Dolar
12.41
Euro
14.05
Altın
1,792.01
ETH/USDT
4,109.90
BTC/USDT
55,490.00
BIST 100
1,776.41
Dünya

İsrail'den Batı Şeria'da 3 binden fazla yasa dışı konut inşasına onay

İsrail yönetimi, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine 3 bin 144 yeni konut inşa edilmesine onay verdi.

Mustafa Deveci   | 27.10.2021
İsrail'den Batı Şeria'da 3 binden fazla yasa dışı konut inşasına onay

Kudüs

Yerel basında yer alan haberde, İsrail Savunma Bakanlığına bağlı Planlama Komitesinin Batı Şeria'da yasa dışı 3 bin 144 yeni konut inşasını kabul ettiği belirtildi.

ABD ve Avrupa Birliğinden gelen tepkilere rağmen Tel Aviv yönetiminin yasa dışı konut inşasına onay vermesi ise dikkati çekti.

Bu kararla İsrail, Joe Biden'ın ABD Başkanı olmasının ardından ilk kez yasa dışı konut inşasına onay vermiş oldu.

Filistin'den kınama

Filistin Devlet Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in kararının tüm uluslararası meşruiyet kararlarına aykırı olduğu ve iki devletli çözüm seçeneğinden geriye kalanları yok edecek tek taraflı bir uygulama olduğu vurgulandı.

İsrail'in kararının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğu ve ABD yönetiminin çabalarını küçümseme mesajı taşıdığı aktarılan açıklamada, İsrail'in bu uygulamalarına, Filistin yönetiminin kararlarına, uluslararası hukuka ve uluslararası meşruiyet kararlarına uygun Filistin uygulamalarıyla karşılık verileceğine işaret edildi.

ABD yönetiminden Yahudi yerleşim birimleri ve tek taraflı uygulamalara yönelik taahhütlerini yerine getirmesi istenilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İsrail'in bu uygulamaları, Filistin topraklarını çalmaya çalışan bu İsrail karar ve uygulamalarına karşı uluslararası toplumun tamamı tarafından kararlı bir duruş sergilemeyi gerektiriyor ve olayları herkese olumsuz yansıyacak bir istikrarsızlık ve gerilime doğru itiyor."

İsrail yönetimi, bugün işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine 3 bin 144 yeni konut inşa edilmesini onaylamıştı.

Bu kararla İsrail, Joe Biden'ın ABD Başkanı olmasının ardından ilk kez yasa dışı konut inşasına onay vermiş oldu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Buralarda 450 bine yakın Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın