Gündem

Demir'den Suudi Arabistan'a gemi satışı açıklaması

Savunma Sanayii Müsteşarı Demir, Suudi Arabistan'ın MİLGEM Projesi kapsamında üretilecek gemilerin alımını iptal ettiği iddialarına dair, "Aksine devam edeceği yönünde bir değerlendirme var." dedi.

30.05.2017
Demir'den Suudi Arabistan'a gemi satışı açıklaması

ANKARA

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, AA Finans Masası'na konuk oldu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Demir, Suudi Arabistan'ın, MİLGEM Projesi kapsamında üretilecek gemilerin alımını iptal ettiğine dair iddialara ilişkin, "ABD-Suudi Arabistan arasındaki ilişkinin ve son anlaşmanın bize yansıması şu ana kadar olumsuz olmadı. Bizim projemiz ile ilgili karşı taraftan herhangi bir olumsuz dönüş olmadı. Tam aksine projenin devam ettiği ve devam edeceği yönünde bir duyum var hatta dün de doğrudan bir mesaj var." dedi.

İsmail Demir, ATAK ve MİLGEM özelinde gerek Pakistan gerek Suudi Arabistan'la yakın temasların devam ettiğini söyledi.

"Rusya ile görüşmeler devam ediyor"

Rusya'dan S-400 hava savunma sisteminin temini konusunda son durumun ne olduğunun sorulması üzerine Demir, projenin devam ettiğini söyledi.

Bu konuda milli girişime devam ettiklerini ancak bunun belli bir süre alacağını ifade eden Demir, şunları kaydetti:

"İş birliğine açığız dediğimiz konularla ilgili olarak görüşmelerimiz çeşitli şirketlerle devam ediyor, bu kesilmedi. Bu aşamada S-400 meselesi gündeme geldi. Kamuoyu S-400 meselesine aşırı kilitlendi diye düşünüyorum ama hava savunma bizim milli projemiz. Çeşitli sistemlerle ilgili görüşmelerimiz, ortak çalışma taleplerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. S-400 de bunun bir parçası. Burada da somut neticeler çıktığı zaman biz konuşmak isteriz. Şu anda somut neticeleri bekleyin derim. Aslolan, bence kamuoyunun takip etmesi gereken milli sistemimizin akıbeti ve süresi. Biz buna konsantre olduk ama diğer tercihleri de sürekli değerlendiriyoruz."

ATAK Helikopteri, MİLGEM, HÜRKUŞ, insansız hava araçlarının kabiliyetlerinin artırılması, silah sistemlerinin çeşitlendirilmesi ve alandaki etkinliklerinin artırılmasının birinci öncelikleri olduğunu anlatan Demir, Milli Muharip Uçak Projesi'nin de devam ettiğini söyledi. 

"Siber güvenlikte yabancı ürün bağımlılığı korkutucu"

Siber güvenlik alanındaki tehditler ve alınan tedbirlere ilişkin sorular üzerine Demir, bu alandaki ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) bünyesinde bir Siber Güvenlik Dairesi kurduklarını söyledi.

Demir, siber güvenlik alanındaki bağımlılığın boyutuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Bu alanda yabancı ürün bağımlılığı korkutucu derecede. Bunu azaltmak üzere şirketlerimize önemli görevler verdik. Bünyemizde yürütülen, Türk Silahlı Kuvvetlerini ilgilendiren birkaç siber güvenlik projesi var. Bir taraftan Türkiye'de çip dizayn eden, üreten bir yapının da kurulması amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Çip seviyesinde müdahale edemiyorsanız, diğer alacağınız tedbirler bir anlamda etkisiz kalabilir."

Casusluk faaliyetleri

Savunma sanayisine yönelik casusluk faaliyetlerine ilişkin soru üzerine Demir, şu değerlendirmelerde bulundu:

'Doğrudan bir casusluk faaliyetiyle karşılaştınız mı?' diye sorarsanız, doğrudan çok olmuyor. Tedbirler alarak muhtemel olayları önlemeniz gerekiyor. Bu tür şeyler oluyor mudur? Oluyordur ama olmaması için elimizden gelen tedbirleri alıyoruz. Şu an için bize doğrudan zarar verecek veya bizim için çok kritik olduğunu düşündüğümüz bir kaybımız, bir olayımız olmadı. Bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunun için fiziki, elektronik ve kişisel farkındalık tedbirleri sürekli olarak gündemde olmalı."

"Jet motoru geliştirme süreci devam ediyor"

Havacılık sektöründe jet motoru geliştirme sürecinin devam ettiğini bildiren Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir taraftan da pistonlu motor ve transmisyon ve aktarma sistemleri geliştirme projelerimiz devam ediyor. Bunların hepsi aslında teknolojinin peşinden, arkasından koşmak gibi bir olay. Arzumuz biraz daha önden gidecek konuların daha hızla gündeme gelmesi. Bugün klasik içten yanmalı bir motorla yürüyen tankın yanında daha başka tahrik sistem önerilerini çalışmak, bunu desteklemek bizim öncelik verdiğimiz konulardan biri."

Muhabir: Zeynep Akyıl-Seval Ocak Adıyaman-Merve Özlem Çakır-Göksel Yıldırım-Mustafa Çalkaya-Dilara Zengin

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın