Turqia

Hetimet kundër FETO-s në Turqi, dhjetëra të arrestuar

Hetimet kundër FETO-s në Turqi, dhjetëra të arrestuar

Bastisjet erdhën pasi prokurorët e Ankarasë lëshuan fletë-arrest për të dyshuarit, ndërkaq operacionet ende vazhdojnë

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Siri, në sulmin ajror në Idlib vriten disa civilë
19.08.2019

Siri, në sulmin ajror në Idlib vriten disa civilë

Sulmi ajror ndodhi gjatë transferimit në pikën kontrolluese në qytetin Idlib të Sirisë, thonë nga Ministria e Mbrojtjes së Turqisë

Forcat ajrore turke neutralizojnë 5 terroristë të PKK-së në veri të Irakut
19.08.2019

Forcat ajrore turke neutralizojnë 5 terroristë të PKK-së në veri të Irakut

Sulmet ajrore u kryen në rajonin Kandil në koordinim me Operacionin në vazhdim "Kthetra", tha Ministria turke e Mbrojtjes në Twitter

Forcat turke sulme mbi terroristët e PKK/YPG-së në veri të Sirisë
19.08.2019

Forcat turke sulme mbi terroristët e PKK/YPG-së në veri të Sirisë

Terroristët e PKK/YPG-së paraprakisht kryen sulme ndaj pjesëtarëve të forcave të armatosura turke të cilët patrullojnë në qytetin Tel Rifat, i cili u çlirua gjatë operacionit antiterrorist "Mburoja e Eufratit"

Turqi, arrestohen mbi 400 të dyshuar për terrorizëm
19.08.2019

Turqi, arrestohen mbi 400 të dyshuar për terrorizëm

Gjithsej 418 të dyshuar u arrestuan në të gjithë Turqinë, përfshirë provincat juglindore Diyarbakır, Mardin dhe Van, tha Ministria e Brendshme e Turqisë në një njoftim

Turqi, shkarkohen tre kryetarë bashkish për lidhje me terrorizmin
19.08.2019

Turqi, shkarkohen tre kryetarë bashkish për lidhje me terrorizmin

Janë shkarkuar kryetarët e provincave Diyarbakır, Mardin dhe Van - Adnan Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk dhe Bedia Özgökçe Ertan