Politikë, Ekonomi

SHBA ndan 215 milionë dollarë ndihmë urgjente për të zbutur krizën globale të ushqimit

SHBA-ja ka ndarë gjithashtu 500 milionë dollarë për të rritur prodhimin e plehrave në SHBA në mes të një mungese globale ndërsa Blinken inkurajoi vendet e tjera të ndjekin shembullin e tyre

Michael Gabriel Hernandez   | 19.05.2022
SHBA ndan 215 milionë dollarë ndihmë urgjente për të zbutur krizën globale të ushqimit

Washington

SHBA-ja ka ofruar ndihmë urgjente prej 215 milionë dollarësh për të ndihmuar komunitetin ndërkombëtar të përballet me krizën e ushqimit, e cila u përkeqësua nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës, tha të mërkurën Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, raporton Anadolu Agency (AA).

"Vendet me rezerva të konsiderueshme drithërash dhe plehrash, si dhe ato me burime financiare duhet të forcohen dhe ta bëjnë këtë shpejt", deklaroi Blinken në OKB. "Sot, duke pasur parasysh urgjencën e krizës, ne kemi ndarë 215 milionë dollarë të tjera ndihmë urgjente ushqimore dhe do të bëjmë shumë më tepër", tha ai.

Këto mjete vijnë së bashku me të rreth 2.3 miliardë dollarë të shpallura nga SHBA-ja për të trajtuar krizën globale të ushqimit që kur Rusia filloi luftën e saj në fund të shkurtit.

Konflikti ka destabilizuar një nga burimet më të rëndësishme në botë të drithërave me fushat bujqësore të Ukrainës të mbetura kryesisht të pambrojtura këtë vit pasi fermerët, ashtu si pjesa më e madhe e vendit, kërkojnë siguri nga dhuna e përhapur.

Të lashtat janë tradicionalisht një nga eksportet më të rëndësishme të Ukrainës, por lufta ka penguar që miliona tonë drithë të dalin nga vendi.

Blinken i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të bëjë presion ndaj Moskës, e cila ka pushtuar pjesën më të madhe të bregdetit të Ukrainës në Detin e Zi dhe Detin Azov, për të krijuar korridore humanitare për të lejuar drithërat dhe eksportet e tjera jetike të dalin nga vendi.

Janë rreth 22 milionë tonë drithë "që rrinë në kullat e silosit në Ukrainë për momentin", tha Blinken duke e përshkruar atë si "ushqim që mund t'u ndahet menjëherë atyre që kanë nevojë për ndihmë, nëse thjesht mund të dalë nga vendi".

SHBA-ja ka ndarë gjithashtu 500 milionë dollarë për të rritur prodhimin e plehrave në SHBA në mes të një mungese globale ndërsa Blinken inkurajoi vendet e tjera të ndjekin shembullin e tyre.

Rreth 276 milionë njerëz në mbarë botën përballen me një pasiguri të lartë ushqimore, dyfishi i numrit nga dy vjet më parë, sipas vlerësimeve të OKB-së. Mbi gjysmë milioni njerëz jetojnë në prag të urisë.

"Këto shifra të frikshme janë të lidhura me konfliktin si shkak dhe pasojë", tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres duke shtuar se "nëse nuk ushqejmë njerëzit, ushqejmë konfliktin".

Këshilli i Sigurimit të OKB-së është planifikuar të trajtojë këtë çështje të premten.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın