Euro
7.57
Dolar
6.81
BIST 100
106,828.40
Altın
1,734.01
arşiv

Allen Institute for Brain Science ile imec arasında Sinirbilim Araştırması için Gelecek Nesil Araçlarının Geliştirilmesi alanında iş ortaklığı

08.11.2013
Allen Institute for Brain Science ile imec arasında Sinirbilim Araştırması için Gelecek Nesil Araçlarının Geliştirilmesi alanında iş ortaklığı

Allen Institute for Brain Science ile imec arasında Sinirbilim Araştırması için Gelecek Nesil Araçlarının Geliştirilmesi alanında iş ortaklığı

Önde Gelen Araştırma Enstitüleri ve Hayır Kurumları Yenilikçi Sinirsel Prob Teknolojisinin Geliştirilmesini Fonlamak Üzere Bir Araya Geliyor

SEATTLE--(BUSINESS WIRE)-- Allen Institute for Brain Science, nanoelektronik alanında çalışmalarını yürüten bir araştırma şirketi olan imec ile imzaladığı sözleşmeyi bugün duyurdu ve bu sözleşmenin amacı hayvan beyinlerindeki sinirsel aktivitenin kayıt altına alınması için son teknoloji ürünü bir sensör serisi geliştirmek ve üretmek olarak açıklandı. Allen Institute for Brain Science ile Howard Hughes Medical Institute (HHMI) ortaklığı, Gatsby Charitable Foundation ve Wellcome Trust ile University College London (UCL) devrim niteliğindeki sinirbilim araştırma araçları için 5,5 milyon dolar Ar-Ge katkısında bulunmuştur.

Amaçlanan sensör serisi, beyin içinde hücre dışında gerçekleşen elektriksel aktiviteyi tespit etmekte kullanılan mevcut sinirsel prob teknolojisini ilerletecektir. Bu yenilikçi çözüm, kayıt elektrotlarını çok daha yüksek bir yoğunlukta kapsamına alacak olup, mevcut teknolojiden daha iyi bir performans sunan bir büyüklük sırası sağlayacaktır. Bu sayede, araştırmacılar çözünürlük ile oldukça fazla sayıda siteden kayıt yapma becerisinin eşi görülmemiş bir bileşimi ile beyin aktivitesini kayıt altına alabilecektir. Geliştirilmekte olan sensör serisi dönüşümsel nörobiyoloji deneylerini etkinleştirme potansiyeline sahiptir ve bilgileri işlemek ve davranışı kontrol etmek üzere nöronların beyinde nasıl birlikte çalıştığına ilişkin temelde geliştirilmiş kavrayışa katkı sunar. Plana göre iki yılda, bu cihazların, ABD Başkanı Barack Obama'nın 2 Nisan 2013'teki konuşmasında savunduğu şekliyle, BEYİN inisiyatifi dahil olmak üzere, geniş bir cephede beyin araştırmasını ilerletmek bakımından doğrudan bir etkiye sahip olacağını ümit ediyoruz. Bu problar; duyusal bilgilerin, gözdeki görsel imajların veya sakal dokunuşlarının beyin bölgelerinin içine ve ara kısımlarına nasıl yansıdığı gibi beyin fonksiyonunun temel olarak kavranması sorununu çözecek olup, korteks tarafından işleme konacaktır.

Konsorsiyumumuz tarafından oluşturulan ve test edilen gelişmiş mikroelektronik, sinirbilimcilerin tek bir parça işlenmiş silikon kullanarak, tekil sinir hücrelerinin yüzlercesi tarafından üretilen elektrik sinyallerini kolaylıkla seçebilmesini sağlayacaktır. Bu gelişmiş araç ile birlikte aralarındaki iletişimi dinleyebileceğiz ve böylece anlamlarında taşıdıkları şifreyi tamamen çözebildiğimiz güne daha çok yaklaşacağız. Bu da beynin dilini öğreneceğimiz anlamına geliyor,” diyor Christof Koch, Ph.D., Allen Institute for Brain Science bilim baş görevlisi.

imec mühendisleri HHMI, Allen Institute ve UCL (Gatsby ve Wellcome fonu ile) bünyesindeki bilim insanları ile birlikte yeni probları tasarlamak, geliştirmek ve test etmek üzere yakın çalışma yürütecekler. 38 aylık proje süresince, imec yeni aracı geliştirmek ve test etmek üzere sahip olduğu son teknoloji silikon tasarımını ve işleme yeteneklerini ileriye taşıyacak ve üretilip bilimsel araştırma topluluğunun kullanımına sunulabilecek olan bir sürüm üretecektir.

"Bize özgü olan tecrübeli yarıiletken geliştirme ekibimiz kanalıyla en modern yarıiletken teknolojisini ihtiyaçlara uygun şekilde dönüştürerek HHMI ve diğer önde gelen enstitülere değer katma çabamızı kesintisiz sürdürüyoruz,” diyor Peter Peumans, imec biyonanoelektronik direktörü. “Bu araştırma ortaklığı imec'in en gelişmiş sinirsel prob teknolojisini akademiye ve araştırma enstitülerine kazandırabilmesini sağlayacaktır, böylece beyin bölgelerinin küçük numuneleri yerine tüm beyin bölgelerinden gelen sinyaller alınabilecektir.”

Beyin aktivitesine yönelik mevcut yöntemler yetersiz kaldığı için bu projeyi hayata geçiriyoruz,” diyor Tim Harris, HHMI Janelia Farm Araştırma Kampüsü (Ashburn, Virginia) Uygulamalı Fizik ve Aletler Grubu direktörü. “Daha iyi kalitede veriler toplamamızı ve bu önemli araştırma için gereken hayvan sayısını azaltmayı sağlayacak daha iyi araçlar üretmeye kendimizi adadık.”

Allen Institute for Brain Science kâr amaçlı olayan bağımsız bir tıbbi araştırma kuruluşudur. Kurucu ve hayırsever Paul G. Allen'ın 2003'te attığı tohumla yeşeren Allen Institute beyin araştırmasını ileri taşımak üzere tasarlanan geniş ölçekli inisiyatifler almaktadır, böylece global bilim topluluğunun gerçek dünyada işe yarayacak keşifleri daha verimli bir şekilde yapmasını sağlamaktadır.

Imec nanoelektronik alanında dünya genelinde öncü araştırma yürütmektedir. Imec bilimsel bilgi birikimini ICT, sağlık ve enerji alanlarındaki global ortaklığının yenilikçi gücü ile ileri taşımaktadır. Imec endüstriye ilişkin teknoloji çözümleri sunar. Benzersiz bir yüksek teknoloji ortamında, sahip olduğu uluslararası üst seviye yetenek sürdürülebilir bir toplumda daha iyi bir yaşam için örülecek tuğlalara adanmıştır. Imec merkezi Leuven/Belçika'da bulunmaktadır ve Belçika, Hollanda, Tayvan, ABD, Çin, Hindistan ve Japonya'da ofisleri vardır. 2000 kişiyi aşkın personeli 650'den fazla endüstriyel ikametgah sahibini ve misafir araştırmacıları bünyesinde barındırmaktadır. 2012'de, imec'in geliri (P&L) toplamda 320 milyon euro'dur. imec hakkında daha fazla bilgi için: www.imec.be.

Howard Hughes Medical Institute, görevi insanlık yararına biyomedikal araştırma ve bilim eğitimini ileriye taşımak olan bir bilimsel hayırseverlik kurumudur. Canlılık sistemine ilişkin temel soruların peşinden gitmeleri için istisnai özelliklere sahip bilim insanlarına ve öğrencilere olanaklar sunuyoruz. Merkezi Chevy Chase/MD'de olan HHMI, Amerika Birleşik Devletleri genelinde 3000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. 2012 mali yılında, HHMI ABD'deki araştırma ve geliştirme faaliyetlerine 695 milyon dolar yatırım yapmıştır ve bilim eğitimine 78 milyon dolar bağış ve başka yardımlarda bulunmuştur.

Gatsby Charitable Foundation David Sainsbury tarafından idealindeki hayırseverliği hayata geçirmek üzere kurulmuştur. Desteğimizi sınırlı sayıda alana odaklıyoruz:

  • Bitki bilimi araştırmaları

  • Sinirbilim araştırmaları

  • Bilim ve mühendislik eğitimi

  • Afrika'da ekonomik gelişme

  • Kamu politikaları araştırmaları ve tavsiyeler

  • Güzel sanatlar

Hedeflerimize ulaşmak üzere projelerin düzenlenmesinde proaktif bir rol üstleniyoruz. Yeniliği destekleme arzusu taşıyoruz. Analitik yaklaşıyoruz çünkü ele aldığımız fırsatları ve sorunları anlamanın önemli olduğuna inanıyoruz. Uzun vadeli bir bakışa sahibiz çünkü kısa ve tek seferlik projelerle çok seyin başarılabileceğini düşünmüyoruz. Hedeflerimizde ortaklaştığımız kuruluşlarla iş ortaklığı kurma gayretini her zaman gösteriyoruz.

Wellcome Trust, insan ve hayvan sağlığı alanında sıradışı gelişmeler elde etmeye kendini adamış olan bir hayırseverlik kurumudur. Biyomedikal araştırma ve tıbbi insan bilimleri alanlarında parlak fikirleri desteklemektedir. Trust’ın destek yelpazesinde sağlığı geliştirme araştırmalarının kamusal bağlılığı, eğitimi ve uygulaması bulunmaktadır. Hem politik hem de ticari olarak bağımsızdır.

University College London 1826'da kurulmuş olup, öğretim ve araştırma alanlarında akademik başarı açısından saygın bir yeri vardır. Biyomedikal araştırmalar alanındaki en güçlü yanlarından biri İngiltere'deki sinirbilim laboratuvarlarının en geniş grubuna sahip olmasıdır.

İletişim

Edelman, Allen Institute for Brain Science
Steven Cooper, 646-358-2765
Steven.Cooper@Edelman.comKaynak: Allen Institute for Brain Science

 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın