Koronavirusi

BioNTech po punon për një vaksinë të re të mundshme kundër llojit ‘Omicron’

Zëdhënësja e kompanisë BioNTech, Jasmina Alatoviç, për AA tha se po hetojnë llojin e ri ‘Omicron’ për të kuptuar nëse vaksinat ekzistuese janë efektive ndaj tij dhe në të njëjtën kohë po punojnë për një version të ri të mundshëm të vaksinës COVID-19

Ayhan Şimşek   | 29.11.2021
BioNTech po punon për një vaksinë të re të mundshme kundër llojit ‘Omicron’ Foto: AA/Arkiv

Berlin

Kompania farmaceutike BioNTech ka konfirmuar se ka filluar të punojë për një vaksinë të re të mundshme kundër llojit të ri ‘Omicron’ të koronavirusit (COVID-19), raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësja e kompanisë BioNTech, Jasmina Alatoviç, për AA tha se po hetojnë llojin e ri ‘Omicron’ për të kuptuar nëse vaksinat ekzistuese janë efektive ndaj tij dhe në të njëjtën kohë po punojnë për një version të ri të mundshëm të vaksinës COVID-19.

“Hapat e para të zhvillimit të një vaksine të re mbivendoset me kërkimin e nevojshëm për të vlerësuar nëse do të nevojitet një vaksinë e re”, tha përmes postës elektronike Alatoviç, duke shtuar se kjo punë ka filluar tashmë që nga e enjtja e kaluar.

Ajo tha se kjo ka qenë një procedurë standarde pas shfaqjes së llojeve të tilla.

Lloji ‘Omicron’, i cili për herë të parë u zbulua në Afrikën Jugore, klasifikohet si “lloj shqetësues” nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), pasi shkencëtarët zbuluan më shumë se 30 mutacione të tjera.

Akoma nuk është e qartë nëse lloji ‘Omicron’ është më i transmetueshëm duke shkaktuar sëmundje më të rënda apo më rezident ndaj dozave aktuale dhe rezultatet e para nga studimet aktuale pritet të dalin brenda dy javësh.

BioNTech, i themeluar nga emigrantë turq në Gjermani, si dhe partneri i saj amerikan Pfizer javën e kaluar thanë se do të prodhojnë dhe shpërndajnë një version të ri të vaksinës COVID-19 brenda 100 ditëve nëse studimet mjekësore arrijnë në përfundim se vaksinat aktuale janë më pak efektive kundër llojit të ri të koronavirusit.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın