Euro
7.74
Dolar
6.85
BIST 100
116,535.70
Altın
1,772.26

BARC Araştırması Veri Güdümlü bir İşletme Olmanın Önündeki En Büyük Zorlukları Ortaya Koyuyor

BARC Araştırması Veri Güdümlü bir İşletme Olmanın Önündeki En Büyük Zorlukları Ortaya Koyuyor

Veri katalogları, veri güdümlü işletmeleri güçlendirmek için en iyi yol olarak gösteriliyor; başarı, iş kullanıcısının katılımı ve iş birliğine bağlı

REDWOOD CITY, Kaliforniya--(BUSINESS WIRE)-- İşletme veri kataloglarında lider olan Alation Inc., bugün, hemen hemen tüm şirketlerin veri güdümlü olmak istediğini, veri hakkında belge ve bilgi eksikliğinin bu hedefi engellediğini ortaya çıkaran Verinizi Kullanın, Veri Güdümlü İşletme Yolculuğu için Bir Veri Stratejisi Kontrol Listesi küresel çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Alation tarafından sponsorluğu yapılan ve Business Application Research Center (BARC) tarafından yürütülen çalışma, veri güdümlü bir işletme olmak için gerekli anahtar bir kolaylaştırıcının, iş kullanıcısı için aktif katılımı ve iş birliğini sağlayan başarılı bir veri katalogu uygulaması olduğunu ortaya çıkarıyor.

Çalışmaya göre, yanıt verenlerin %90'ı işletmede alınan kararlar için verinin yüksek bir önceliğe sahip olduğunu belirtirken, yalnızca %25'i kararların ağırlıklı olarak veya sadece veriye dayanarak alındığını söylüyor. Çok sayıda bariyer iş kullanıcısının veriyi kucaklamasını kısıtlıyor ve bu nedenle kuruluşların veri güdümlü olmasını engelliyor. Katılımcılar, veri hakkında bilgi ve belge eksikliğini, kimin hangi veriyi ne amaçla kullandığına ilişkin içgörü yokluğunu ve verinin tutarsız anlamlandırılmasını ve yorumlanmasını engeller olarak belirtiyor. Ayrıca, veri erişiminin çok karmaşık olduğunu, veri hakkında aynı soruları sormak veya tekrarlayan işlerin çok zaman aldığını, bunların da iş kullanıcılarının veri güdümlü kararlar almasını engellediğini vurguluyor.

Rapor, işletmelerin bu engelleri aşmak için iş kullanıcılarını yetkilendiren bir veri kültürünü geliştirmeleri gerektiğini söylüyor. Veri kataloğu veriye yaygın erişim sağlayarak ve iş kullanıcılarından veri analistlerine uzanan veri kullanıcılarının, veri kalitesi ve uygun veri kullanımını sağlayan yinelemeli sürece katılımı ile işbirlikçi bilgi alışverişini teşvik ederek veri demokratizasyonunu geliştirir. Katalog, kuruluş içinde anahtar rakamların anlamı ve yorumlanmasının tutarlı olmasını sağlayan onaylanmış veri tanımlarına bölümler arası erişimi kolaylaştıran iş terimleri sözlüğü sunarak veri belgelendirmesine ilişkin zorlukları ele alır. Kuruluşlar, bu sorunları gidererek ve iş kullanıcılarını iş birlikçi bir platformla yetkilendirerek, verilerinin gerçek değerini açığa çıkarırlar. Bu nedenle yanıt verenlerin %77'i halihazırda kataloğu kullanıyor veya kullanmayı planlıyor.

Alation CEO'su ve kurucu ortağı Satyen Sangani, “BARC çalışması Alation kullanmadan önce müşterilerimizin deneyimlediği zorlukları yansıtıyor. Kuruluşların, arama ve keşife olanak tanıyan, verinin nasıl kullanılacağı hakkında bağlam sunan ve veri kullanıcıları arasında iş birliğini geliştiren bir veri kataloğuna ihtiyacı var”, diyerek şöyle devam ediyor. “Alation bir veri kültürü oluşturmanın temelidir ve daha fazla işletmenin bu kültürel değişimi sağlamak ve verilerinden daha fazla değer elde etmek için veri kataloğumuzu kullandıklarını görüyoruz.”

Alation, art arda dört yıl, Dresner Advisory Services'in 2020 Wisdom of Crowds® Veri Kataloğu Pazar Araştırması tarafından en iyi veri kataloğu seçildi. Alation, ayrıca, Forrester Wave for Machine Learning Data Catalogs tarafından lider ve Magic Quadrant for Metadata Management Solutions tarafından üç kez lider ve Customer’s Choice for Metadata Management Solutions tarafından Gartner Peer Insights olarak tanındı.

Verinizi Kullanın, Veri Güdümlü İşletme Yolculuğu için bir Veri Stratejisi Kontrol Listesi'ni indirmek üzere buraya tıklayın.

Çalışma hakkında daha fazla bilgi almak üzere, BARC Açılış Partisi: Şirketler Analiz için Güvenli Veriyi Nasıl Buluyor, Anlıyor ve Kullanıyor? için 25 Haziran 2020'de Orta Avrupa Yaz Zaman Dilimi ile 09.00 ve 17.00'de iki kez düzenlenen organizasyona kaydolun.

Müşterilerimizin veri yönetimi için nasıl Alation'u kullandığı hakkında bilgi almak için, Non-Invasive Data Governance yazarı Bob Seiner ve Alation müşterisi Riot Games'in katılımı ile 7 Temmuz 2020'de düzenlenecek olan web seminerimize kaydolun.

Alation Hakkında

Alation veri kataloğu pazarına öncülük ederek veri kültürünü güdüleyen veri yönetiminin gelişimine liderlik etti. Alation müşterileri veri araması ve keşfi, veri yönetimi, veri korunması, analiz ve dijital dönüşüm için veri kataloğunu bir platform olarak kullanır. Alation, güçlü Davranışsal Analiz Motoru, entegre iş birliği yetenekleri ve açık arayüzleri ile, veri yönetiminde en büyük zorlukları çözmek için makine öğrenimini insan içgörüsü ile birleştiren geniş bir veri istihbaratı çözümleri yelpazesini destekleyen bir platform sunar. AbbVie, DraftKings, Exelon, Finnair, Genentech, GoDaddy, Marks & Spencer, MercadoLibre, Munich Re, New Balance, New Relic, Pfizer, Scandinavian Airlines, Scout24 ve US Foods dahil, yaklaşık 200 kuruluş Alation ile veri kültürlerini güdülüyor ve kuruluşlarının karar alma süreçlerini geliştiriyor. Merkezi Silikon Vadisi'nde bulunan Alation, Costanoa Ventures, Data Collective Venture Capital, Icon Ventures, Sapphire Ventures ve Salesforce Ventures tarafından finanse ediliyor. Daha fazla bilgi için alation.com adresini ziyaret edin.

BARC Hakkında

BARC (Business Application Research Center), veri, iş istihbaratı (BI) ve analiz, işletme içerik yönetimi (ECM) ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) alanlarına odaklanan, ticari yazılım için Avrupa'nın önde gelen analiz şirketlerinden biridir. Şirket, Würzburg'daki Julius-Maximilians-University'nin İşletme ve Bilgi Sistemleri Başkanlığı'ndan ayrılarak 1999'da kuruldu. BARC, günümüzde, tüm pazar katılımcıları ile sürekli bilgi alışverişi içerisinde ampirik ve teorik araştırma, teknik uzmanlık ve pratik deneyimleri birleştiriyor. Daha fazla bilgi için www.barc-research.com adresini ziyaret edin.

Bu duyurunun orijinal kaynak dildeki metni, resmi ve geçerli versiyondur. Çeviriler sadece yardımcı olmak amacıyla sunulmuştur ve kanuni geçerlik sahibi tek metin olan kaynak dilde hazırlanan metin ile çapraz başvuru yöntemine göre incelenmelidir.

İletişim Bilgileri

Ashley Womack
Direktör, Halkla İlişkiler, Alation
Ashley.Womack@alation.com

Kaynak: Alation Inc.