Politikë, Bota

YouTube pezullon kanalin e Trumpit për të paktën një javë

"Pas shqyrtimit dhe në vazhdën e shqetësimeve në lidhje me potencialin e qëndrueshëm të dhunës, ne kemi hequr përmbajtjen e re në kanalin e Donald J. Trump për shkeljen e rregullave tona", u shpreh YouTube

Ekip   | 13.01.2021
YouTube pezullon kanalin e Trumpit për të paktën një javë

Hong Kong

YouTube ka pezulluar kanalin e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, për të paktën shtatë ditë për shkak të shqetësimeve në lidhje me "potencialin e vazhdueshëm për dhunë", transmeton Anadolu Agency (AA).

Ky është kufizimi i fundit në aktivitetet e presidentit amerikan në rrjetet sociale.

YouTube ka konfirmuar pezullimin e kanalit të Trumpit, pasi postoi përmbajtje të re që shkel politikat e saj. Nuk specifikohet se për cilat video bëhet fjalë ose si u bë shkelja.

Masa për bllokimin e veprimtarive të Trumpit në mediat sociale vjen pasi mbështetësit e tij, të nxitur nga retorika e tij, sulmuan Capitol Hill javën e kaluar duke u përpjekur të parandalonin Kongresin të konfirmonte fitoren e presidentit të zgjedhur, Joe Biden.

"Pas shqyrtimit dhe në vazhdën e shqetësimeve në lidhje me potencialin e qëndrueshëm të dhunës, ne kemi hequr përmbajtjen e re në kanalin e Donald J. Trump për shkeljen e rregullave tona", u shpreh YouTube në Twitter.

Siç theksohet, komentet e kanalit do të çaktivizohen për një kohë të pacaktuar.

Kompanitë teknike kanë filluar një pezullim të postimeve në internet të Trumpit, me Facebook dhe Instagram të cilat pezulluan llogaritë e Trumpit të paktën deri në fund të mandatit të tij dhe Twitter që mbylli përgjithmonë llogarinë e tij. Uebfaqe të tjera, përfshirë Reddit dhe Snapchat, gjithashtu kanë ndaluar Trump.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın