ekliyor. “Bu yaklaşım, ilaçları veri odaklı kararlara dayalı olarak önemli devam/dur çekim noktalarına ilerletmeye yönelik sarsılmaz bir odaklanmayı sürdürmek için bilimsel ekiplerin özendirildiği bir ortamı teşvik eder.”

Centessa, bir “veriyi takip et” felsefesine bağlı kalarak sermayeyi aktarma esnekliğine sahip olacak ve her bir Centessa İştirakini ilgili programların ilerletilmesine olanak sağlayan merkezi kabiliyetlerle destekleyecek. Bunlar, iştirak ekipleri tarafından programların bilimsel yürütmesine olanak sağlamak ve hızlandırmak için üretim, düzenleyici ve operasyonel desteği içerir. Her bir ekip, önemli bilimsel hipotezleri süratle araştırmak için benzersiz biçimde teşvik edilir.

Bilim Direktörü ve Centessa Danışmanı Moncef Slaoui, Ph.D. şunu ekliyor “Centessa’yı oluştururken, güçlü biyolojik doğrulamayı, mekanistik çeşitlendirmeyi içeren programları ve özel kabiliyetlere ve görüşlere sahip ekipleri dahil etmek için iştirak portföyümüzü stratejik olarak birleştirdik. Bu yüksek kaliteli portföy, gelişmiş çeşitlendirmeyi, azalan riski ve asimetrik avantajı, ilaç geliştirmeyle ilişkili içsel olarak düşük başarı olasılığına karşı koyma bakış açısıyla sağlamayı hedefler.”

Ekiple Tanışın Centessa Pharmaceuticals yönetim ekibi, Centessa İştirakleriyle iş birliği halinde sermaye tahsisatı, geliştirme planları ve stratejik işlemler ile ilgili kararları denetleyen biyoteknoloji ve ilaç sektörü liderlerinden oluşur.

Bristol Myers Squibb’te Eski Başkan Yardımcısı, ArGe ve Global Translasyonel Tıp Başkanı Saurabh Saha, M.D., Ph.D. şirketin İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. Ek olarak, Warp Speed Operasyonu Eski Bilim Direktörü, GlaxoSmithKline’de Eski ArGe Başkanı, Medicxi Ortağı Moncef Slaoui, Ph.D., Bilim Direktörü ve Danışman olarak atandı

Centessa Yönetim Kurulu, şirket Başkanı olarak görev yapacak Francesco De Rubertis, Ph.D. (Medicxi); Aaron Kantoff (Medicxi); Brett Zbar, M.D. (General Atlantic) ve Arjun Goyal, M.D., M.Phil.’den (Vida Ventures) oluşuyor.

“Centessa’nın sektörümüzde benzersiz bir fırsatı temsil ettiğine inanıyoruz” diyor, General Atlantic Yönetici Direktörü ve Global Bilim Başkanı Brett Zbar, M.D. ve ekliyor. “Centessa İştiraklerinin her birinde bu derin deneyimi olan liderlik ekibi ile birlikte yüksek kaliteli bilim ve girişimsel destek, hastalara önemli ilaçları hızlı ve verimli biçimde sunma potansiyeline sahip.”

“Centessa’nın cesur vizyonu ve benzersiz operasyon modeli, etkileyici klinik programlar, güçlü veri ve mükemmel bir ekip ile destekleniyor” diyor, Vida Ventures Ortak Kurucusu ve Yönetici Direktörü Arjun Goyal, M.D., M.Phil. ve ekliyor. “Centessa’nın yaklaşımının nihai olarak küresel ölçekte hastalara faydalı olacak etkili ilaçlara yol açacağına inanıyoruz.”

CENTESSA İŞTİRAKLERİ HAKKINDA

ApcinteX ApcinteX, inhibitörlü veya inhibitörsüz hemofili A ve hemofili B tedavisi için antikoagulan proteaz aktifleştirilmiş protein C’nin (APC) belirli bir inhibitörü olan SerpinPC’yi geliştiriyor.

Capella BioScience Capella BioScience, idiyopatik pulmoner fibrozun tedavisi için LIGHT’ın (TNFSF14 olarak bilinir) enflamatuvar membran formuna nötralizan bir terapötik monoklonal antikor olan CBS001’yi geliştiriyor. Capella BioScience ayrıca, lupus eritematozus (sistemik ve kütanöz) ve sistemik skleroz tedavisi için kan dendritik hücre antijeni 2’ye (BDCA2) yönelik bir terapötik monoklonal antikor olan CBS004’ü de geliştiriyor.

Janpix Janpix lösemiler ve lenfomalar dâhil olmak üzere çeşitli hematolojik maligniteler için yeni bir selektif ikili STAT3/5 küçük moleküllü tek değerlikli degrader sınıfını geliştiriyor.

LockBody LockBody doğuştan gelen bağışıklık sistemi ile solid tümörlerin optimum hedeflemesi için LockBody CD47 (LB1) ve LockBody CD3’ü (LB2) geliştirecek bir platform teknolojisine öncülük yapmaktadır.

Morphogen-IX Morphogen-IX pulmoner arteryal hipertansiyon için insan kemiği morfogenetik protein-9’una (BMP9) ait proteine dayalı olarak tasarlanan MGX292’yi geliştirmektedir.

Orexia Therapeutics Orexia Therapeutics yapı bazlı ilaç tasarım yaklaşımlarını kullanarak oral ve intranazal oreksin reseptörü geliştirmektedir. Bu agonistler, narkolepsi tip 1’in tedavisini hedefler; burada, oreksin nöron kaybının yanı sıra aşırı gündüz uykululuk durumu ile karakterize edilen diğer nörolojik bozuklukların altta yatan patolojisini doğrudan ele alma potansiyeline sahiptir.

Palladio Biosciences Palladio Biosciences böbrek fonksiyonu gerilemesinin ilerlemesini yavaşlatma ve tolvaptan ile ilişkili karaciğer güvenlik sorunlarından kaçınma hedefiyle, otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı tedavisi olarak V2 reseptöründe hormon vazopressinin akivitesini seçici olarak baskılayarak çalışan oral peptid olmayan yeni bir kimyasal madde lixivaptan’ı geliştirmektedir.

PearlRiver Bio PearlRiver Bio, EFGR exon 20 insersiyon (Her2 exon 20 insersiyonlarını hedefleme ve tedavi etme potansiyeli) küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tedavisi için doğal suşlu EFGR ve optimal farmakokinetik özelliklerinde minimum aktivite yaratması tasarlanan güçlü ve selektif oral exon20 insersiyon mutasyon inhibitörlerini geliştirmektedir. PearlRiver Bio ayrıca, C797S-mutant EGFR’yi ve KHDAK için ortaya çıkmamış sonraki nesil EFGR inhibitörlerini hedefleyen oral inhibitörleri de geliştirmektedir.

PegaOne PegaOne kütanöz skuamoz hücreli karsinoma ve diğer solid tümör endikasyonlarının tedavisi için humanize, fukosile edilmemiş, anti-EFGR monoklonal antikor olan imgatuzumabı geliştirmektedir.

Z Factor Z Factor alfa-1-antitripsin yetersizliğinin tedavisi için alfa-1-antitripsinin Z varyantının katlanmasının önlenmesi, aktif proteinin serum düzeylerinin artırılması ve karaciğerde birikmenin azaltılması için tasarlanan küçük moleküllü bir kimyasal şaperon olan ZF874’ü geliştirmektedir.

CENTESSA PHARMACEUTICALS HAKKINDA

Centessa Pharmaceuticals Limited, geleneksel ilaç geliştirme sürecini yeniden şekillendirmeyi hedefleyen sonraki nesil bir biyolojik ilaç şirketidir. Şirket, sektörde önde gelen ekiplerin liderliğinde yüksek düzeyde doğrulanmış bir programlar portföyünü ilerletmek için küçük ölçekte bir varlık odaklı ArGe modelini uygular. Her bir program, bir Centessa İştiraki tarafından geliştirilir ve merkezi bir yapı ve Centessa yönetim ekibi tarafından desteklenir. Şirketin merkezi, Cambridge, Massachusetts’tedir. Daha fazla bilgi için www.centessa.com adresini ziyaret edin.

İLERİYE DÖNÜK BEYANLAR

Bu basın açıklaması, ileriye dönük ifadeler içerir. Bu basın açıklamasındaki beyanlar, 1933 tarihli Menkul Kıymetler Kanunu Bölüm 27A, tadil edilen şekliyle (“Menkul Kıymetler Kanunu”) ve 1934 tarihli Menkul Kıymetler Kanunu Bölüm 21E tadil edilen şekliyle (“Borsa Kanunu”) anlamı kapsamında tarihi olgular olmayan ve ileriye dönük olarak değerlendirilen beyanları içerir; bunlar genellikle “tahmin etmektedir”, ,”ummaktadır,” “beklemektedir”, “tasarlamaktadır”, “öngörmektedir,” “olabilir”, “olmalıdır”, “olacaktır”, “planlamaktadır”, “projeksiyon yapmaktadır”, “çaba harcamaktadır” gibi sözcükler veya bu terimlerin olumsuzları veya bu gibi sözcüklerin veya benzer ifadelerin varyasyonları veya benzer ifadeler ile tanımlanırlar. Bu ileriye dönük beyanların, Menkul Kıymetler Kanunu Bölüm 27A ve Borsa Kanunu Bölüm 21E kapsamındaki ileriye dönük beyanlara ilişkin güvenli liman hükümleri tarafından kapsanmasını amaçlıyoruz ve bu güvenli liman hükümlerine uyma amaçları için bu beyanda bulunuyoruz. Klinik geliştirme planları ve zamanlaması, klinik çalışma tasarımları, klinik terapötik potansiyeli ve programlarımızın herhangi birine ilişkin stratejiye ilişkin beklentiler, planlar ve olasılıklar ile ilgili beyanlar dâhil olmak üzere bu ileriye dönük beyanlar, şu anda bize sunulan bilgiye ve yaptığımız faraziyelere dayalı olarak planlarımız, niyetlerimiz, beklentilerimiz, stratejilerimiz ve olasılıklarımız hakkındaki görüşlerimizi yansıtmaktadır. Planlarımızın, niyetlerimizin, beklentilerimizin, stratejilerimizin ve olasılıklarımızın bu ileriye dönük beyanlarda yansıtılan veya varsayılan şekilde makul olduklarına inanmamıza rağmen, planlara, niyetlere, beklentilere ve stratejilere ulaşılacağına veya elde edileceğine dair hiçbir güvence veremeyiz. Ayrıca, fiili sonuçlar ileriye dönük beyanlarda açıklananlardan önemli ölçüde farklılık gösterebilir ve klinik araştırmaların, düzenleyici başvuruların ve onayların başarısı dâhil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir kısım risklerden, belirsizliklerden ve faraziyelerden etkilenecektir. Bu ileriye dönük beyanlar, bu yayının tarihi itibarıyla Centessa’nın yönetim ekibinin mevcut beklentilerine ve inançlarına dayalıdır ve ileriye dönük beyanlarda açıklananlardan önemli ölçüde farklılık gösterecek fiili sonuçlara neden olabilen belirli risklere ve belirsizliklere tâbidir. Ayrıca, Centessa zaman zaman yeni risklerin ortaya çıktığı çok rekabetçi ve hızlı değişen bir ortamda faaliyet göstermektedir. Yürürlükteki kanun tarafından zorunlu kılınması hariç olmak üzere, ileriye dönük hiçbir beyanı, yeni bilginin veya ilerideki gelişmelerin sonucu olarak veya başka bir nedenle aleni şekilde güncelleme yükümlülüğünü hiçbir şekilde üstlenmiyoruz.

Kaynak sürümünü businesswire.com sitesinde inceleyin: https://www.businesswire.com/news/home/20210216005355/en/

İletişim Bilgileri

Medya: Dan Budwick, 1AB dan@1abmedia.com

Birleşik Krallık/Avrupa medya sorguları Optimum Strategic Communications Mary Clark, Shabnam Bashir centessa@optimumcomms.com

İsviçre medya sorguları VEITHing Spirit Marcus Veith marcus@vspirit.ch Cep telefonu: +41 79 20 75 111


Kaynak: Centessa Pharmaceuticals