SHKUP (AA) - Qytetarët e Shkupit sonte patën mundësinë të s

SHKUP (AA) - Qytetarët e Shkupit sonte patën mundësinë të s

SHKUP (AA) - Qytetarët e Shkupit sonte patën mundësinë të shijojnë peizazhin e bukur të ofruar nga hëna e plotë. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Mbahet parada ushtarake për nder të Ditës së Pavarësisë së Kosovës Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Me një paradë të Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) ka vazhduar shënimi i përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Para fillimit të paradës, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, qytetarëve të vendit ua uroi 11-vjetorin e pavarësisë, duke theksuar se ushtarët e FSK-së janë krenaria e Kosovës dhe dëshmia më e mirë e suksesit dhe përparimit të vendit. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Kosova mposht Çekinë në shtëpi Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka mposhtur Çekinë me rezultat 2 me 1 në stadiumin "Fadil Vokrri" në Prishtinë në kuadër të kualifikimeve Kampionatit Evropian 2020 (EURO 2020). ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Hapet zyrtarisht autostrada “Arbën Xhaferi” Fotoğraf: Erkin Keçi

HANI I ELEZIT (AA) - Në prani të krerëve të institucioneve të larta të Kosovës dhe mysafirëve nga Maqedonia e Veriut, Mali i Zi e Shqipëria, është inauguruar zyrtarisht autostrada “Arbën Xhaferi” Prishtinë - Hani i Elezit. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

PRISHTINË (AA) - “Jemi në pronën e Shaban Jasharit, gjyshit Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - “Jemi në pronën e Shaban Jasharit, gjyshit tim, i cili me të gjithë familjen, gruan, dy djemtë, gratë dhe fëmijët e tyre, me vetëdije dha jetën për lirinë të cilën e gëzojmë sot". Me këto fjalë fillon rrëfimin e tij Bekim Jashari, djali i Hamzë Jasharit, nipi i Adem Jasharit komandantit legjendar të UÇK-së. Para shtëpisë së gjyshit të tij në Prekaz të Komunës së Skenderajit, kryetar i të cilës është Bekimi, rikujton momentet kur forcat serbe në mars të vitit 1998 për tre ditë vranë 59 anëtarët e afërt dhe të largët të familjes së tij. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Ekspozita që është hapur nga Rrjeti i Grave të Kosovës (RrG Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Ekspozita që është hapur nga Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) të premten në Prishtinë synon nxitjen e viktimave të dhunës në familje të raportojnë tek organet e sigurisë. Ekspozita u mundëson qytetarëve të informohen mbi atë se çka ofrojnë institucionet në trajtimin e këtij lloji të dhunës, ku mund të mbështeten dhe të kërkojnë ndihmë dhe drejtësi. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

"Kosova duhet të jetë unike në dialogun me Serbinë" Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - “Jemi në pronën e Shaban Jasharit, gjyshit tim, i cili me të gjithë familjen, gruan, dy djemtë, gratë dhe fëmijët e tyre, me vetëdije dha jetën për lirinë të cilën e gëzojmë sot". Me këto fjalë fillon rrëfimin e tij Bekim Jashari, djali i Hamzë Jasharit, nipi i Adem Jasharit komandantit legjendar të UÇK-së. Para shtëpisë së gjyshit të tij në Prekaz të Komunës së Skenderajit, kryetar i të cilës është Bekimi, rikujton momentet kur forcat serbe në mars të vitit 1998 për tre ditë vranë 59 anëtarët e afërt dhe të largët të familjes së tij. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency ) ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Me një tubim përkujtimor ku morën pjesë krerët e shtetit dh Fotoğraf: Erkin Keçi

KRUSHA E VOGËL (AA) - Me një tubim përkujtimor ku morën pjesë krerët e shtetit dhe përfaqësuesit lokal, në Krushë të Vogël janë përkujtuar 113 martirët e rënë në mars të vitit 1999, në luftën e fundit në Kosovë. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Prishtinë, mbahet marshi për personat e zhdukur Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Qindra familjarë të personave të zhdukur në Kosovë bashkë me udhëheqës institucionalë dhe qytetarë kanë marshuar në sheshet e Prishtinës në Ditën Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

"Reçaku është pika kulminante e masakrave të Serbisë në Kosovë' Fotoğraf: Erkin Keçi

REÇAK (AA) - Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë homazhe në kompleksin përkujtimor në Reçak të Komunës së Shtimës. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

"NATO mund ta ketë fituar këtë luftë, por qytetarët e Kosovës e fituan paqen" Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Qindra qytetarë së bashku me udhëheqës të institucioneve të larta të Kosovës, diplomatë e të ftuar nga rajoni dhe bota kanë marrë pjesë sot në pritjen e ish-presidentit të SHBA-ve, Bill Clinton dhe ish-sekretares së Shtetit, Madeline Albright, për Ditën e Çlirimit. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

KFOR-i Turk dhuron 20 projektorë për një shkollë në Prishtinë Fotoğraf: Erkin Keçi

PRISHTINË (AA) - Kryesia e Këshillit Turk në Kosovë në koordinim me Agjencinë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA), i ka dhuruar sot 20 projektorë shkollës fillore “Xhemajl Mustafa” në Prishtinë. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency )

Tërmeti në Shqipëri, numri i vktimave shkon në 13 Fotoğraf: Olsı Shehu

DURRËS (AA) - Shqipëria është goditur nga një tërmet i fuqishëm, i cili ka shkaktuar paraprakisht 13 persona të vdekur, dhjetëra të plagosur dhe dëme materiale në disa qytete të vendit. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

"Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria po realizojnë një bashkëpunim intensiv" Fotoğraf: Olsı Shehu

TIRANË (AA) - Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski (L), po realizon një vizitë zyrtare në Shqipëri, ndërsa gjatë konferencës me homologun e tij Ilir Meta (R), theksoi se dy vendet po realizojnë një bashkëpunim intensiv. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëria që vazhdon të tronditet, përpiqet të shërojë plagët e saj Fotoğraf: Olsı Shehu

DURRËS (AA) - Si pasojë e tërmetit 6,3 ballë që goditi të martën Shqipërinë, në Durrës dhe zonat përreth tij janë shembur shumë ndërtesa ndërsa qytetarët e prekur nga tërmeti pasi kanë marrë disa gjëra nga shtëpitë dhe ndërtesat e dëmtuara po vendosen nëpër çadra, hotelet në rajon ose në vende të ndryshme. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Turqia fiton ndeshjen ndaj Shqipërisë Fotoğraf: Olsı Shehu

SHKODËR (AA) - Turqia ka fituar ndeshjen zyrtare ndaj Shqipërisë që u zhvillua në qytetin e Shkodrës, e vlefshme për fazën eliminatore të “EURO 2020". ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëria që vazhdon të tronditet, përpiqet të shërojë plagët e saj Fotoğraf: Olsı Shehu

DURRËS (AA) - Si pasojë e tërmetit 6,3 ballë që goditi të martën Shqipërinë, në Durrës dhe zonat përreth tij janë shembur shumë ndërtesa ndërsa qytetarët e prekur nga tërmeti pasi kanë marrë disa gjëra nga shtëpitë dhe ndërtesat e dëmtuara po vendosen nëpër çadra, hotelet në rajon ose në vende të ndryshme. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, tensione në protestën e partive opozitare Fotoğraf: Olsı Shehu

TIRANË (AA) - Partitë opozitare të Shqipërisë kanë mbajtur sot në Tiranë protestën e radhës antiqeveritare, ndërsa që në fillim të saj është përfshirë nga tensionet dhe përdorimi i gazit lotsjellës nga policia. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Ceremoni ushtarake për 10-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO Fotoğraf: Olsı Shehu

TIRANË (AA)-Me rastin e 10-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, në Tiranë u organizua një ceremoni ushtarake, e cila u shoqërua edhe me rreshtimin e ushtarakëve shqiptarë dhe parakalimin e flamurmbajtësve të vendeve anëtare të NATO, por edhe me ekspozimin e mjeteve ushtarake ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Inaugurohet stadiumi i ri, Shqipëria humb sfidën me Francën Fotoğraf: Olsı Shehu

TIRANË (AA) - Shqipëria ka humbur ndeshjen me Francën, e fundit për kombëtaren kuqezi në fazën eliminatore për Kampionatin Evropian "Euro 2020". Ndeshja e zhvilluar në stadiumin e ri në Tiranë "Air Albania Stadium" ka përfunduar me rezultatin 0-2 në favor të Kombëtares së Francës. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Inaugurohet stadiumi i ri, Shqipëria humb sfidën me Francën Fotoğraf: Olsı Shehu

TIRANË (AA) - Shqipëria ka humbur ndeshjen me Francën, e fundit për kombëtaren kuqezi në fazën eliminatore për Kampionatin Evropian "Euro 2020". Ndeshja e zhvilluar në stadiumin e ri në Tiranë "Air Albania Stadium" ka përfunduar me rezultatin 0-2 në favor të Kombëtares së Francës. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Tiranë, tensione në protestën e partive opozitare Fotoğraf: Olsı Shehu

TIRANË (AA) - Protesta antiqeveritare e partive opozitare në Tiranë ka filluar me tensione dhe përplasje mes policisë dhe protestuesve, të cilët janë nga kryeqyteti, por edhe qytete të tjera të vendit. Protestuesit kanë hedhur sende të ndryshme ndaj selisë së Kryeministrisë së Shqipërisë, ndërsa më pas ka reaguar edhe policia dhe Garda e Republikës së Shqipërisë. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëria goditet nga një tërmet i fuqishëm Fotoğraf: Olsı Shehu

DURRËs (AA) - Shqipëria është goditur nga një tërmet i fuqishëm, i cili ka shkaktuar 51 persona të vdekur, qindra të plagosur dhe dëme të mëdha materiale në disa qytete të vendit. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, tensione në protestën e partive opozitare Fotoğraf: Olsı Shehu

TIRANË (AA) - Partitë opozitare të Shqipërisë kanë mbajtur sot në Tiranë protestën e radhës antiqeveritare, ndërsa që në fillim të saj është përfshirë nga tensionet dhe përdorimi i gazit lotsjellës nga policia. ( Olsı Shehu - Anadolu Agency )

Shqipëri, mbahet ceremonia për pelegrinazhin në Malin e Tomorit Fotoğraf: Umeys Sulejman

Në Malin e Tomorit në Qarkun e Beratit është mbajtur ceremonia tradicionale zyrtare për pelegrinazhin e përvitshëm që mbledh së bashku mijëra besimtare bektashi nga vende të ndryshme. Të pranishëm në ceremoni ishin presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, kryetari i partisë opozitare turke, Partisë Popullore Republikane (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, ministri i Turizmit dhe Mjedisit i Shqipërisë, Blendi Klosi, si dhe personalitete nga fusha të ndryshme. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Me aktivitete të ndryshme, në botë shënohet 20 Qershori Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Me aktivitete të ndryshme, sot në botë shënohet 20 Qershori - Dita Botërore e Refugjatëve, ndërsa në solidaritet me refugjatët me rastin e kësaj dite, Kalaja e Shkupit sonte është ndriçuar me ngjyrën blu. Ndriçimi i kalasë, që u realizua me mbështetjen e Qytetit të Shkupit, do të zgjasë deri në fund të këtij muaji. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

SHKUP (AA) - Shoqata edukative "Parimi kulturor" në bashkëpuni Fotoğraf: Umeys Sulejman

SHKUP (AA) - Shoqata edukative "Parimi kulturor" në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës së Maqedonisë së Veriut, me rastin e Kurban Bajramit në sheshin "Maqedoni" të Shkupit organizoi projektin e quajtur "Një copë bakllava për Kurban Bajramin". ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

I jepet lamtumira e fundit gazetares Burbuqe Rushiti Fotoğraf: Umeys Sulejman

PRISHTINË (AA) - Në varrezat e Prishtinës u bë varrimi i gazetares dhe poetes së njohur Burbuqe Rushiti, e cila dje ndërroi jetë si pasojë e një sëmundjeje. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Kosovë, Kurti bën thirrje për bashkëpunim me LDK-në në qeverinë e ardhshme Fotoğraf: Umeys Sulejman

PRISHTINË (AA) - Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili sipas rezultateve preliminare ka grumbulluar më shumë vota në zgjedhjet e sotme të parakohshme parlamentare në Kosovë, i bëri thirrje Lidhjes Social Demokratike (LDK) për bashkëpunim në formimin e qeverisë së ardhshme. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency )

Maqedonia e Veriut dhe Kosova, protokoll për bashkëpunim mes policive Fotoğraf: Abdula Berısha

SHKUP (AA) - Maqedonia e Veriut dhe Kosova kanë nënshkruar protokoll për bashkëpunim mes policive nga të dy vendet për formimin e ekipeve të përbashkëta hetuese për luftimin e krimit të organizuar ndërkufitar. ( Abdula Berısha - Anadolu Agency )

Shekerinska: Anëtarësimi në NATO është edhe mundësi ekonomike Fotoğraf: Abdula Berısha

SHKUP (AA) - Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Radmilla Shekerinska, ka pritur në një takim zyrtar homologun e saj nga Rumania, Gabriel-Beniamin Lesh, i cili po qëndron në vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. ( Abdula Berısha - Anadolu Agency )

Kryeministri bullgar, Borisov, për vizitë në Shkup Fotoğraf: Abdula Berısha

SHKUP (AA) - Në dyvjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes për fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, kryeministri bullgar, Bojko Borisov ka vizituar Shkupin, ku është pritur nga homologu i tij nga Maqedonia e Veriut, Zoran Zaev. ( Abdula Berısha - Anadolu Agency )

Shkup, marsh për ajër të pastër" Fotoğraf: Admir Fazlagikj

Qindra qytetarë nga qytete të ndryshme të Maqedonisë së Veriut të organizuar nga rreth 30 organizata qytetare dhe shoqata për mbrojtjen e mjedisit protestuan në Shkup në "Marshin për ajër të pastër" duke iu bashkuar protestave të sotme të lëvizjes globale kundër ndryshimeve klimatike. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency ) ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Shkup, "marshim i paqes" në nder të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Me Marsh të paqës në Shkup, në nder të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë dhe me leximin e emrave të atyre që mbetjet mortore të të cilëve sot u varrosën në Qendrën memoriale në Potoçari, boshnjakët në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe bashkëqytetarët e tyre nga bashkësitë e ndryshme etnike shënuan 11 korrikun, Ditën e përkujtimit të viktimave nga gjenocidi në Srebrenicë. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Kryeministri Tsipras për vizitë në Shkup, pritet në takim nga homologu i tij Zaev Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, mbërriti në një vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Para godinës së qeverisë në Shkup, kryeministri grek Tsipras, u prit nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe delegacioni qeveritar, pas çka vijoi një takim i delegacioneve qeveritare të cilin e udhëheqin dy kryeministrat. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Shkup, marsh me rastin e 8 Marsit Fotoğraf: Admir Fazlagikj

SHKUP (AA) - “Nuk duam lule, duam të drejta”, ishte një nga sloganet e marshit të sotëm të mbajtur në Shkup me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, në të cilin motoja kryesore ishte “A është i gëzuar 8 marsi?”. ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency )

Maqedonia vendos emrin "Maqedonia e Veriut" në kalimin kufitar me Greqinë Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

GJEVGJELI (AA) - Në vendkalimin kufitar “Bogorodica” në qytetin juglindor Gjevgjeli është vendosur tabela me emrin e ri kushtetutes të shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut”, me çka nis përdorimi zyrtar i emrit ashtu siç parashikonte Marrëveshja e Prespës e arritur me palën greke për të zgjidhur mosmarrëveshjen 28-vjeçare rreth emrit midis dy vendeve fqinje. ( Abdulbesar Ademi - Anadolu Agency )

Mbahet Maratona e Shkupit, marrin pjesë rreth 12.500 garues nga 58 shtete Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

SHKUP (AA) - Me pjesëmarrjen e rreth 12.500 garuesve nga 58 shtete sot në Shkup mbahet edicioni i 15-të i “Wizz Air - Maratona e Shkupit”. ( Abdulbesar Ademi - Anadolu Agency )

Pompeo viziton kishën "Shën Mëria Perivlepta" në Ohër Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

OHËR (AA) - Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Mike Pompeo dhe delegacioni i tij, përfshirë ndihmës sekretarin e shtetit, Philip Reeker, ambasadoren amerikane në Maqedoninë e Veriut, Kate Mary Burns dhe këshilltarët Mary Kisel dhe Ricky Waddell, si pjesë e vizitës në Maqedoninë e Veriut vizituan kishën "Shën Mëria Perivlepta" në Ohër. ( Abdulbesar Ademi - Anadolu Agency )

Shkup, protesta kundër ndryshimit të emrit kush Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

SHKUP (AA) - Protesta jashtë ndërtesës së Kuvendit të Maqedonisë, ku me mbështetjen e dy të tretave të deputetëve Kuvendi ka miratuar katër amandamentet me të cilat do të ndryshohet emri kushtetues në Republika e Maqedonisë së Veriut, pasi që Marrëveshja e Prespës të ratifikohet edhe nga pala greke. ( Abdulbesar Ademi - Anadolu Agency )

EURO 2020: Maqedonia e Veriut pëson disfatë nga Austria Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

SHKUP (AA) - Në ndeshjet e zhvilluara sonte në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian “EURO 2020”, përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut në futboll ka pësuar disfatë në Shkup nga përfaqësuesja e Austrisë me rezultatin 1:4. ( Abdulbesar Ademi - Anadolu Agency )

Me shfaqjen e “Karnevalit të Korçës” fillon festivali ndërkombëtar “Skupi” Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

SHKUP (AA) - Me shfaqjen e “Karnevalit të Korçës” të produksionit të Teatrit Kombëtar të Kosovës, në Teatrin e Komedisë në Shkup ka filluar edicioni i 13-të i Festivalit ndërkombëtar të teatrit “Skupi”. ( Besar Ademi - Anadolu Agency ) ( Abdulbesar Ademi - Anadolu Agency )

Pompeo qëndron për vizitë në Ohër Fotoğraf: Husamedın Gına

OHËR (AA) - Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Mike Pompeo, i cili qëndron për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, u prit në takim nga presidenti Stevo Pendarovski. ( Husamedın Gına - Anadolu Agency )

Shkup, Task Forca Speciale “Tigrat” shënon 38-vjetorin e themelimit Fotoğraf: Husamedın Gına

SHKUP (AA) - Task Forca Speciale “Tigrat” e Maqedonisë së Veriut shënon 38-vjetorin e themelimit të saj. ( Husamedın Gına - Anadolu Agency )

Papa Françesku pë vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Papa Françesku po zhvillon një vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Në sheshin qendror "Maqedonia", ku papa do të mbajë meshën e shenjtë, shihet prania e shumë qytetarëve nga vendi dhe vendeve fqinje. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, duke u sol Fotoğraf: Furkan Abdula

DURRËS (AA) - Ndërtesat e shkatërruara nga tërmeti në Thumanë në Qarkun Durrës, si pasojë e të cilit humbën jetën 51 persona dhe shumë të tjerë u p Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, duke u solidarizuar me familjet e viktimave të tërmetit në Shqipëri, ka vizituar Njësinë Administrative Thumanë në Qarkun Durrës, ndërsa në momentin kur ai po jepte deklaratë për mediat, u shkaktua panik si pasojë e tërmetit tjetër të fuqishëm që sot pasdite goditi vendin. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Maqedoni, hapet karnavali tradicional në Vevçan Fotoğraf: Furkan Abdula

VEVÇAN (AA) - Me rastin e Vitit të Ri në bazë të vitit të vjetër, kalendarin Julian, në komunën e Vevçanit zyrtarisht u hap manifestimi tradicional "Karnavali i Vevçanit", që konsiderohet si një nga kuriozitetet më unike dhe kulturore në Maqedoni dhe me gjerë me një traditë mbi 1400 vjeçare. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Maqedoni, hapet karnavali tradicional në Vevçan Fotoğraf: Furkan Abdula

VEVÇAN (AA) - Me rastin e Vitit të Ri në bazë të vitit të vjetër, kalendarin Julian, në komunën e Vevçanit zyrtarisht u hap manifestimi tradicional "Karnavali i Vevçanit", që konsiderohet si një nga kuriozitetet më unike dhe kulturore në Maqedoni dhe me gjerë me një traditë mbi 1400 vjeçare. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Flamujt para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriu Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Flamujt para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut janë ulur në gjysëm shtizë pasi 14 dhe 15 shkurti 2019 u shpallën ditë zie për shkak të aksidentit të djeshëm rrugor në të cilin humbën jetën të paktën 14 persona. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Papa Françesku pë vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Papa Françesku po zhvillon një vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Në sheshin qendror "Maqedonia", ku papa do të mbajë meshën e shenjtë, shihet prania e shumë qytetarëve nga vendi dhe vendeve fqinje. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup falet namazi i parë i teravisë Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Si xhamitë e tjera në mbarë vendin, edhe xhamia e Mustafa Pashës në Shkup u vërshua nga besimtarët muslimanë për faljen e namazit të parë të teravisë. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Atmosferë festive për festat e fundvitit në Shkup Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Në qendrën e qytetit të Shkupit vërehet një frekuentim më i madh i qytetarëve të cilët shijojnë dekorimet për festat e fundvitit, pemën tradicionale të Krishtlindjeve dhe Pazarin e Vitit të Ri, të gjitha të vendosura në sheshin “Maqedonia”. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkup, organizohet programi tradicional i synetit Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Në Kalanë e Shkupit u organizua programi tradicional i synetit të 300 fëmijëve. Në mesin e fëmijëve kishte edhe fëmijë jetimë ndërsa programi u organizua në bashkëpunim të Komunës së Bursës, Komunës së Çairit dhe Shoqatës Humanitare El-Hilal. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Paçja, përbërësi kryesor i sofrës së iftarit në Shkup Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Muslimanët në Shkup kanë arritur që ushqimet speciale që i përgatisin prej vitesh gjatë syfyreve dhe iftareve në muajin e Ramazanit t'i vazhdojnë me të njëjtin përkushtim dhe entuziazëm. Gjella tradicionale e quajtur "Paçe" është ushqimi pa të cilin nuk shtrohet sofra e iftarit në Shkup. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Mukabele, tradita Osmane që përjetohet me shekuj në Shkup Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Muslimanët në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, vazhdojnë leximin e Kur'anit (mukabele) që është një prej traditave nga periudha Osmane. Pas ndërprerjes në vitet 1990 me arsyetimin se është bid’ad (shtesë apo shpikje) në fe, tradita shekullore e mukabeles si një amanet nga Osmanët ka filluar të lexohet edhe në këtë muaj të Ramazanit në xhamitë e Shkupit me përpjekjet për ta vazhduar këtë traditë ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Qendra e skijimit Mavrovë, atraksion turistik dimëror që tër Fotoğraf: Furkan Abdula

MAVROVË (AA) - Turizmi dimëror në Maqedoni po bëhet gjithnjë më tërheqës dhe më aktual si për turistët vendor, ashtu edhe për ata të huaj, të cilët vendosin që një pjesë të periudhës së dimrit ta kalojnë në qendrat e skijimit të cilat me përmbajtje të llojllojshme mundësojnë rekreacion dhe relaksim për vizitorët. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Kualifikimet për EURO 2020, Maqedonia e Veriut pëson disfatë nga Polonia Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut në futboll në arenën nacionale "Todor Proeski" në Shkup sonte pësoi disfatë nga përfaqësuesja e Polonisë me rezultatin 0-1 në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian "EURO 2020". ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Shkupi, qyteti ku gërshetohen stilet e ndryshme arkitekturore Fotoğraf: Furkan Abdula

SHKUP (AA) - Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, vend i cili gjatë historisë ka qenë shtëpi e qytetërimeve të ndryshme, tërheq vëmendjen e vizitorëve me stilet arkitekturore të kohërave të ndryshme që janë të pranishme në këtë qytet. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency )

Fotografitë e vitit 2019 të shkrepura në vendet e Rajonit Fotoğraf:

Viti që po lëmë pas në vendet e rajonit kaloi me mbajtje të zgjedhjeve, të rregullta presidenciale në Maqedoninë e Veruut, të parakohshme parlamentare në Kosovë dhe të bashkive në Shqipëri, me vendime të rëndësishme lidhur me integrimin e vendeve të rajonit në Bashkimin Evropian (BE) dhe NATO, por edhe me ngjarje interesante nga bota e kulturës dhe sportit, të cilat Anadolu Agency (AA) i sjell në mënyrë kronologjike.

instagram_banner

Imazhet më të fuqishme nga Turqia, bota, nga ajri, toka dhe nga vetë jeta, të gjitha në llogarinë tonë në Instagram. Na ndiqni!

Të fundit