Blackstone, eski Centrica CEO’su Iain Conn’un, Enerji ve Sürdürülebilirlik Yatırımı için Kıdemli Danışman olarak Atandığını Duyurdu

Blackstone, eski Centrica CEO’su Iain Conn’un, Enerji ve Sürdürülebilirlik Yatırımı için Kıdemli Danışman olarak Atandığını Duyurdu

NEW YORK--(BUSINESS WIRE)-- Blackstone (NYSE:BX) bugün eski Centrica CEO’su Iain Conn’un enerji ve sürdürülebilirlik yatırımı için Kıdemli Danışman olarak atandığını duyurdu. Conn, firmanın altyapı ve enerji faaliyetleri genelinde danışmanlık yapmak üzere enerji sektörü, iklim ve sürdürülebilirlik üzerine derin bilgisini getirecek.

Blackstone, yenilenebilir ve enerji verimliliği projeleri elde etme, inşa etme ve finanse etme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Yalnızca geçtiğimiz on iki ayda Blackstone aralarında bir batarya enerjisi depolama öncüsü olan Aypa (daha önce NRstor olarak bilinmekteydi) ve mekanik, elektrik ve enerji verimliliği hizmetlerinin lider tedarikçisi olan Therma Holdings LLC’nin de bulunduğu anlamlı yatırımlar yapmıştır; Iain’ın atanması bu çabaları daha da ileriye götürmeye yardımcı olacaktır.

Atama hakkında yorumda bulunan Blackstone Infrastructure Partners Global Direktörü Sean Klimczak şunları belirtti: “Daha sürdürülebilir, karbondan arındırılmış bir geleceğe doğru enerji dönüşümünü destekleyen altyapıya yatırım yapmamızdan dolayı, Iain’ın enerji sektörü üzerindeki bilgisi çok değerli olacak. Firmayı daha iyi kılacak ve yatırımcılarımız için portföyümüzü geliştirecek olan Iain’ın içgörülerinden faydalanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Blackstone Energy Partners Global Direktörü David Foley şunları belirtti: “Yirmi yıldan bu yana Iain’ı tanıyorum ve enerji verimliliği ve perakende elektrik sektörleri başta olmak üzere, özel sermaye yatırım fırsatlarında kendisiyle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Eski Centrica CEO’su Iain Conn şunları belirtti: “Blackstone’a danışmanlık yapacak olmaktan dolayı onur duyuyorum. Firma, halihazırda enerji dönüşümüne yatırım yapıyor ve firmanın enerji kullanımını kontrol ettiği tüm yeni yatırımlar genelinde karbon emisyonlarını %15 oranında azaltma taahhüdü yoluyla iklim değişikliği ile mücadelede liderlik sergiliyor. Gelecekte firma ve Blackstone portföyünü nelerin beklediğini görme konusunda heyecan duyuyorum.”

Conn, BP plc'de 29 yıl, ardından 2007-2014 arasında Downstream CEO’luğu dahil olmak üzere enerji sektöründe 34 yılı aşkın yöneticilik deneyimine sahiptir. Son olarak, bir Fortune 500 ve FTSE 100 enerji, hizmetler ve düşük-karbon çözümleri şirketi olan Centrica plc'de, 2015-2020 yılları arasında Grup Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. British Gas’ı bünyesinde bulunduran Centrica, 30 milyar sterlin tutarında ciroya ve 25.000'i aşkın çalışana sahiptir. Conn, şirketi tekrar müşteri merkezli yapmak ve düşük karbonlu geleceğe geçişi mümkün kılacak hizmetler ve çözümlere doğru yöneltmek için yeniden konumlandırma stratejisini yürütmüştür.

Kimya mühendisliği eğitimi almış olan Conn, sıklıkla çok önemli güçlükler ile karşı karşıya olarak büyük organizasyonlar için strateji formüle etme ve sağlama, ticari işlemler ve büyük projeler, ticari inovasyon ve malzeme güçlükleri konularındaki geçmiş performansa sahip olarak, enerji sektörü hakkında tüm ömrü boyunca endüstri genelinde oluşturulmuş derin bir anlayışa sahiptir.

Iain, kariyeri boyunca hükümetlere enerji ve iklim politikası konusunda danışmanlık yapmış olup, 2017-2020 yılları arasında Dünya Ekonomik Forumu Enerjinin Geleceği üzerine Sistem İnisiyatifinin Eş Başkanlığını yürütmüştür. Sistem İnisiyatifi etkili politikaları, özel sektör eylemini ve kamu-özel sektör işbirliğinin gelişimini hızlandırarak daha sürdürülebilir, düşük maliyetli, güvenli ve kapsayıcı bir enerji sistemine etkili geçişi mümkün kılmayı amaçlamaktaydı.

Blackstone Hakkında

Blackstone dünyanın lider yatırım firmalarından biridir. Yatırımcılarımız, yatırım yaptığımız şirketler ve bünyesinde çalıştığımız topluluklar için olumlu ekonomik etki ve uzun vadeli değer yaratmayı amaçlıyoruz. Bunu, şirketlerin sorunlarını çözmeye yardımcı olmak üzere olağanüstü insanlar ve esnek sermaye ile yapıyoruz. Yönetim altındaki 619 milyar USD'lik varlıklarımız, tümü küresel temelde olmak üzere özel sermaye, gayrimenkul, kamu borcu ve sermayesi, fen bilimleri, büyüme sermayesi, fırsatçı, yatırım kategorisi dışı kredi, reel varlıklar ve ikincil fonlara odaklanmış yatırım araçlarını içermektedir. Daha fazla bilgi şu adreste mevcuttur: www.blackstone.com. Blackstone'u Twitter @Blackstone üzerinden takip edin.

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

İletişim Bilgileri

Blackstone Paula Chirhart Paula.Chirhart@blackstone.com +1-347-463-5453

Kaynak: Blackstone