Turqia

"Turqia nuk do të lejojë praninë e terrorizmit në kufijtë e saj"

"Turqia synon të eliminojë praninë e terroristëve të PKK/PYD-së në lindje të Eufratit dhe të sigurojë kthimin dhe rivendosjen e refugjatëve duke e kthyer rajonin në një zonë paqeje"

Erdoğan Çağatay Zontur,Zehra Nur Düz   | 11.09.2019
"Turqia nuk do të lejojë praninë e terrorizmit në kufijtë e saj"

Ankara

Turqia dëshiron formimin e një zone të sigurt në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë për të eliminuar kërcënimet terroriste dhe për të zgjidhur çështjet e refugjatëve, raporton Anadolu Agency (AA)

"Turqia synon të eliminojë praninë e terroristëve të PKK/PYD-së në lindje të Eufratit dhe të sigurojë kthimin dhe rivendosjen e refugjatëve duke e kthyer rajonin në një zonë paqeje", u tha gazetarëve në një diskutim në panel të hënën në kryeqytetin turk, Nursin Atesoglu Guney, anëtare e Këshillit Presidencial të Sigurisë dhe Politikës së Jashtme të Turqisë.

"Synimi i Turqisë është të parandalojë që rajoni të kthehet përsëri në një zonë lufte ku ekziston terrorizmi në rast të paqëndrueshmërisë që do të lindte me një kolaps të mundshëm të Sirisë", shtoi ajo.

Guney tha se një korridor i paqes në rajon do të "kthejë kërcënimin terrorist" përgjatë kufijve të Turqisë me Sirinë dhe Irakun.

Më 7 gusht, zyrtarët ushtarakë turq dhe amerikanë ranë dakord të krijojnë një zonë të sigurt në veri të Sirisë dhe të krijojnë një korridor paqeje për të lehtësuar lëvizjen e sirianëve të zhvendosur që duan të kthehen në shtëpi. Ata gjithashtu ranë dakord të krijojnë një qendër të përbashkët operacionesh.

Marrëveshja gjithashtu parashikonte vendosjen e masave të nevojshme të sigurisë për të adresuar shqetësimet e sigurisë së Turqisë, duke përfshirë pastrimin e zonës nga YPG/PKK terroriste, një grup ku SHBA-të ndonjëherë është bërë aleat, mbi kundërshtimet e Turqisë.

"Marrëveshja e bërë më 7 gusht nuk është për të zgjidhur kërcënimin e terrorizmit, por disi për ta shtyrë atë", tha Guney.

Ajo theksoi se Turqia ka furnizuar forca ushtarake dhe municion në kufi për rreth një viti dhe përsëriti se do të ndërmarrë veprime nëse kërcënimi për sigurinë e saj kombëtare bëhet "i patolerueshëm".

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, tha të dielën se Turqia do të shkojë më vete nëse krijimi i zonës së sigurt në lindje të Eufratit në Sirinë veriore nuk fillon deri në fund të shtatorit.

Erdoğan tha se Turqia dhe SHBA po diskutojnë për një zonë të sigurt në veri të Sirisë, por me çdo hap të ndërmarrë shihet se ajo që dëshiron Turqia nuk përputhet me atë që është në mendjen e SHBA-së.

Derisa Turqia synon të eliminojë plotësisht grupin terrorist që është i pranishëm në veri të Sirisë, SHBA mbështetet të merret me Turqinë dhe terroristët në të njëjtin terren”, tha Erdoğan.

"Duket se aleati i Turqisë është pas një zone të sigurt në veri të Sirisë jo për Turqinë, por për grupin terrorist. Ne e refuzojmë një qasje të tillë", tha ai.

- Operacioni në Siri jo okupim, por vetëmbrojtje 

Turqia nuk mund të pranojë praninë e terroristëve të PKK/PYD në kufirin sirian, tha për AA Mesut Hakki Casin, një profesor i drejtësisë në Universitetin Yeditepe të Stambollit.

"Ka mbështetje politike pas ushtrisë turke. Turqia përfundimisht do të fillojë një operacion ushtarak", tha Casin.

"Turqia përdor të drejtën e saj për vetëmbrojtje sipas nenit 51 të Kartës së OKB-ve dhe një operacion i mundshëm nuk do të ishte një okupim, por një operacion vetëmbrojtjeje", tha ai.

Casin tha se një operacion i mundshëm do të ishte humanitar dhe në të vërtetë duhet të kryhet nga OKB.

"E vetmja mundësi këtu është të eliminohen organizatat terroriste në rajon, megjithëse është një rrugë e gjatë dhe e vështirë", shtoi ai.

Turqia dhe personeli ushtarak i SHBA-ve përfunduan të dielën patrullën e parë të përbashkët tokësore për krijimin e një zone të sigurt në lindje të Eufratit.

Patrulla u mbështet nga automjete ajrore pa pilot dhe helikopterë.

YPG është grup sirian i organizatës terroriste PKK, që ka qenë përgjegjëse për vdekjen e rreth 40,000 njerëzve në Turqi, përfshirë shumë fëmijë, gra dhe foshnje, për më shumë se 30 vjet.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın