Turqia

Turqi, arrestohen 14 shtetas të huaj për lidhje me DEASH-in

Gjatë operacionit, 4 shtetas sirianë dhe 10 irakianë, të cilët ishin aktivë brenda grupit terrorist, u arrestuan

Sena Güler   | 22.01.2021
Turqi, arrestohen 14 shtetas të huaj për lidhje me DEASH-in

Ankara

Të paktën 14 shtetas të huaj u arrestuan sot për lidhje të dyshuara me grupin terrorist DEASH në veri të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Ekipet e policisë në provincën Samsun të Detit të Zi filluan operacione paralele në 13 adresa në rrethet Ilkadim, Canik dhe Çarşamba, bëri të ditur një burim sigurie.

Gjatë operacionit, 4 shtetas sirianë dhe 10 irakianë, të cilët ishin aktivë brenda grupit terrorist, u arrestuan.

Gjatë operacioneve po ashtu u konfiskuan materiale dixhitale në adresat e të dyshuarve, thuhet më tej. Në vitin 2013, Turqia u bë një nga vendet e para që shpalli DEASH-in grup terrorist.


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın