Ekonomi

Çmimet e gazit evropian shënojnë rënie pasi Norvegjia ndalon grevën

Po të kishte vazhduar pezullimi i rrjedhës së gazit nga greva, NOG konfirmoi se ajo do të kishte ndaluar 56 për qind të eksporteve norvegjeze të gazit në Evropë

Zeynep Beyza Kılıç   | 06.07.2022
Çmimet e gazit evropian shënojnë rënie pasi Norvegjia ndalon grevën

Ankara

Sipas Shoqatës Norvegjeze të Naftës dhe Gazit (NOG), çmimet e gazit natyror në Evropë kanë shënuar rënie pasi qeveria norvegjeze i dha fund grevës në sektorin e energjisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

NOG propozoi "arbitrazh të detyrueshëm për mosmarrëveshjen e pagave", pas një njoftimi të hënën se sindikatat, që përfaqësojnë shumicën e punonjësve të energjisë në vend, u bënë thirrje punëtorëve të dalin në grevë, sepse nuk mund të arrijnë një marrëveshje për pagat.

Çmimi i gazit natyror për megavat-orë për kontratat e muajit gusht në Evropë, sipas pikës virtuale të tregtimit të gazit natyror (TTF) me bazë në Holandë, mëngjesin e sotëm ra në 154,5 euro.

Çmimet e gazit natyror treguan një rënie prej 6,4 për qind, respektivisht nga 165 dollarë sa ishte në mbylljen e ditës së djeshme.

Megjithëse greva filloi në tre fusha në det të hapur dje, sindikata njoftoi se puna do të ndërpritet në tre vende të tjera më 6 korrik nëse mosmarrëveshja nuk zgjidhet.

Qeveria ndërhyri para se mosmarrëveshje të përshkallëzohet dhe tha se Bordi Kombëtar i Pagave do të rregullojë mosmarrëveshjen.

Po të kishte vazhduar pezullimi i rrjedhës së gazit nga greva, NOG konfirmoi se ajo do të kishte ndaluar 56 për qind të eksporteve norvegjeze të gazit në Evropë.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın