Ekonomi

Gjermani, investimi në startup-e arrin në 6,2 miliardë euro

Investimi që kanë mbledhur startup-et e sipërmarrësve të rinj në Gjermani vitin e kaluar në krahasim me vitin 2018 është rritur për 36 për qind duke arritur në 6,2 miliardë euro

Bahattin Gönültaş   | 14.01.2020
Gjermani, investimi në startup-e arrin në 6,2 miliardë euro

Berlin

Shuma e investimeve që startup-et kanë marrë vitin e kaluar në Gjermani në krahasim me një vit më parë është rritur për 36 për qind duke arritur në 6,2 miliardë euro, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kompania e auditimit dhe konsultimit EY publikoi raportin mbi startup-eve në Gjermani.

Sipas raportit, investimi që kanë mbledhur startup-et e sipërmarrësve të rinj në Gjermani vitin e kaluar në krahasim me vitin 2018 është rritur për 36 për qind duke arritur në 6,2 miliardë euro.

Kryetari i Bordit Drejtues të EY në Gjermani, Hubert Barth, deklaroi se rritja financiare vazhdon pa u ndalur.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın