Spor, Basketbol, Dünyadan Spor

Avrupa Ligi Üst Yöneticisi Bertomeu: İstanbul'da basketbol için büyük bir tutku var

Avrupa Ligi Üst Yöneticisi Bertomeu, "İstanbul'da basketbol için büyük bir tutku var." dedi.

18.05.2017
Avrupa Ligi Üst Yöneticisi Bertomeu: İstanbul'da basketbol için büyük bir tutku var

İSTANBUL

Basketbol THY Avrupa Ligi'nde yarın başlayacak Dörtlü Final öncesi Avrupa Ligi Üst Yöneticisi (CEO) Jordi Bertomeu, mükemmel bir organizasyon olacağına inandığını söyledi. 

Organizasyonun resmi basın toplantısı, Dörtlü Final'de yer alan takımların başantrenörleri ve birer oyuncusunun katılımıyla Çırağan Sarayı'nda yapılırken, etkinlikte Avrupa Ligi Üst Yöneticisi Jordi Bertomeu, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile çok sayıda ülkenin federasyon başkanları, eski yıldız oyuncular ve yetkililer de hazır bulundu.

Katılımcılara hitap eden Jordi Bertomeu, basın toplantısı organizasyonu için Çırağan Sarayı'ndan daha iyi bir yerin düşünülemeyeceğini belirterek, "Bu organizasyonun İstanbul'da yapılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. THY'ye, TBF ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum. Dünya çapında bir organizasyon için büyük destek verdiler. İstanbul, gerçekten sihirli bir şehir. Kültürlerin harmanlandığı bir yer. İstanbul'da basketbol için de büyük bir tutku var." dedi.

Profesyonel anlamda müthiş bir Avrupa Ligi organizasyonu oluşturduklarını aktaran Bertomeu, "İstanbul'da bu önemli dönemin şampiyonunu öğreneceğiz. Bu hafta sonu, yeni formatta ilk sezonun son dokunuşlarıyla ilgili değil, bu bir doruk noktası. Beş yıllık yolculuğumuzun sonunu da işaret ediyor. THY Avrupa Ligi'ni gerçek bir Avrupa ligine dönüştürdük. Kulüpler, birlikte çalışarak organizasyonu başka bir düzeye çekiyor." diye konuştu.

Hidayet Türkoğlu: Türkiye bir basketbol ülkesi

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, Avrupa basketbolunun kulüpler düzeyindeki en üst organizasyonunda Dörtlü Final'in yarın İstanbul'da başlayacağını hatırlatarak, Türkiye'de bu spora olan ilginin yüksekliğine dikkati çekti.

Avrupa'nın en iyi 4 takımının İstanbul'da şampiyonluk mücadelesi vereceğini aktaran Türkoğlu, "Türkiye bir basketbol ülkesi. Ligimiz, Avrupa'nın en önemli liglerinden biri kabul ediliyor. Artan popülaritesiyle basketbola ilgi büyüyor. Devletimizin desteğiyle büyük organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz." şeklinde konuştu.

İlker Aycı: Ev sahipliğini çok istiyorduk

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, tüm katılımcı takımların ve davetlilerin İstanbul'da güzel zaman geçirmesi temennisinde bulunarak, "Medeniyetlerin beşiği, gerçekten kozmopolit bir şehir ve müthiş yaşam akışı olan, en çok seyahat eden insanları bile etkileyen İstanbul'a hoşgeldiniz. Umarım İstanbul'da sporun yanı sıra sanatın ve kültürün de tadını çıkaracaksınız." ifadelerini kullandı.

Avrupa Ligi'nin sponsorluğunu yapmaktan gurur duyduklarını vurgulayan Aycı, "Ev sahipliği yapmayı çok istiyorduk. 1992 ve 2012 yıllarının ardından bir kez daha ev sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz. Ev sahipliğini çok istiyorduk ve çabalarımız sonucunda da aldık. Sayın Bertomeu'ya özellikle teşekkür ediyorum. İsteğimize ve inancımıza ortak oldu." diye konuştu.

Muhabir: Mehmet Fatih Duman

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.