Dolar
13.81
Euro
15.58
Altın
1,778.55
ETH/USDT
4,190.00
BTC/USDT
49,121.00
BIST 100
1,927.39
Gündem

Türkiye'de okuyan Togolu hekim Boukari, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Togo ziyaretinden dolayı mutlu

YTB'nin "Türkiye Bursları" programı kapsamında tıp eğitimini Türkiye’de alan Togolu hekim Boukari, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika turu kapsamında Togo'yu ziyaret etmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Fuat Kabakcı   | 18.10.2021
Türkiye'de okuyan Togolu hekim Boukari, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Togo ziyaretinden dolayı mutlu

Ankara

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) "Türkiye Bursları" programı kapsamında tıp eğitimini Türkiye’de alan ve Ankara’da özel bir hastanede çalışan Togolu hekim Abdou-Samiou Boukari, Türkiye'de okuduğu sırada yaşadıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Togo'ya yapacağı ziyarete yönelik düşüncelerini AA muhabirine anlattı.

Boukari, Togo’dan Türkiye’ye 2011'de YTB’nin "Türkiye Bursları" programı kapsamında geldiğini belirterek Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gördüğünü ve yaklaşık 3,5 yıldır Ankara’da özel bir hastanede çalıştığını ifade etti.

Türkiye’ye gelişine ilişkin "Ben Türkiye’yi seçmedim. Türkiye beni seçti diyebiliriz. Bu, bir kader meselesi." diyen Boukari, eğitimini tamamlayıp doktorluk yaptığı sırada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede Türk hekimlerle çalıştığını dile getirdi.

Boukari, "Bu salgın sürecinde Türk doktor arkadaşlarla ciddi bir mücadele verdik. Bu, Türkiye’yi kendi ülkemiz gibi düşündüğümüz için bizim yapmamız gereken bir şeydir. Türkiye, salgınla mücadeleyi iyi yönetti. Salgın kötü bir şey ama bu durumda Türkiye’nin sağlık sisteminin uluslararası düzeyde olduğu bir kez daha ortaya çıktı." diye konuştu.

"Türkiye’de hayallerimi gerçekleştirdim"

Boukari, Türkiye’nin çok misafirperver bir ülke olduğunu, bu sayede yabancılık çekmediğini vurgulayarak "Çok hızlı bir şekilde alışma sürecini atlattık. Buraya gelirken böyle olacağını düşünmüyorduk." dedi.

Türk arkadaşlarının kendisine birçok konuda yardımcı olduğunu söyleyen Boukari, "Türkiye’ye geldiğimde hayallerimi gerçekleştirdim." ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın Togo’ya ziyareti çok değerli

Boukari, "Erdoğan’ın Togo’ya yapacağı ziyaret, Türkiye’den cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan ilk temas olması dolayısıyla çok değerli." değerlendirmesinde bulundu.

Bu ziyaret çerçevesinde Türkiye-Togo ilişkilerinin çok gelişeceğini, iki ülke arasında sağlık, siyaset, askeri alanındaki ilişkilerde daha da mesafe katedileceğini düşündüğünü söyleyen Boukari, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce gittiği Afrika ülkelerinde iyi ilişkiler kurduğuna işaret etti.

Boukari, "O yüzden (iki ülke arasında) ticari alanda da çok önemli gelişmeler olacak. Türkiye’den birçok iş insanı Togo’yu daha iyi tanıyacak, Togo’ya gelecek. Togo’daki iş insanları da Türkiye’ye gelecek." diye konuştu.

Afrika’nın zenginliği ve güzelliğinin herkesçe bilindiğini belirten Boukari, "O yüzden Türkiye-Afrika arasındaki ilişki ağıyla her alanda büyük kazanç sağlanacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Afrika’ya gidişi beni gerçekten mutlu ediyor." ifadesini kullandı.

Boukari, diğer ülkelerin Afrika'ya fakir olarak baktığına ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika’ya farklı bir perspektif göstermek için gittiğine dikkati çekerek bu ziyaretin Afrika’nın güzelliğini, zenginliğini göstermek, iyi ilişkiler kurmak için son derece önemli bir bağlantı kurulmasını sağlayacağını kaydetti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın