Bota

Zelanda e Re do të dërgojë trupa në Ishujt Solomon për shkak të protestave

Ky hap pasoi vendosjen e ngjashme nga Australia, Fixhi dhe Papua Guinea e Re, pasi protestat që bënin thirrje për largimin e kryeministrit Manasseh Sogavare u kthyen në dhunë javën e kaluar në kryeqytetin Honiara

Ekip   | 01.12.2021
Zelanda e Re do të dërgojë trupa në Ishujt Solomon për shkak të protestave

Ankara

Zelanda e Re njoftoi vendosjen e trupave në Ishujt Solomon për të ndihmuar qeverinë të rivendosë ligjin dhe rendin, theksuan zyrtarët, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ky hap pasoi vendosjen e ngjashme nga Australia, Fixhi dhe Papua Guinea e Re, pasi protestat që bënin thirrje për largimin e kryeministrit Manasseh Sogavare u kthyen në dhunë javën e kaluar në kryeqytetin Honiara.

Dhuna filloi kur protestuesit sulmuan parlamentin, dhe më vonë kundërshtuan një bllokim dhe u vunë flakën ndërtesave qeveritare, një stacioni policie dhe bizneseve.

Në një njoftim të përbashkët, kryeministrja Jacinda Ardern, ministrja e Jashtme Nanaia Mahuta dhe ministri i Mbrojtjes Peeni Henare thanë se forcat e armatosura të mbrojtjes dhe personeli policor po vendosen me kërkesë të qeverisë së ishullit.

"Ne jemi thellësisht të shqetësuar nga trazirat e fundit civile dhe trazirat në Honiara. Ne kemi lëvizur shpejt për të ofruar ndihmë urgjente për të ndihmuar në rivendosjen e paqes dhe sigurisë së qëndrueshme", tha Ardern.

Fillimisht, Zelanda e Re do të vendosë 15 personel të enjten, ndjekur nga një grup prej 50 forcash mbrojtëse dhe personel policie gjatë fundjavës.

Vëzhguesit thonë se protestat janë nxitur nga varfëria, papunësia dhe rivalitetet ndërishullore në vendin me rreth 700.000 banorë.

Shumë i lidhin protestat edhe me vendimin e Ishujve Solomon për të zhvendosur marrëdhëniet e tyre diplomatike në Kinë nga Tajvani në shtator të vitit 2019.

Shumica e demonstruesve thuhet se janë nga provinca më e populluar Malaita, kryeministri i së cilës, Daniel Suidani, kundërshton masën për të njohur zyrtarisht Kinën. Tajvani është një ishull i vetëqeverisur të cilin Kina e pretendon si "provincën e saj të shkëputur".

Suidani vizitoi Taipein për trajtim mjekësor në maj, duke shkaktuar protesta nga qeveria e Sogavare-s.​​​​​​​

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın