Euro
6.34
Dolar
5.65
BIST 100
101,849.20
Altın
1,424.97
Spor, Futbol

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Orman: Kulüpler Birliği Vakfı yayımladıkları bildirinin arkasında

Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, daha önce yayımladıkları bildirinin oy birliğiyle arkasında olduklarını söyledi.

06.12.2018
Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Orman: Kulüpler Birliği Vakfı yayımladıkları bildirinin arkasında

İSTANBUL

Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret OrmanKulüpler Birliği Vakfı toplantısında daha önce yayımladıkları bildiriyi konuştuklarını belirtti.

Orman, "Kulüpler kendi arasında tam bir güç birliği içindedir. Kulüplerimizin arasında bağ kopukluğu yoktur. Yapılan metnin esas itibarıyla herkes yüzde 100 arkasındadır. Amaç hiçbir zaman bir kulübü karşıya almak değil, yapılan yanlışlıkların karşısında duran bir kuvvet olduğumuzu göstermektir." diye konuştu.

"Hakemler hiçbir zaman kamuoyu önünde cezalandırılmaz"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulunun (MHK) hakemler Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya ile ilgili kararını da değerlendiren Orman, "Bir hakem hatası yapılmışsa bile bugüne kadar süren teamül, hakemlerin kendi içerisinde dinlendirilmesidir. Hakemler hiçbir zaman kamuoyu önünde cezalandırılmaz. Bu gibi hatalar yapılmamalıdır. Bunu hepimiz oy birliğiyle konuştuk." ifadelerini kullandı.

"Mustafa Cengiz'e haber vermememiz hataydı"

Fikret Orman, Kulüpler Birliği Vakfının daha önce yayımladığı bildiri ve bu bildirinin ardından sarı-kırmızılı kulübün vakfın toplantılarına katılmama kararı almasıyla ilgili şunları kaydetti:

"Kulüpler Birliği Vakfı olarak yapmış olduğumuz en büyük hata veya yanlış, Sayın Mustafa Cengiz'e bunu intikal ettirmememizdir. O gün benim yurt dışında bir toplantım vardı. Aramızda bir iletişim kopukluğu oldu. Galatasaray Kulübü de bizim çok değer verdiğimiz, Kulüpler Birliği Vakfının bir üyesi. Onların da bu yanlış anlaşılmayı ortadan kaldıracağını düşünüyorum. Bizim niyetimiz sarihtir."

Galatasaray'ın toplantılara katılmama kararının büyütülecek bir durum olmadığını aktaran Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün katılmayabilir. Yarınki toplantıya da katılabilirler. Kulüpler Birliği Vakfının görevi, kulüplerin ortak menfaatidir. Biz de bunun üzerine hareket ediyoruz. Böyle kararlar alınması büyük camialar için kolay olabilir. Ligin kalitesinin yükseltilmesi için adaletli bir yönetim olması lazım. Eğer bir karar alınabiliyorsa bunun diğer Süper Lig kulüpleri için de geçerli olması lazım. Bugüne kadar böyle bir karar alınmamış. Bir daha da alınmasın. Eğer alınırsa bu ligde hakem kalmaz. Her maçtan sonra hakemi kamuoyu önünde cezalandırırsak Türk hakemlerine büyük zarar veririz."

Fikret Orman, Spor Toto Süper Lig'deki bazı kulüp başkanlarının "Bildiriye imza atmadık." şeklindeki açıklamaları hakkında ise "Toplantılarda bir imza olur. Toplantı olmadan yapılanlar, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı tarafından yürütülen işlerdir. Biz oy birliğiyle seçilmiş bir yönetimiz. Hiçbir kulüp başkanından imza istemedik. Biz, '17 kulüp bu metnin üzerinde mutabıktır' dedik. Metinde imza atmıştır diye bir ifade yoktur. Mevzuyu başka yere getirmek Türk futboluna fayda sağlamaz. Kulüpler Birliği Vakfının vazifesi, Süper Lig'in marka değerini yükseltmektir." şeklinde konuştu.

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ile Kulüpler Birliği Vakfının açıklamasının ardından görüştüğünü ifade eden Orman, "Mustafa Cengiz, çok saygı duyduğum biri. Kendisini çok severim. Görünce konuşurum. Galatasaraylı yöneticileri de görüyorum. Onlar bizim ailemiz. Rekabetimiz sahada." değerlendirmesinde bulundu.

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemini de değerlendiren Fikret Orman, "VAR, doğru bir sistem. Fakat sistemi yöneten insanlar hata yapabiliyor. Teknoloji hata yapmaz. Araba dururken kaza yapmaz. Onu kullanan kaza yapıyor. VAR, hata yapma seviyesini aşağıya çeken bir sistem. Gayet de güzel gidiyor. VAR sisteminin arkasındayım." ifadelerini kullandı.

Kulüpler Birliği Vakfının çalışmaları hakkında da bilgi veren Orman, "Gündemimizde, taraftar sayısının artırılması ile ilgili yaptırmış olduğumuz kamuoyu araştırması vardı. Onları tartıştık. Finansal fair play ile ilgili kulüplerin yapması gerekenleri tartıştık." şeklinde görüş belirtti.

Kulüpler Birliği Vakfı, daha önce yayımladığı bildiride, MHK'nin Spor Toto Süper Lig'in 13. haftasında oynanan Galatasaray-Atiker Konyaspor karşılaşmasını yöneten Hüseyin Göçek ile aynı müsabakada Video Yardımcı Hakem (VAR) olarak görev yapan Halis Özkahya'ya ikinci değerlendirmeye kadar maç vermeme kararına tepki göstermiş, 17 kulübün görüş birliğiyle Göçek ve Özkahya'yla ilgili MHK kararının geri alınmasını beklediğini açıklamıştı.

Galatasaray Kulübü de Kulüpler Birliği Vakfının, sarı-kırmızılı kulübe yönelik yaptığı açıklama geri çekilene ya da tüm paydaşların vicdanını rahatlatacak şekilde düzeltilene kadar vakfın toplantılarına katılmayacağını duyurmuştu.

Muhabir: Emre Doğan

    Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
    İlgili konular
    Bu haberi paylaşın