Politikë, Ekonomi

Shefi i NATO-s vlerëson "punën e rëndësishme" të Türkiye-s për të hapur korridor për drithërat nga Ukraina

Stoltenberg shpjegoi se ai ka besim se aleatët e NATO-s do të gjejnë një konsensus mbi shqetësimet e sigurisë së Türkiye-s të ngritura në lidhje me aplikimet e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO

Ekip   | 22.06.2022
Shefi i NATO-s vlerëson "punën e rëndësishme" të Türkiye-s për të hapur korridor për drithërat nga Ukraina

Bruksel

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha se Türkiye po bën “punë shumë të rëndësishme” për të hapur një korridor eksporti për dërgesat e grurit nga Ukraina, raporton Anadolu Agency (AA).

“Türkiye bën një punë shumë të rëndësishme në lehtësimin e nxjerrjes së grurit nga Ukraina”, tha Stoltenberg në një ngjarje të organizuar nga organizata mediatike Politico.

Komentet e tij erdhën si reagim ndaj përpjekjeve diplomatike të Ankarasë për të parandaluar krizën globale të ushqimit duke hapur një korridor eksporti për dërgesat e grurit që janë bllokuar nga Rusia në portet e Detit të Zi.

Stoltenberg shpjegoi gjithashtu se ai ka besim se aleatët e NATO-s do të gjejnë një konsensus mbi shqetësimet e sigurisë së Türkiye-s të ngritura në lidhje me aplikimet e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO.

Ai pranoi se Türkiye ka pësuar më së shumti sulme terroriste midis vendeve të NATO-s.

Türkiye ka një “rëndësi të madhe për Aleancën tonë pasi është në kufi me Irakun dhe Sirinë” dhe ajo “ka luajtur dhe po luan ende një rol kyç në luftën kundër terrorizmit”, tha Stoltenberg.

Ai theksoi se është e natyrshme që vendet e NATO-s të kenë mosmarrëveshje pasi ato janë pjesë e një aleance të “30 kombeve të ndryshme me parti të ndryshme politike në pushtet, histori të ndryshme, gjeografi të ndryshme”.

Stoltenberg tha gjithashtu se aleatët kanë pasur dallime gjatë gjithë historisë së NATO-s, por në fund, ata “gjithmonë bien dakord për çështje thelbësore” dhe “janë të gatshëm të mbrojnë njëri-tjetrin”.

Suedia dhe Finlanda aplikuan zyrtarisht për t’iu bashkuar NATO-s më 18 maj, një vendim i nxitur nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës, e cila filloi më 24 shkurt.

Por Türkiye, anëtare e vjetër e aleancës, ka shprehur kundërshtime ndaj aplikimeve të tyre për anëtarësim, duke kritikuar shtetet nordike për tolerimin dhe madje mbështetjen e grupeve terroriste.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın