Bota

Turqia shpëton 19 azilkërkues të shtyrë prapa nga Greqia

Duke vepruar sipas një lajmërimi, një ekip i Rojes bregdetare u dërgua në brigjet e provincës Aydin të Turqisë për të shpëtuar azilkërkuesit e bllokuar

Rabia İclal Turan   | 16.09.2021
Turqia shpëton 19 azilkërkues të shtyrë prapa nga Greqia

Aydin/Kirklareli

Turqia sot ka shpëtuar 19 azilkërkues pasi u shtynë prapa në ujërat territoriale turke nga autoritetet greke, bëri të ditur Roja bregdetare turke, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke vepruar sipas një lajmërimi, një ekip i Rojes bregdetare u dërgua në brigjet e provincës Aydin të Turqisë për të shpëtuar azilkërkuesit e bllokuar.

Azilkërkuesit u dërguan në breg dhe më vonë iu referuan Zyrës provinciale të migracionit.

Ndërkohë, 39 migrantë të parregullt u mbajtën sot në provincën Kirklareli të Turqisë, tha një burim i sigurisë.

Migrantët, përfshirë shtetasit irakianë, sirianë dhe afganë, kanë hyrë në vend përmes mjeteve të paligjshme, tha burimi në kushte anonimiteti për shkak të kufizimeve në të folurit me mediat.

Ata u referuan në Zyrën provinciale të migracionit pas kontrolleve rutinore.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın