Turqia

Turqia miraton zgjatjen e vendosjes së forcave në Gjirin e Adenit

Parlamenti turk ratifikoi një mocion që zgjat autorizimin e vendosjes së forcave turke deri më 10 shkurt të vitit 2022

Muhammet Emin Avundukluoğlu   | 26.01.2021
Turqia miraton zgjatjen e vendosjes së forcave në Gjirin e Adenit Foto: AA/Arhiv

Ankara

Parlamenti i Turqisë ka miratuar zgjatjen e forcave turke që shërbejnë në Gjirin e Adenit, Somali dhe Detin Arabik, transmeton Anadolu Agency (AA).

Parlamenti turk ratifikoi një mocion që zgjat autorizimin e vendosjes së forcave turke deri më 10 shkurt të vitit 2022.

Që nga miratimi për herë të parë nga parlamenti turk në vitin 2008, mocioni për vendosjen e forcave është zgjatur 13 herë.

Gjiri i Adenit, afër Jemenit dhe afër ngushticës Bab el-Mandab, është një rrugë strategjike e energjisë për naftën e papërpunuar në Lindjen e Mesme.

Deti Arabik dhe vendi i Bririt të Afrikës, Somalia, janë afër gjirit dhe ngushticës.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın