Bota, Koronavirusi

Nigeri, 20 për qind e punëtorëve me orar të plotë humbën punën për shkak të COVID-19

Gjithashtu në raport thuhet se rreth 80 për qind të atyre që vazhduan të punojnë ua shkurtuan pagat

Gökhan Kavak   | 21.09.2021
Nigeri, 20 për qind e punëtorëve me orar të plotë humbën punën për shkak të COVID-19

Stamboll

Në Nigeri 20 për qind e punëtorëve me orar të plotë kanë humbur punën në vitin 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe Byroja Nigeriane e Statistikave (NBS) përgatitën një raport të përbashkët mbi ndikimin e pandemisë së COVID-19 tek punonjësit.

Në raport thuhet se 20 për qind e punëtorëve me orar të plotë në Nigeri humbën punën e tyre.

Gjithashtu thuhet se rreth 80 për qind të atyre që vazhduan të punojnë ua shkurtuan pagat.

Në raport ku u regjistruan zhvillime premtuese në ekonomi këtë vit në krahasim me vitin e kaluar, u vlerësua se dëmi i shkaktuar nga pandemia në ekonomi nuk mund të rikuperohet lehtë.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın