Bota

Në sulmet e Izraelit në Gaza humbin jetën edhe 2 gazetarë të tjerë

Gazetaret Ala Taher al-Hasanat dhe Ayyat Khaddora humbën jetën pasi avionët izraelitë bombarduan shtëpitë e tyre në Beit Lahia në veri dhe në kampin e refugjatëve Al-Bureij në pjesën qendrore të Gazës

Hamdi Yıldız  | 21.11.2023 - Përdıtësım : 22.11.2023
Në sulmet e Izraelit në Gaza humbin jetën edhe 2 gazetarë të tjerë

Gaza

Në bombardimet e kryera nga avionët luftarakë izraelitë kundër Rripit të Gazës kanë humbur jetën edhe 2 gazetarë të tjerë, transmeton Anadolu.

Sipas agjencisë palestineze të lajmeve WAFA, kanë humbur jetën gazetaret Ala Taher al-Hasanat dhe Ayyat Khaddora pas shënjestrimit të shtëpive të tyre në rajonin Beit Lahia në veri dhe në kampin e refugjatëve Al-Bureij në pjesën qendrore të Gazës.

Khaddora deklaroi se "Kjo do të jetë video e fundit" në transmetimin me pamje që u lidh në kanalin televiziv Alghad në të cilin punonte për të transmetuar zhvillimet.

"Forcat izraelite kanë hedhur bomba me fosfor në Beit Lahia. Kanë shpërndarë njoftime (broshura) për evakuimin e rajonit", tha Khaddora e cila me lot nën sy u shpreh: "Njerëzit janë nëpër rrugë si të çmendur dhe nuk dinë ku të shkojnë. Edhe ne në shtëpi jemi ndarë. Një pjesë e tyre kanë dalë dhe sigurisht që nuk e dimë se ku kanë shkuar. Situata është shumë e vështirë. O Zot na mëshiro".

Edhe gazetarja Ala Taher al-Hasanat ka humbur jetën si pasojë e bombardimit që avionët izraelitë kryen ndaj shtëpisë së saj në kampin e refugjatëve Al-Bureij në pjesën qendrore të Gazës.Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın