Yemenli çocuklar Taiz'deki 'abluka ve açlığın' pençesinde

Savaşın büyük bir insani krize mahkum ettiği Yemen'in Taiz kentinde yaşayan çocuklar, bir yandan saldırıların hedefi olurken, diğer yandan da abluka nedeniyle yaşanan ilaç ve gıda eksikliğinin yol açtığı çeşitli sorunlarla mücadele ediyor.

TAİZ - FİKRİ ABİDİN

Yemen'in güneydoğusunda, 2015'ten bu yana Husiler ile eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının kuşatma altında tuttuğu Taiz'de kadın doğum ve çocuk hastalıkları alanındaki tek merkez olan Yemen-İsveç Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne her gün ateş, sıtma ve ishal gibi çeşitli şikayetlerle yüzlerce çocuk geliyor.

Çatışmalarda bir kısmı yıkılan hastane, 2015'te bir süre Husilerin kontrolünde kalmasının ardından, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun desteğini alan hükümet güçleri tarafından geri alındı.

Taiz'deki hastanede uluslararası yardım kuruluşlarının sağladığı ilaçları alabilmek için bekleyen onlarca çocuk, 2015'ten bu yana abluka altındaki kentte yaşanan insanlık trajedisini bir kez daha gözler önüne seriyor. 

Taiz'deki ilaç sıkıntısı

4 yaşındaki hasta çocuğu İsam ile ilaç sırası bekleyen Hind Hamid, "Yoksulluk sıkıntılarımızı daha da içinden çıkılmaz hale getirdi. İşlerin durduğu ve ablukanın devam ettiği şu günlerde su satarak geçimimizi sağlayan eşimin ilaçları almaya gücü yetmiyor." dedi.

Oğlunun tedavisi için her gün hastaneye gelmek zorunda kaldığını söyleyen Hamid, "Oğlumun her gün pahalı bir iğne vurulması gerekiyor ancak maalesef durumumuz bunu karşılamaya yetmiyor." ifadelerini kullandı.

"Çocuklar kolaylıkla tedavi edilebilecek hastalıklar nedeniyle ölüyor"

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi'nden sorumlu Dr. Ahmed el-Udeymi de "Kentte kadın doğum ve çocuk alanındaki tek merkez olan hastane, her hafta yetersiz beslenme sıkıntısı yaşayan 40 ila 50 çocuğu kabul ediyor. Yetersiz beslenme konusundaki bu korkutucu veriler sadece Taiz'den bize ulaşanlar. Abluka nedeniyle Taiz'in dışındaki ilçelerden bilgi alamıyoruz." diye konuştu.

Dr. Udeymi, şunları söyledi:

"Abluka sonucu çocuklar arasında hastalıklar yaygınlaştı. Onlarca çocuk açlıktan ve kolaylıkla tedavi edilebilecek hastalıklar yüzünden ölüyor. Devam eden savaş ve abluka söz konusu çocukların hayatlarını kurtarmaya imkan vermiyor."

"Husilerin saldırılarında ölen sivillerin önemli bir kısmını çocuklar oluşturuyor"

Hükümete bağlı İhlalleri Soruşturma Komitesi üyesi Mahid Abesi, "Taiz kentinde Husilerin saldırılarında ölen sivillerin önemli bir kısmını çocuklar oluşturuyor. Elimizde belirli bir bilanço yok. Ancak bu savaşta yüzlerce çocuk öldü." dedi.