Politikë

Putin: Jam i gatshëm të takoj presidentin ukrainas në Moskë "në çdo kohë"

Presidenti rus Putin tha se Zelensky është "i mirëseardhur" në Moskë për të diskutuar rivendosjen e lidhjeve dypalëshe

Elena Teslova   | 23.04.2021
Putin: Jam i gatshëm të takoj presidentin ukrainas në Moskë "në çdo kohë"

Moskë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin deklaroi se është i gatshëm të presë homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky në Moskë "në çdo kohë", transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një takim me presidentin bjellorus, Alexander Lukashenko, Putin tha se nëse Zelensky dëshiron të diskutojë problemet e Donbas, ai duhet të takohet me udhëheqësit e separatistëve në rajon dhe nëse dëshiron të diskutojë marrëdhëniet ruse me Ukrainën, atëherë ai është i mirëseardhur në Moskë.

Putin tha se "udhëheqja e përkohshme e Ukrainës ka ndërmarrë shumë hapa duke synuar shkatërrimin e marrëdhënieve ruso-ukrainase", megjithatë, nëse Zelensky dëshiron të fillojë rivendosjen e tyre, Rusia do ta mirëpriste këtë.

"Lind pyetja: Çfarë duam të diskutojmë në këtë takim? Nëse po flasim për diskutimin e problemeve në Donbas, atëherë, para së gjithash, udhëheqja ukrainase duhet të takohet me udhëheqësit e republikave - LPR (Republika Popullore Luhansk) dhe DPR (Republika Popullore Donetsk), dhe vetëm atëherë diskutoni këto probleme me përfaqësuesit e vendeve të treta, e cila në këtë rast është Rusia. Kjo është e para. Dhe së dyti, nëse flasim për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe, atëherë ju lutem, ne do të presim presidentin e Ukrainës në Moskë në çdo kohë të përshtatshme për të", tha Putin.

Lukashenko komentoi propozimin për ndryshimin e platformës së bisedimeve të paqes brenda-ukrainase, për të cilën ai tha se Minsku ishte pritëse me kërkesë nga të gjitha palët, përfshirë ish-presidentin ukrainas, Petro Poroshenko.

"Por, nëse Kievi e sheh të papërshtatshme të punojë më tej në Minskun, atëherë askush nuk do të kërkonte ta bindte atë", tha Lukashenko.

"Nëse atyre nuk u pëlqen (zhvillimi i bisedime të paqes në Bjellorusi) sot, ju lutem, ata mund të zgjedhin cilindo vend tjetër, por duhet të keni parasysh se duhet të ketë një konsensus të atyre që e propozuan dikur", tha ai.

Pas disa javësh tensionesh në rritje, ministri rus i Mbrojtjes, Sergej Shoygu njoftoi të enjten se Moska do të fillojë tërheqjen e trupave të saj nga kufiri me Ukrainën.

Masa erdhi pas tensioneve një javëshe kur Kievi dhe rajonet e shkëputura akuzuan njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit. Ukraina akuzoi Rusinë për dërgimin e trupave në kufi ndërsa Moska tha se lëvizjet e saj ishin në përgjigje të "veprimeve provokuese të Kievit", duke thënë se fqinji i saj perëndimor po përgatit një ofensivë që synon të sigurojë një zgjidhje ushtarake të konfliktit me mundësinë e armiqësive në kufi.

Presidenti ukrainas, Zelensky e mirëpriti vendimin, duke thënë se "zvogëlimi i trupave zvogëlon proporcionalisht tensionet".

"Ukraina është gjithmonë vigjilente, megjithatë mirëpret çdo hap për uljen e pranisë ushtarake dhe për deeskalimin e situatës në Donbas. Ukraina kërkon paqe dhe është mirënjohëse ndaj partnerëve ndërkombëtarë për mbështetjen e tyre", tha Zelensky.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın