Bota

Sudan, ushtria dhe opozita nënshkruajnë marrëveshje për ndarjen e pushtetit

Sipas marrëveshjes për ndarjen e pushtetit, një këshill sovran i përbërë nga gjashtë civilë dhe pesë ushtarakë do ta drejtojë vendin deri në zgjedhje

Mohamed Sabry Emam Muhammed   | 17.08.2019
Sudan, ushtria dhe opozita nënshkruajnë marrëveshje për ndarjen e pushtetit

Sudan

Këshilli Ushtarak dhe opozita qeverisëse e Sudanit nënshkruan një marrëveshje për ndarjen e pushtetit, duke i hapur rrugë zgjedhjeve dhe qeverisjes civile, transmeton Anadolu Agency (AA).

Marrëveshja u nënshkrua nga nënkryetari i Këshillit të Përkohshëm Ushtarak, Mohamed Hamdan Dagalo dhe Ahmed Rabiaa i aleancës së opozitës, Forcave për Liri dhe Ndryshim (FFC).

Në ceremoninë e nënshkrimit të pranishëm ishin disa udhëheqës rajonalë dhe diplomatë të huaj, si dhe Komisioneri i Unionit Afrikan.

Sipas marrëveshjes për ndarjen e pushtetit, një këshill sovran i përbërë nga gjashtë civilë dhe pesë ushtarakë do ta drejtojë vendin deri në zgjedhje.

Sipas marrëveshjes, kryeministri i vendit do të emërohet me miratimin e këshillit më 20 gusht dhe do të betohet para këshillit dhe kreut të Gjykatës Supreme më 21 gusht.

Sudani ka mbetur i trazuar që nga 11 prilli kur selia ushtarake njoftoi largimin e presidentit Omar Bashir me shërbim të gjatë pas disa muaj protesta popullore kundër sundimit të tij 30-vjeçar.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın