Bota

Ministri gjerman i Mbrojtjes në vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë

"Boris Pistorius udhëtoi për në Ukrainë për të parë nga afër situatën aktuale dhe efektivitetin e mbështetjes gjermane", njoftoi Ministria e Mbrojtjes

Burç Eruygur  | 21.11.2023 - Përdıtësım : 22.11.2023
Ministri gjerman i Mbrojtjes në vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë

Istanbul

Ministri i Mbrojtjes së Gjermanisë, Boris Pistorius të martën mbërriti në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev në një vizitë të papritur, transmeton Anadolu.

"Ministri (Boris) Pistorius udhëtoi në Ukrainë për të parë nga afër situatën aktuale dhe efektivitetin e mbështetjes gjermane", thuhet në deklaratën e Ministrisë gjermane të Mbrojtjes në X.

Në deklaratë thuhet se Pistorius e filloi vizitën e tij duke vendosur lule në memorialin kushtuar Revolucionit Maidan.

Ende nuk janë publikuar detaje të tjera rreth vizitës.

Vizita e ministrit gjerman përkon me Ditën e Dinjitetit dhe Lirisë së Ukrainës, e cila përkujton Revolucionin Portokalli, kur në vend u mbajtën protesta mbarëkombëtare kundër akuzave për mashtrime zgjedhore gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2004 dhe Revolucionin Maidan, protesta masive që çuan në përmbysjen e sundimtarit pro-rus të asaj kohe, presidenti Viktor Janukoviç.

Një ditë më parë, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin zhvilloi vizitë të paparalajmëruar në Kiev, teksa zhvilloi bisedime me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe homologun e tij ukrainas Rustem Umerov.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın