Bota

Netflix dhe Game of Thrones kryesojnë me nominime në Emmy Awards

Netflix i dha fund suksesit 17-vjeçar të HBO-së, i cili në këtë periudhë ka qenë rrjeti televiziv më i nominuar

Övünç Kutlu   | 12.07.2018
Netflix dhe Game of Thrones kryesojnë me nominime në Emmy Awards

New York

NEW YORK (AA) - Seriali fantastik i rrjetit televiziv HBO, Game of Thrones, mori numrin më të lartë të nominimeve për edicionin e 70-të të Emmy Awards, por Netflix u bë rrjeti televiziv më i nominuar këtë vit, njoftoi organizatori Television Academy, transmeton Anadolu Agency (AA).

Game of Thrones kryesoi të gjitha shfaqjet televizive me nominime në 22 kategori, pasuar nga Westworld i HBO-së dhe shfaqja shumëvjeçare e NBC-së Saturday Night Live me nga 21 nominime.

Në total, HBO mori 108 nominime këtë vit, por Netflix siguroi 112 për të kryesuar të gjitha rrjetet televizive.

Në këtë mënyrë, Netflix i dha fund suksesit 17-vjeçar të HBO-së, i cili në këtë periudhë ka qenë rrjeti më i nominuar.

Julia Louis-Dreyfus, e cila ka fituar tetë Emmy për aktrim dhe tre për produksion, nuk u nominua këtë vit, për herë të parë që nga viti 2011.

Pasi Louis-Dreyfus njoftoi shtatorin e kaluar se është duke luftuar kundër kancerit të gjirit, sezoni final i serialit Veep ishte shtyrë për shkak të trajtimit të saj.

Ceremonia e edicionit të 70-të të Emmy Awards do të mbahet në Teatrin Microsoft në Los Angeles më 17 shtator dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në NBC.

Lista e kategorive të përzgjedhura dhe nominimeve në këto kategori është si në vijim: 

- Seriale dramë:

"The Americans" (FX Networks)

"The Crown" (Netflix)

"Game of Thrones" (HBO)

"The Handmaid's Tale" (Hulu)

"Stranger Things" (Netflix)

"This Is Us" (NBC)

"Westworld" (HBO)

- Seriale komedi:

"Atlanta" (FX Networks)

"Barry" (HBO)

"black-ish" (ABC)

"Curb Your Enthusiasm" (HBO)

"GLOW" (Netflix)

"The Marvelous Mrs. Maisel" (Prime Video)

“Silicon Valley” (HBO)

“Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)

- Roli kryesor mashkull në seriale dramë: 

Jason Bateman, "Ozark"

Sterling K. Brown, "This Is Us"

Ed Harris, "Westworld"

Matthew Rhys, “The Americans”

Milo Ventimiglia, "This Is Us"

Jeffrey Wright, "Westworld"

- Roli kryesor femër në seriale dramë:

Claire Foy, "The Crown"

Tatiana Maslany, "Orphan Black"

Elisabeth Moss, "The Handmaid's Tale"

Sandra Oh, "Killing Eve"

Keri Russell, “The Americans”

Evan Rachel Wood, "Westworld"

- Roli kryesor mashkull në seriale komedi:

Anthony Anderson, “black-ish”

Ted Danson, "The Good Place"

Larry David, "Curb Your Enthusiasm"

Donald Glover, "Atlanta"

Bill Hader, "Barry"

William H. Macy, “Shameless”

- Roli kryesor femër në seriale komedi: 

Pamela Adlon, "Better Things"

Rachel Brosnahan, "The Marvelous Mrs. Maisel"

Allison Janney, "Mom"

Issa Rae, "Insecure"

Tracee Ellis Ross, “black-ish”

Lily Tomlin, “Grace and Frankie”

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın