Turqia

Ish-ambasadori amerikan: Marrëdhëniet SHBA-Turqi do të përmirësohen për 6 muaj

Ish-ambasadori i SHBA-së në Ankara, James Jeffrey tha se ndonëse marrëdhëniet Turqi-SHBA nuk janë "shumë të afërta" për momentin, për gjashtë muaj ato duhet të përmirësohen

Hakan Çopur   | 08.04.2021
Ish-ambasadori amerikan: Marrëdhëniet SHBA-Turqi do të përmirësohen për 6 muaj

Ankara

Ish-ambasadori i SHBA-së në Ankara, James Jeffrey tha se ndonëse marrëdhëniet Turqi-SHBA nuk janë "shumë të afërta" për momentin, për gjashtë muaj ato duhet të përmirësohen, raporton Anadolu Agency (AA).

"Të dy vendet do të mbajnë lidhje të gjera", tha Jeffrey për AA, duke shtuar se: "Tani për tani marrëdhëniet nuk janë shumë të ngushta. Unë do të thoja, le të shohim këto marrëdhënie për gjashtë muaj, jam i sigurt se do të jetë më mirë".

Jeffrey, i cili shërbeu si ambasador në Turqi në vitet 2008-2010 dhe së fundmi si i dërguar i SHBA-së në Siri, tha se megjithëse presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan nuk kanë folur që kur Biden mori detyrën këtë janar, "të dy e njohin njëri-tjetrin shumë mirë "nga kontaktet gjatë administratës së Obamës".

Duke i quajtur "të këqija" lidhjet aktuale midis Turqisë dhe SHBA-së, ai shtoi: "Përsëri, ato janë marrëdhënie të rëndësishme, nuk do të ndalen së qenuri të tilla".

"Por, janë më pak të mira sesa kam parë në të kaluarën, besimi i të dy palëve, si qeveri për qeveri dhe udhëheqës politikë janë më të ulëta që kam parë ndonjëherë", tha Jeffrey.

Partneriteti i SHBA-së në Siri me terroristët e YPG/PKK-së

I pyetur për lidhjet e SHBA-së me organizatën terroriste YPG/PKK në Siri, Jeffrey tha se SHBA-ja ka interes të sigurisë kombëtare për të mposhtur DEASH-in në rajon dhe punon me YPG-në në këtë drejtim.

Turqia prej kohësh i ka kërkuar SHBA-së të shkëpusë lidhjet e saj me YPG/PKK-në, duke thënë se përdorimi i një grupi terrorist për të mposhtur një tjetër nuk ka kuptim.

Në fushatën e saj mbi 35-vjeçare terroriste kundër Turqisë, PKK, e renditur si një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e të paktën 40 mijë personave, përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja. YPG është dega siriane e PKK-së.

"Arsyeja për të hyrë (në Siri) ishte të luftonim DEASH-in, i cili ishte një kërcënim dramatik jo vetëm për Turqinë, jo vetëm për Irakun dhe Sirinë, por po ashtu për partnerët tanë të Evropës Perëndimore dhe të gjithë rajonin", tha Jeffrey.

"Dhe partneri i vetëm që kemi në terren që po luftonte me ne ishte YPG", shtoi ai.

Turqia ka thënë se SHBA-ja duhet të vlerësojë aleatin e saj të vjetër të NATO-s Turqinë, aleati i vetëm i NATO-s që lufton DEASH-in në Irak dhe Siri, mbi një grup terrorist.

Duke nënvizuar se SHBA “nuk” i ka dhënë YPG-së premtime për krijimin e një shteti, Jeffrey tha se ata kanë qenë "shumë të kujdesshëm" në marrëdhëniet me udhëheqësit lokalë të YPG-së që e quajnë veten "administrata lokale".

"Një referendum, zgjedhje demokratike dhe të tilla, ne e mbështesim atë", tha Jeffrey.

Ai tha se SHBA-ja nuk është e përfshirë në administratën lokale. “Ju bëni gjithçka që mund të bëni me opozitën siriane për atë çështje ose me regjimin e Asadit. Kjo është puna juaj. Nuk jemi ne, e kemi bërë shumë të qartë për të gjithë", tha ish-ambasadori amerikan.

Turqia ka luftuar kundër përpjekjeve të YPG/PKK-së për të formuar një korridor terrorist përgjatë kufijve të saj jugorë, duke thënë se organizata terroriste terrorizon vendasit dhe kërcënon sigurinë rajonale.

“Marrëveshja e plotë” për S-400 nuk është e mundur

Jeffrey po ashtu argumentoi se të dy palët "nuk mund të bien dakord plotësisht" në çështjen e blerjes së mbrojtjes raketore ruse S-400 nga Turqia.

Ai tha se nga ana e Turqisë është një vendim sovran, kështu që ata mund të thonë: "Pse një shtet sovran nuk mund të blejë armë nga një vend tjetër?".

Nga pikëpamja e SHBA-së, "është shkelje e ligjit të SHBA-së" për të blerë armë nga Rusia dhe "një kërcënim për një nga programet tona më të rëndësishme ushtarake, diplomatike", tha ai.

"Në thelb, unë mendoj se mënyra më e mirë për të rregulluar këtë është të limitosh dëmin", përfundoi ai.

Në vitin 2017, kur përpjekjet e saj të zgjatura për të blerë sistemin e mbrojtjes ajrore Patriot nga SHBA u treguan të pafrytshme, Turqia nënshkroi një kontratë me Rusinë për të blerë sistemin S-400.

Vitin e kaluar, SHBA-ja vendosi sanksione ndaj Turqisë mbi sistemin e armëve, duke pretenduar se ai do të ishte i mospërputhshëm me sistemet e NATO-s dhe do të ekspozonte avionët F-35 ndaj dredhisë së mundshme ruse.

Turqia, megjithatë, theksoi se S-400 nuk do të integrohet në sistemet e NATO-s dhe nuk përbën asnjë kërcënim për Aleancën ose armatimin e saj.

Ajo ka nxitur vazhdimisht një grup pune për të pastruar çështjet e përputhshmërisë teknike.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın