Kulturë

Festivali i Filmit të Bosforit, 10 filma garojnë për çmimin "Delfini i Artë"

Gjithsej 10 filma do të garojnë për Çmimin "Delfini i Artë" në garën kombëtare të filmit me metrazh të gjatë të festivalit

Handan Kazancı   | 24.09.2020
Festivali i Filmit të Bosforit, 10 filma garojnë për çmimin "Delfini i Artë"

Stamboll

Festivali i 8-të i Filmit të Bosforit në qytetin metropolitan të Stambollit në Turqi sot shpalli filmat që do të garojnë për Çmimin e Filmit më të Mirë, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjithsej 10 filma do të garojnë për Çmimin "Delfini i Artë" në garën kombëtare të filmit me metrazh të gjatë të festivalit, i cili mbështetet nga Ministria turke e Kulturës, theksuan organizatorët në një deklaratë.

AA, telegrafi kryesor i lajmeve në Turqi është Partneri Global i Komunikimit të festivalit i cili do të fillojë më 23 tetor dhe do të zgjasë deri më 30 tetor.

Juria e festivalit, e kryesuar nga shkrimtari, skenaristi dhe producenti Tarik Tufan, do të zgjedhë produksionin më të mirë vendor për "Delfinin e Artë" i cili do të shpërblehet me 100 mijë lira lira turke (rreth 13 mijë dollarë).

Ndër filmat që do të garojnë për çmimin janë: "Flash Drive" i Dervis Zaim, "Weasel" i Orcun Benli, Erdem Tepegoz “In the Shadows”, “Kodokushi” i Ensar Altay, “You Know Him” të Baris Gordag, "Aroma" e Yasin Cetin, "Penny Bank" i Ferit Karol, Fatih Ozcan Mavzer, Ercan Kesal, “Food for a Funeral” i Reis Celik dhe “Just Different” i Ahmet Sonmez.

Ndërsa "Kodokushi" dhe "Just Different" do të kenë premiera botërore si pjesë e festivalit, "Flash Drive", "Weasel", "In the Shadows", "Fragrance", "Penny Bank", "Mavzer" dhe "Food for a Funeral" do të shfaqen për herë të parë në Stamboll.

Festivali do të vlerësojë regjisorin më të mirë me 20 mijë lira (2.597 dollarë). Aktorja më e mirë dhe aktori më i mirë me 15 mijë lira (1.978 dollarë). Skenari më i mirë, kinematografia më e mirë dhe editimi më i mirë me 10 mijë lira (1.298 dollarë).


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın