Tarihçi ve ebru sanatçısı Erol Çağlar'dan 'lakaplar' kitabı

Tarihçi ve ebru sanatçısı Erol Çağlar'ın, lakabı olan 108 devlet adamı ve Osmanlı padişahını ele aldığı ilk kitabı okuyucuyla buluştu.

İSTANBUL- Hilal Uştuk

"Osmanlı Lakapları" konusunda araştırmalar yaparak bu konuyu ele aldığı ilk kitabını okuyucuyla buluşturan tarihçi ve ebru sanatçısı Erol Çağlar, Osmanlı devlet adamlarının hiç duyulmamış lakaplarının hikayelerini, AA muhabirine anlattı.

Lakabı olan 108 devlet adamı ve Osmanlı padişahını ele aldığını aktaran Çağlar, "Daha detaylı bir çalışma yapılırsa belki 100 değil 500 kişi de çıkar" diye konuştu.

"Rüstem Paşa'nın lakabı, Kehle-i İkbal'dir"

Bazı lakaplardan örnekler veren Çağlar, "Kehle-i İkbal" lakabıyla anılan "Damat Rüstem Paşa"nın lakabına değinerek, "Herkes Rüstem Paşa'yı bilir. Rüstem Paşa, Mihrimah Sultan'ın eşi, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın damadıdır ama lakabı 'Kehle-i İkbal'dir. Kehle-i İkbal, şansı bit sayesinde açılan adam anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

"Rezil edecek gibi görünen lakapla paşalığa kadar çıkabilmiş"

Tarihçi Erol Çağlar, III. Selim döneminde sadrazamlık ve valilik görevlerinde bulunan Keçiboynuzlu İbrahim (Hilmi) Paşa'nın gençliğinde çok zayıf olduğu için keçiboynuzuna benzetildiğini, bu nedenle de "Keçiboynuzu" lakabını aldığını söyledi.

I. Ahmet ve Genç Osman dönemlerinde 3 yıl sadrazamlık yapan Öküz Kara Mehmet Paşa'nın lakabına da dikkati çeken Çağlar, "Rezil edecek gibi görünen bir lakap ama bir bakıyorsunuz paşalığa kadar çıkabilmiş." diye konuştu.