Dolar
16.74
Euro
17.46
Altın
1,811.22
ETH/USDT
1,061.00
BTC/USDT
19,241.00
BIST 100
2,443.77
Gündem

Etiyopyalılar için Türk medyası yeni bir "alternatif"

Etiyopya devlet televizyonu EBC'nin Üst Yöneticisi Feseha Yetagsu, "TRT World, BBC ve CNN gibi televizyonlara karşı alternatif bir kaynak." dedi.

Tufan Aktaş   | 27.05.2022
Etiyopyalılar için Türk medyası yeni bir "alternatif"

İstanbul

Etiyopya medyasının omurgasını oluşturan devlet televizyonu ve haber ajansının yöneticileri, TRT ve Anadolu Ajansını (AA) Batı medyasına karşı alternatif, tarafsız kaynaklar olarak gördüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca İstanbul'da yapılan Türkiye-Afrika Medya Zirvesi'nde, AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Etiyopyalı yöneticiler, medyadaki iş birliğinin daha ileriye taşınması gerektiği mesajını verdi.

İçerisinde çok sayıda kanal ve radyoyu barındıran Etiyopya devlet televizyonu EBC'nin Üst Yöneticisi Feseha Yetagsu, zirveyi "ağ oluşturmak için çok iyi bir fırsat" şeklinde nitelendirerek, katılımcıların çoğunun kanalların, gazetelerin ve ajansların yöneticileri olduğunu belirtti.

Yetagsu, "Türk medyasının önde gelenlerini burada görmek çok güzel. Tartıştığımız konular özenle seçilmiş ve tam zamanına uygun tartışmalar. Akademisyenler de dünyada süren tartışmalara ayrı bir ışık tuttular." dedi.

Türkiye'nin bu tür organizasyonlar yaparak Afrika ile ilişkilerini ilerletme çabasından memnuniyet duyduğunu dile getiren Yetagsu, Türk şirketlerin, halihazırda Çin'le birlikte kıtadaki en büyük yatırımcılardan biri olduğunu ifade etti.

Türkiye ve Doğu Afrika ülkelerinin ortak bir tarihi geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Yetagsu, "Yeniden birbirimizle iç içe geçiyor olmamız gerçekten çok hoş." görüşünü paylaştı.

"Alternatif bir kaynak"

Yetagsu, "TRT World, BBC ve CNN gibi televizyonlara karşı alternatif bir kaynak. TRT özellikle yeni bir ses ve Afrika'da da baskın olabilmesi için daha fazla güçlendirilmeli." diye konuştu.

Medyanın, uluslararası ilişkilerin önemli bir parçası olduğuna değinen Yetagsu, Etiyopya'nın komşu ülkelerin sesi olabilmek için yeni kanallarla büyümeyi hedeflediğini söyledi.

Feseha Yetagsu, "Yeni kanal, radyo istasyonları kurup, Afrika medyasının merkez üslerinden biri olmak istiyoruz. Etiyopya, Afrika Birliği'nin merkezi ve bu sesin burada yankılanması gerekli." ifadelerini kullandı.

"Etiyopya’da yaşananlar tarafsız şekilde aktarıldı"

Etiyopya Haber Ajansı (ENA) Üst Yöneticisi Seife Deribe Endale, Türkiye'nin Afrika'ya hegemonik değil ortaklıkla yaklaştığına vurgu yaparak, Afrika hükümetlerinin, Türkiye'nin yaklaşımına "gerçekten" ilgi duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin, Afrika'nın kalkınmasına ve barışına olumlu katkıda bulunduğunu belirten Endale, Türk yatırımcıların Etiyopya dahil Afrika ülkelerinde artan varlığının bununla ilişkili olduğunu kaydetti.

Endale, "ENA ve AA iş birliği anlaşması yaptı yıllar önce. Bu anlaşmaların daha güçlü şekilde ortaklığa dönüştürülmesi gerekli. Hükümetler arasındaki güzel ilişki, haber ajansları arasındaki ortaklıkla ileri taşınmalı." diye konuştu.

TRT'nin televizyon olmasından ötürü halka ulaşma potansiyelinin çok yüksek olduğunu kaydeden Endale, "Biz Etiyopyalılar, sık sık TRT'yi haberlerimizin kaynağı olarak kullanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Endale, "TRT ve Anadolu Ajansı, Etiyopya'da yaşanan çatışmaları tarafsız şekilde okuyucularına aktardı. TRT World, iyi haberi, iyi yolla ve dengeli şekilde sunmayı başarıyor." dedi.

25 Mayıs Afrika Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, 45 Afrika ülkesinden 80 basın mensubunun yanı sıra Afrikalı diplomatlar ile kamu kurumlarının yöneticileri, medya temsilcileri, akademisyenler, özel sektör ve STK'lerden temsilciler katıldı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın