Masat kundër COVID-19, rrugët e Tiranës të boshatisura

Masat kundër COVID-19, rrugët e Tiranës të boshatisura

TIRANË (AA) - Në kuadër të masave të institucioneve kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), në Shqipëri vazhdojnë kufizimet e lëvizjes së qytetarëve dhe automjeteve. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Dërgohet kontigjenti i parë i Armatës së Maqedonisë së Veriut në Misionin e NATO-s në Kosovë Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Në kazermën "Ilinden" në Shkup, në praninë e kreut më të lartë ushtarak dhe shtetëror, u mbajt një ceremoni ushtarake me rastin e dërgimit të kontigjentit të parë të Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në misionin e NATO-s në Kosovë - "KFOR". ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Me ngasje të biçikletave, qytetarët e Shkupit kërkojnë infrastrukturë të sigurt për çiklizëm Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Nisma Qytetare "Në biçikletë", e cila përfshin çiklistë, organizoi një shëtitje nëpër rrugët e Shkupit. Shëtitja me biçikleta në Shkup organizohet për herë të 85-të. Ajo filloi nga Sheshi Maqedonia, ku qytetarët e mbledhur me biçikletat e tyre synuan, siç thanë ata, t’ua kujtojnë autoriteteve se "çiklistëve u duhet infrastrukturë solide". ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Mbahet edicioni i 16-të i Maratonës së Shkupit Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Në Shkup mbahet edicioni i 16-të i "Wizz Air Maratona e Shkupit 2020", me më shumë se 1.500 pjesëmarrës. Për shkak të protokollit special për COVID-19 për këtë garë, fillimi dhe përfundimi janë zhvendosur në qendrën sportive "Boris Trajkovski". Programi përfshin tri gara, maratonë, gjysmëmaratonë dhe maratonë stafetë "Për ty BE". ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Shqipëri, niset drejt Turqisë grupi i shtetasve turq të bllokuar për shkak të COVID-19 Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Nën kujdesin e Ambasadës së Turqisë në Tiranë, nga Shqipëria është nisur drejt Turqisë një grup i shtetasve turq, që u bllokuan për shkak të masave kundër pandemisë COVID-19. Gjatë përcjelljes së qytetarëve turq që ishin me qëndrim të përkohshëm në Shqipëri dhe Malin e Zi, në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës “Nënë Tereza” ishte i pranishëm zv/ambasadori i Turqisë në Tiranë, Muammer Hakan Cengiz, dhe zyrtarë të tjerë të ambasadës. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shkupi zbukurohet para festave të Vitit të Ri Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Shkupi ka zbukuruar sheshin "Maqedonia" me rastin e festave të fundvitit, përfshirë edhe me Pemën e Krishtlindjes e cila është vendosur si lajmëtar për festën e Vitit e Ri. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Shkupi zbukurohet para festave të Vitit të Ri Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Shkupi ka zbukuruar sheshin "Maqedonia" me rastin e festave të fundvitit, përfshirë edhe me Pemën e Krishtlindjes e cila është vendosur si lajmëtar për festën e Vitit e Ri. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Shkup, falet namazi i parë i teravisë pa praninë e besimtarëve Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Në xhamitë e Shkupit është falur namazi i parë i teravisë me rastin e fillimit të Muajit të Ramazanit, por pa praninë e besimtarëve për shkak të shpërthimit të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19). ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Shkup, falet namazi i parë i teravisë pa praninë e besimtarëve Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Në xhamitë e Shkupit është falur namazi i parë i teravisë me rastin e fillimit të Muajit të Ramazanit, por pa praninë e besimtarëve për shkak të shpërthimit të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19). ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Maqedoni e Veriut, pandemia COVID-19 inspirim për festivalin "Statuafest" Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë së Veriut, Shkup, është mbajtur festivali dyditor "Statuafest - Pjesa tjetër e rrugës", organizuar nga produksioni teatral rrugor "Teatrosk". ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Maqedoni e Veriut, mbahet procesi treditor i votimit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Në Maqedoninë e Veriut mbahet procesi treditor i votimit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Procesi i votimit në këto zgjedhje të parakohshme parlamentare për herë të parë do të zhvillohet tre ditë për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19). ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Maqedoni e Veriut, mbahet procesi treditor i votimit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Në Maqedoninë e Veriut mbahet procesi treditor i votimit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Procesi i votimit në këto zgjedhje të parakohshme parlamentare për herë të parë do të zhvillohet tre ditë për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19). ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Festime në Shkup pas kualifikimit të Maqedonisë së Veriut në Kampionatin Evropian Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Festime në Shkup pasi kombëtarja e futbollit e Maqedonisë së Veriut në Tbilisi mundi Gjeorgjinë me rezultatin 0-1 dhe për herë të parë në histori u kualifikua në Kampionatin Evropian. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Avionët ushtarakë amerikanë fluturuan mbi Shkup, përshëndetën anëtarësimin në NATO Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Dy avionë të aviacionit luftarak amerikanë të shoqëruar nga katër avionë të aviacionit ushtarak grek sot kryen fluturim mbi territorin e Republikës së Maqedonisë në nder të anëtarësimit të vendit në NATO. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Shkup, protestë kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Në Shkup është mbajtur marsh protestues kundër rritjes së paralajmëruar të çmimit të energjisë elektirke. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Ministri turk Kurum viziton zonën ku do të ndërtohen 500 njësitë e banimit Fotoğraf: Olsi Shehu

LAÇ (AA) - Ministri i Mjedisit dhe Urbanizmit i Turqisë, Murat Kurum, i cili qëndroi për vizitë zyrtare në Shqipëri, së bashku me kryeministrin shqiptar Edi Rama, inspektuan zonën ku do të realizohet projekti i ndërtimit të 500 njësive të banimit në zonën e Laçit, projekt që do të realizohet me porosi të presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan pas tërmetit shkatërrues që goditi vendin më 26 nëntor të vitit të kaluar. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, masa të reja kundër përhapjes së koronavirusit Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Në kuadër të masave kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), në Shqipëri do të kufizohet edhe lëvijza e qytetarëve. Pas masave rrugët e Tiranës janë të boshatisura, ndërsa shumica e bizneseve janë të mbyllura. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, lutje për ushtarët turq të martirizuar në Siri Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Nën kujdesin e Ambasadës së Turqisë në Tiranë, Zyrës së Këshilltarit për Çështjet Fetare pranë Ambasadës turke dhe me mbështetjen e Fondacionit Alsar është mbajtur programi i lutjeve kushtuar ushtarëve turq të rënë dëshmorë në Siri. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, prezantohen botimet e Kryesisë së Çështjeve Fetare të Turqisë Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Nën kujdesin e Zyrës së Këshilltarit të Çështjeve Fetare pranë Ambasadës së Turqisë në Tiranë, u prezantuan botimet e Kryesisë së Çështjeve Fetare të Turqisë (Dijanet), kryesisht për fëmijë të përkthyera në gjuhën shqipe. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Mbërrijnë në Shqipëri ndihmat mjekësore të Turqisë Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Në Shqipëri kanë mbërritur ndihmat mjekësore të dërguara nga Gjysmëhëna e Kuqe Turke për Kryqin e Kuq Shqiptar, në kuadër të luftës kundër pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), raporton Anadolu Agency (AA). ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëria fiton ndeshjen ndaj Kazakistanit me rezultat 3-1 Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Ka përfunduar me rezultatin 3-1 ndeshja e vlefshme për UEFA Ligën e Kombeve mes kombëtares së Shqipërisë në Futboll dhe asaj të Kazakistanit, e cila u luajt në stadiumin “Air Albania” në Tiranë. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Me pikturat murale, artisti i ri ndryshon pamjen e fasadave në Tiranë Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Arti i rrugës në Tiranë ushtrohet në forma të ndryshme, duke i sjellë kryeqytetit të Shqipërisë një pamje ndryshe, por edhe duke tërhequr vëmendjen dhe kureshtjen e qytetarëve. Vitet e fundit spikasin pikturat murale të realizuara nga i riu Franko Dine, i pari artist shqiptar i licencuar për artin e rrugës, i cili këtë lloj arti e ka zgjedhur së pari që të promovojë pasionin e tij dhe në këtë mënyrë të ndryshojë pamjen e fasadave në Tiranë. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Me pikturat murale, artisti i ri ndryshon pamjen e fasadave në Tiranë Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Arti i rrugës në Tiranë ushtrohet në forma të ndryshme, duke i sjellë kryeqytetit të Shqipërisë një pamje ndryshe, por edhe duke tërhequr vëmendjen dhe kureshtjen e qytetarëve. Vitet e fundit spikasin pikturat murale të realizuara nga i riu Franko Dine, i pari artist shqiptar i licencuar për artin e rrugës, i cili këtë lloj arti e ka zgjedhur së pari që të promovojë pasionin e tij dhe në këtë mënyrë të ndryshojë pamjen e fasadave në Tiranë. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Masat kundër COVID-19, rrugët e Tiranës të boshatisura  Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Në kuadër të masave të institucioneve kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), në Shqipëri vazhdojnë kufizimet e lëvizjes së qytetarëve dhe automjeteve. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Masat kundër COVID-19, rrugët e Tiranës të boshatisura  Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Në kuadër të masave të institucioneve kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), në Shqipëri vazhdojnë kufizimet e lëvizjes së qytetarëve dhe automjeteve. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, studentët protestë kundër mësimit online Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Dita e parë e vitit të ri akademik në Shqipëri nga një pjesë e studentëve është pritur me protesta në Tiranë, të cilët kundërshtojnë procesin mësimor online. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, vazhdojnë protestat për vdekjen e një të riu pas ndjekjes nga policia Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Në Shqipëri mbajtur protesta për shkak të vdekjes së një të riu pasi u plagos fillimisht gjatë ndjekjes nga policia dhe më pas ndërroi jetë në spital, protesta të cilat janë shoqëruar edhe me tensione. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, dita e pestë e protestave për vdekjen e të riut Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Në Shqipëri kanë vazhduar në ditën e pestë radhazi protestat për vdekjen e të rit pas ndjekjes nga policia, pavarësisht thirrjeve të policisë ndaj protestuesve për t'u shpërndarë. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Masat kundër koronavirusit, rrugët e Tiranës të boshatisura Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Në kuadër të masave kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), në Shqipëri kanë vazhduar kufizimet e lëvizjes së qytetarëve dhe automjeteve. Pas masave rrugët e Tiranës janë të boshatisura, ndërsa shumica e bizneseve janë të mbyllura. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, forcat ushtarake angazhohen për masat kundër koronavirusit Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Forcat ushtarake në Shqipëri të angazhuara në qytete të ndryshme të vendit për të mbajtur rendin në kuadër të masave kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19). ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Masat kundër koronavirusit, rrugët e Tiranës të boshatisura Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Në kuadër të masave kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), në Shqipëri kanë vazhduar kufizimet e lëvizjes së qytetarëve dhe automjeteve. Pas masave rrugët e Tiranës janë të boshatisura, ndërsa shumica e bizneseve janë të mbyllura. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

EULEX bastis shtëpinë e presidentit të dorëhequr, Hashim Thaçi Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Pjesëtarë të policisë së Kosovës dhe të Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX) janë parë para shtëpisë së presidentit të dorëhequr të vendit, Hashim Thaçi. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Kosovë, mbahet manifestimi qendror i "Ditës së Forcës" Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Nën patronazhin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) dhe Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës (MFSK), është mbajtur manifestimi qendror i “Ditës së Forcës” në kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Prishtinë, mbërrin kontingjenti me ndihma nga Turqia për luftimin e koronavirusit Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtinë është bërë pranim-dorëzimi i një kontingjenti me ndihma mjekësore të ardhura nga Turqia si donacion për popullin kosovar për menaxhimin e situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19). ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Lëvizja Vetëvendosje mban tubim për përvjetorin e çlirimit të Kosovës dhe themelimit të saj Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur tubim festiv në sheshin "Skënderbeu" në Prishtinë për të festuar 12 Qershorin - Ditën e Çlirimit të Kosovës dhe 15 vjetorin e themelimit të saj. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Një jetë kushtuar fyejve dhe eksplorimit të tyre në Kosovë Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Instrumentisti 84-vjeçar nga Kosova, Shaqir Hoti, i ka kushtuar jetën fyejve dhe eksplorimit të tyre. Si fole e zogjve të malit nga ku dalin melodi të rralla, shtëpia e instrumentistit me prejardhje nga Rogova e Hasit të Prizrenit, por që jeton në Prishtinë, gjendet në një nga pikat më të larta në kryeqytetit të Kosovës. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Kosovë, shqiptari kujdeset për serben e moshuar, banoren e vetme në fshatin e braktisur Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Në fshatin Vaganesh në lindje të Kosovës, që ndodhet në një rajon kodrinor, koha duket se është ndalur që moti. Shtëpitë janë shkatërruar ndërsa oborret dhe rrugicat janë mbingarkuar me bar të gjatë. Përveç Bllagicës së moshuar dhe maceve të saj, në atë fshat nuk ka më njerëz dhe bagëti. Pothuajse vizitori i vetëm por i rregullt është shqiptari Fadil Rama nga fshati fqinj, Strezoc. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani, homazh në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në ditën e dytë të vizitës së saj në Shqipëri ka bërë homazh në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, për vizitë zyrtare në Shqipëri Fotoğraf: Olsi Shehu

TIRANË (AA) - Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka filluar vizitën zyrtare në Shqipëri, ndërsa është pritur me një ceremoni shtetërore nga kryeministri Edi Rama. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency )

Hapet karnevali me traditë 1.400 vjeçare në Maqedoni Fotoğraf: Furkan Abdula

VEVÇAN (AA) – Me rastin e festës së Vitit të Ri sipas kalendarit të vjetër, në Komunën e Vevçanit u hap zyrtarisht manifestimi “Karnevali i Vevçanit”, i cili konsiderohet si një prej kurioziteteve më të mëdha unike dhe kulturore në Maqedoni me traditë 1.400 vjeçare, si dhe i njohur si manifestim provokues përmes maskave dhe personifikimeve të ndryshme. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Ratifikohet Traktati Veri-Atlantik në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

SHKUP (AA) - Kuvendi i Maqedonisë së Veriut në një seancë solemne me mbështetjen e votave të 114 deputetëve ka miratuar Ligjin për ratifikimin e Traktatit Veri-Atlantik, pas çka ka ngritur flamurin e NATO-s së bashku me atë kombëtar të vendit para ndërtesës së shtëpisë ligjvënëse. ( Abdulbesar Ademi - Anadolu Agency )

Kosovë, pjesëtarët e KFOR-it realizojnë trajnime të improvizuara Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

PRISHTINË (AA) - Pjesëtarët e NATO-s në Kosovë duke kryer aktivitetet e rregullta të trajnimeve të improvizuara në terren. ( Abdulbesar Ademi - Anadolu Agency )

Një jetë kushtuar fyejve dhe eksplorimit të tyre në Kosovë Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Instrumentisti 84-vjeçar nga Kosova, Shaqir Hoti, i ka kushtuar jetën fyejve dhe eksplorimit të tyre. Si fole e zogjve të malit nga ku dalin melodi të rralla, shtëpia e instrumentistit me prejardhje nga Rogova e Hasit të Prizrenit, por që jeton në Prishtinë, gjendet në një nga pikat më të larta në kryeqytetit të Kosovës. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Nata e Kadrit gjatë COVID-19 në Prishtinë, muslimanët lutjet i kryejnë në shtëpi Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Për shkak të masave të ndërmarra kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), dyert e xhamive në vendet e rajonit kanë qenë të mbyllura për besimtarët muslimanë të cilët me rastin e Natës së Kadrit tubohen nëpër xhami për të kryer lutjet në këtë natë që konsiderohet një nga netët më të rëndësishme të kalendarit islam. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Xhamitë e Kosovës të zbrazura në teravinë e parë si pasojë e COVID-19 Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), xhamitë e Kosovës këtë vit janë të zbrazura në kohën e namazit të teravisë në fillimin e muajit të bekuar të Ramazanit. Në xhaminë e “Jashar Pashës” në qendër të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë, i pranishëm ishte vëtm myezini i saj, i cili e thirri ezanin. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Prishtinë, prezantohet modeli fitues i shtatores së legjendës së futbollit Fadil Vokrri Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Shpaloset modeli i shtatores së legjendës së futbollit, Fadil Vokrri, në stadiumin i cili mban pikërisht emrin e tij “Fadil Vokrri” në Prishtinë. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Kosovë, fillon kufizimi i lirisë së lëvizjes si masë për parandalimin e COVID-19 Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Sheshet e kryeqytetit të Kosovës, Prishtinës, kanë qenë me më pak kalimtarë mbrëmjen e 6 korrikut, për shkak të vendimit që Qeveria e Kosovës e mori për kufizimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve nga ora 9 e mbrëmjes deri në orën 5 të mëngjesit. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Për shkak të mos hapjes së xhamive, në Prishtinë qytetarët falin namazin në shesh Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Rreth 70 besimtarë të besimit Islam në mënyrë të vetë-organizuar dhe duke respektuar rekomandimet e autoriteteve shëndetësore për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), kanë falur namaz në sheshin “Skënderbeu”. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Kosovë, arrestohet ish-kryeparlamentari Jakup Krasniqi Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Në kuadër të një operacioni nga Zyra e Prokurorit të Specializuar apo Gjykata Speciale për krime lufte me seli në Hagë të Holandës, policia e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) dhe Policia e Kosovës për mbi 8 orë kanë kryer bastisje në shtëpinë e ish-zëdhënësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe ish-kryeparlamentarit të Kosovës, Jakup Krasniqi, në Prishtinë dhe më pas e kanë arrestuar atë. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Shkup, mbahet edicioni i 16-të i "Ditëve të mjaltës së Maqedonisë 2020". Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Në rrugën "Maqedonia" në qendër të Shkupit është mbajtur edicioni i 16-të i "Ditëve të mjaltës së Maqedonisë 2020". ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkup, bora në fillim të pranverës befason banorët e kryeqytetit Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Bora në fillim të pranverës ka befasuar banorët e kryeqytetit Shkup, duke krijuar pesaizhe të bukura me dëborë. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkup, bora në fillim të pranverës befason banorët e kryeqytetit Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Bora në fillim të pranverës ka befasuar banorët e kryeqytetit Shkup, duke krijuar pesaizhe të bukura me dëborë. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkup, mbërrin aeroplani ushtarak me ndihma të pajisjeve mjekësore kundër COVID-19 Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Një aeroplan ushtarak ngarkese nga Turqia me ndihmën e pajisjeve mjekësore për vendet e Ballkanit në luftën kundër të koronavirusit të ri (COVID-19) mbërrin në Shkup. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Vjeshta në qytetin e Shkupit Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Vjeshta në qytetin e Shkupit, e cila karakterizohet nga peisazhe piktoreske të përbëra nga ngjyra të bukura të natyrës, i jep një bukuri të veçantë kryeqytetit. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Vjeshta në qytetin e Shkupit Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Vjeshta në qytetin e Shkupit, e cila karakterizohet nga peisazhe piktoreske të përbëra nga ngjyra të bukura të natyrës, i jep një bukuri të veçantë kryeqytetit. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Vjeshta në qytetin e Shkupit Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Vjeshta në qytetin e Shkupit, e cila karakterizohet nga peisazhe piktoreske të përbëra nga ngjyra të bukura të natyrës, i jep një bukuri të veçantë kryeqytetit. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkup, festa e Kurban Bajramit nën hijen e pandemisë COVID-19 Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Në Maqedoninë e Veriut, si dhe në vendet e tjera të rajonit, festa muslimane e Kurban Bajramit është festuar nën hijen e pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19). ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkup, mbërrin aeroplani ushtarak me ndihma të pajisjeve mjekësore kundër COVID-19 Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Një aeroplan ushtarak ngarkese nga Turqia me ndihmën e pajisjeve mjekësore për vendet e Ballkanit në luftën kundër të koronavirusit të ri (COVID-19) mbërrin në Shkup. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Liqeni i Bledit në Slloveni, gërshetim i natyrës dhe historisë Fotoğraf: Admir Fazlagikj

BLED (AA) - Sllovenia është një vend i njohur për bukuritë e saj natyrore, ndërsa në mesin e destinacioneve më të famshme turistike është Liqeni i Bledit, i cili është një gërshetim i natyrës dhe historisë, duke e bërë këtë lokacion një atraksion të vërtetë për turistët jo vetëm nga rajoni i Ballkanit, por edhe nga Evropa dhe më gjerë. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Tërpejca e Ohrit, destinacion tërheqës turistik edhe në ditët e vjeshtës Fotoğraf: Admir Fazlagikj

OHËR (AA) - Ohri është një nga destinacionet më të njohura turistike në Maqedoninë e Veriut dhe më gjerë ndërsa bota e njeh atë si "Perla ballkanike", e cila ka me bollëk plazhe të bukura liqenore, të cilat i shijojnë shumë turistë vendas dhe të huaj. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Tërpejca e Ohrit, destinacion tërheqës turistik edhe në ditët e vjeshtës Fotoğraf: Admir Fazlagikj

OHËR (AA) - Ohri është një nga destinacionet më të njohura turistike në Maqedoninë e Veriut dhe më gjerë ndërsa bota e njeh atë si "Perla ballkanike", e cila ka me bollëk plazhe të bukura liqenore, të cilat i shijojnë shumë turistë vendas dhe të huaj. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Shkup, murale të frymëzuara nga lufta kundër COVID-19 Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Në Shkup, në murin pranë lumit Vardar, janë pikturuar murale nga artistë të frymëzuar nga lufta kundër koronavirusit (COVID-19). ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Shkup, me rastin e Ditës Botërore të Fëmijëve institucionet ndriçohen me ngjyrë të kaltër Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Me rastin e 20 Nëntorit, Ditës Botërore të Fëmijëve, disa nga institucionet në Shkup janë ndriçuar me ngjyrë të kaltër si një gjest simbolik i angazhimit për promovimin e të drejtave të fëmijëve. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut voton qeverinë e re të vendit Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Me 62 vota "për", 51 "kundër" dhe asnjë abstenim, pas një debati dy-ditor Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka votuar qeverinë e re. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Protesta në Shkup, nënat kërkojnë vazhdimin e pushimit të lehonisë Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Nënat e fëmijëve nën moshën gjashtë vjeç në Shkup protestuan sot pasdite para Qeverisë së Maqedonisë së Veriut lidhur me vendimin për të ndërprerë pushimin e lehonisë dhe për t'u kthyer në vendet e punës, pasi më parë për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) u zgjat pushimi i lehonisë. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Shkup, protestë e punonjësve të turizmit Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Punonjësit e turizmit organizuan një protestë në Shkup, ku porositën se "sektori i turizmit do të shembet nëse shteti nuk reagon menjëherë". ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Shkup, fillon Festivali Ndërkombëtar i Artit të Dritës Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Në Shkup kryeqytetin është hapur edicioni i tretë i Festivalit Ndërkombëtar të Artit të Dritës "Skopje Light Art District 2020". ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Shkup, fillon Festivali Ndërkombëtar i Artit të Dritës Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Në Shkup kryeqytetin është hapur edicioni i tretë i Festivalit Ndërkombëtar të Artit të Dritës "Skopje Light Art District 2020". ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Shkup, festime pas plasimit të ekipit kombëtar të futbollit në EURO 2020 Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Qytetarë të shumtë të Shkupit kanë festuar nëpër kryeqytet pasi kombëtarja e Maqedonisë së Veriut në futboll mundi Gjeorginë në Tbilisi me rezultat 0:1, me çka u kualifikua në Kampionatin Evropian të Futbolli. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Presidenti slloven pritet me nderime më të larta shtetërore në Shkup Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Maqedoninë e Veriut, pritet me nderime më të larta shtetërore nga presidenti Stevo Pendarovski. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Hapet karnevali me traditë 1.400 vjeçare në Maqedoni Fotoğraf: Furkan Abdula

VEVÇAN (AA) – Me rastin e festës së Vitit të Ri sipas kalendarit të vjetër, në Komunën e Vevçanit u hap zyrtarisht manifestimi “Karnevali i Vevçanit”, i cili konsiderohet si një prej kurioziteteve më të mëdha unike dhe kulturore në Maqedoni me traditë 1.400 vjeçare, si dhe i njohur si manifestim provokues përmes maskave dhe personifikimeve të ndryshme. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Hapet karnevali me traditë 1.400 vjeçare në Maqedoni Fotoğraf: Furkan Abdula

VEVÇAN (AA) – Me rastin e festës së Vitit të Ri sipas kalendarit të vjetër, në Komunën e Vevçanit u hap zyrtarisht manifestimi “Karnevali i Vevçanit”, i cili konsiderohet si një prej kurioziteteve më të mëdha unike dhe kulturore në Maqedoni me traditë 1.400 vjeçare, si dhe i njohur si manifestim provokues përmes maskave dhe personifikimeve të ndryshme. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Liga e Evropës, Shkëndija eliminohet nga Tottenham Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Skuadra e Maqedonisë së Veriut në futboll "Shkëndija" është eliminuar nga skuadra angleze "Tottenham" me rezultat 1:3 në ndeshjen e zhvilluar të raundit të tretë kualifikues për në UEFA Ligën e Evropës. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Liga e Evropës, Shkëndija eliminohet nga Tottenham Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Skuadra e Maqedonisë së Veriut në futboll "Shkëndija" është eliminuar nga skuadra angleze "Tottenham" me rezultat 1:3 në ndeshjen e zhvilluar të raundit të tretë kualifikues për në UEFA Ligën e Evropës. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkup, hynë në fuqi masat parandaluese kundër COVID-19 Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Lëvizshmëria e qytetarëve në Shkup reduktohet për shkak të masave parandaluese të qeverisë së vendit kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19). ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

instagram_banner

Imazhet më të fuqishme nga Turqia, bota, nga ajri, toka dhe nga vetë jeta, të gjitha në llogarinë tonë në Instagram. Na ndiqni!

Të fundit