Dolar
12.41
Euro
14.05
Altın
1,792.01
ETH/USDT
4,109.90
BTC/USDT
55,490.00
BIST 100
1,776.41
Yaşam, Koronavirüs

Avustralya'da Kovid-19'dan entübe edilen Akgöl toplumu aşı olmaya çağırdı

Avusturalya'da yeni tip koronavirüs nedeniyle kaldırıldığı hastanede entübe edilerek hayatta kalan ve halen hastanedeki tedavisi süren Hayrettin Akgöl, "fecaat" olarak nitelediği hastalığa karşı Türk halkına aşı olma çağrısı yaptı.

Recep Şakar   | 17.10.2021
Avustralya'da Kovid-19'dan entübe edilen Akgöl toplumu aşı olmaya çağırdı

Melbourne

Melbourne'de 26 yıl önce kurulan Avustralya Türk Mehter Takımı'nın kurucularından ve onursal başkanı 78 yaşındaki Hayrettin Akgöl, yaklaşık 5 hafta önce eşi, 3 çocuğu, 2 damadı ve 6 torunu ile Kovid-19'a yakalandı.

AA muhabirine yaşadığı zorlu süreci tedavi gördüğü hastanede anlatan Akgöl, "Beni tanıyan tanımayan herkese istirham ediyorum ne olur bir an önce aşınızı olun." dedi.

Akgöl, evinde durumunun kötüye gitmesi üzerine ambulansla hastaneye kaldırıldığını belirterek, "Hastanede 2-3 gün kaldıktan sonra oksijen vermelerine rağmen nefesim daralınca, önce yoğun bakıma naklettiler fakat orada maskeyi kullanamadım. O zaman beni doğruca entübeye aldılar yani gırtlağımdan hortum soktular dolayısıyla çok kötü günler yaşadım." şeklinde konuştu.

Aşı olmayı ihmal etmenin acısını yaşadıklarını dile getiren Akgöl, "AstraZeneca veya Pfizer-BioNTech aşılarından hangisini olsak acaba diye gereksiz bir karasızlığa kapıldık. Hiç beklemediğimiz bir anda koronavirüsle tanıştık, üstelik bu yaşımıza rağmen cahillik ettik aşı olmakta biraz nazlandık, savsakladık. Bu yaştan sonra büyük bir imtihan yaşadık." ifadesini kullandı.

"Kovid-19'u yaşayan bilir"

Kovid-19 aşıları hakkındaki söylentilere itibar edilmemesini isteyen Akgöl, şöyle devam etti:

"Bu dedikoduları çıkaranlara ne olursunuz kulak asmayın rica ediyorum herkesten. Aşı olmadığım için ben bu hallere düştüm, eğer aşı olsaydım daha hafif atlatırdım. Kovid-19'u yaşayan bilir tam bir fecaat. Tam bir felaket aman Allah'ım öyle bir felaket görmedim hayatımda. Allah'tan benim ciğerler çok iyi çalışıyordu, öyle olduğu halde ben böyle atlattım yoksa kesin ölüyordum. Ne olursunuz hele de yaşlılar, kıymayın canınıza, torunlarınız, evlatlarınız var, arkanızdan niye ağlasınlar."

"Eşimle telefonda görüntülerimize bakarak helalleştik"

Eşinin de bir başka hastanede tedavi alında olduğunu belirten Akgöl, "Eğer aşı olsaydık hanımla ben bu kadar ağır geçirmezdik hastalığı, çok kötü zamanlar yaşadık artık telefonda birbirimizin görüntüsüne bakıp helalleşiyorduk. Başka çaremiz de yoktu, görüşmek de yasak. Dolayısıyla bütün kardeşlerime, bütün arkadaşlarıma, bir an önce aşınızı olun diyorum. Hadi biz oyalandık da siz oyalanmayın, fırsatınız varken ne olursunuz gidin aşınızı olun, hayatınızı kurtarın." dedi.

Akgöl, hastanedeki tedavisinin tamamlamasının ardından rehabilitasyon merkezine gönderileceğini ve tedavisine burada devam edileceğini sözlerine ekledi.

Avustralya'da Kovid-19'un ilk tespit edildiği 25 Ocak 2020'den bu yana 143 bin 172 kişi virüse yakalandı, 1532 kişi de hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın