Bilim Teknoloji

Malatya'da robotlar yarışacak

İnönü Üniversitesi Bilgoritma Topluluğunca düzenlenecek "ROBOCOT 2016" etkinliği kapsamında her yaştan öğrencinin robotları yarışacak.

Tuba Karahan   | 20.04.2016
Malatya'da robotlar yarışacak

Malatya

MALATYA

İnönü Üniversitesi Bilgoritma Topluluğunca düzenlenecek "ROBOCOT 2016"da, her yaştan öğrencilerin robotları yarışacak, mucitler eserlerini sergileyecek ve uzmanlar eğitim verecek.

İÜ Bilgoritma Topluluğunca yapılan yazılı açıklamada, akıllı robotlar, büyük veri, nesnelerin interneti, 3­D baskı, zenginleştirilmiş gerçekçilik, siber güvenlik, yatay/dikey yazılım entegrastonu ve siber güvenlik, bulut gibi 9 teknolojinin 4. sanayi devrimini tetiklemesinde önemli rolü olduğu düşüncesinden yola çıkılarak düzenlenecek "ROBOCOT 2016", 7-8 Mayıs tarihleri arasında İnönü Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

Robotik ve kodlama yarışmaları, Maker ve Mucitler Sergisi ile atölye ve konferans çalışmalarının yapılacağı etkinlikte, her yaştan öğrencilerin ürettiği robotlar yarışacak.

Öğrenciler, mekanizmasını yaptıkları, kitini satın alıp programladıkları ya da kontrol kartlarını kullanarak geliştirdikleri robotlarla yarışmaya katılabilecek.

Yarışmayla eğlenceli bir ortamda öğrencilerin yeni robot fikirleri konusunda güdülenmesi, merak uyandırılması, robotik temalı maker hareketinin yaygınlaşmasının sağlanması, Malatya ve çevre iller başta olmak üzere tüm Türkiye’de ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite düzeyinde robot fikrinin yayılması, öğrencilere yeni hedef ve ufuklar açılabilmesi, geleceğin en önemli teknolojisi robotlarla ilgili farkındalık oluşturulması, Türkiye adına yeni teknoloji alanlarını keşfetmek isteyen yeni bir neslin önünün açılması amaçlanıyor.

Yaş kategorilerine göre dereceye gireceklere ödüller verilecek.

Muhabir: Tuba Karahan

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın